Ogohlikni bir zum bo‘lsa ham yo‘qotmang!
Kuni kecha Texnologik transport boshqarmasi Transport sexlarida mehnat qilayotgan muhandis-texnik xodimlar va ishchilari o‘rtasida navbatdagi profilaktik tadbir o‘tkazildi.
Unda Jinoyat ishlari bo‘yicha Olmaliq shahar sudining sudyasi M.Kayumov, Toshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB vakillari-katta tergovchi mayor A.Rasuliy va katta tezkor vakil, mayor M.Xusanov hamda TTB boshlig‘ining tovar moddiy boyliklari butligi bo‘yicha o‘rinbosari O.Maxmadiyarovlar ishtirok etishdi.
Tadbirda korrupsiyaga qarshi kurashish, plastik kartani xavfsizligiga qaratilgan qoidalariga rioya qilish, qimor o‘yinlarning inson ruhiyatiga ta'siri va yanvar-fevral oylari mobaynida sodir etilgan qonun buzilish holatlari kabi masalalar muhokama etildi.
Tadbir davomida so‘zga chiqqan Muhammad Kayumov jinoyat ishlari bo‘yicha Olmaliq shahar sudi binosida o‘tkazilgan ochiq sud majlisida TTBning 8 nafar ishchilari sodir etgan jinoyat bo‘yicha ma'lumot berdi. Ishchi-xodimlar jinoyat ishi bilan to‘liq tanishtirilib, muhokama qilindi. Ushbu huquqbuzarliklarning sodir etilishi sabablarini va ularga imkon berayotgan shart-sharoitlarni aniqlash, bartaraf etish va tahlil qilish maqsadida ishchilar bilan suhbat o‘tkazib, o‘zining tavsiyalarini berib, barcha ishchilar tomondan berilgan savollarga javob berib, aniqlangan kamchiliklarni tashkiliy va boshqa chora-tadbirlar orqali tizimli tarzda bartaraf etish yo‘llari bo‘yicha o‘z takliflarini berdi.
Huquqiy savodxonlikni oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi kodekslarining ayrim moddalari bilan tanishtirib o‘tdi.
Shuningdek, mas'ullar Yanvar-fevral oyilarida OKMK obyektlarida sodir etilgan noqonuniy holatlar bo‘yicha ma'lum berib, bu kabi qonun buzarliklarga yo‘l qo‘ymaslik kerakligini ta'kidlashib, barcha yana bir bor ogohlikka chorlandi.
Bundan tashqari, mas'ullar Vazirlar Mahkamasining “Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korrupsiyaga qarshi kurashishga boshqa tarzda ko‘maklashgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida” va boshqa buyruqlar bilan tanishtirib o‘tdi. Hozirgi kunda eng dolzarb bo‘lgan muammolardan biri azart o‘yinlarning ham ayanchli oqibatlari haqida so‘z bordi.
Shu bilan birga plastik kartani xavfsizligiga qaratilgan qoidalariga rioya qilish, o‘z mol-mulkiga ish joyida etiborli bo‘lish kerakligini va mehnat intizomiga rioya qilish kerakligini aytib o‘tishdi.

+998 71 619 23 33На днях среди работников транспортных цехов управления технологического транспорта АГМК провели профилактические мероприятия.
В них приняли участие судья Алмалыкского городского суда по уголовным делам М. Каюмов, сотрудники ОВД ГУВД Ташкентской области при АГМК – старший следователь, майор А. Расулий, старший оперативный сотрудник, майор М. Хусанов, а также заместитель начальника УТТ по сохранности товарно-материальных ценностей О. Махмадияров.
В ходе встречи обсудили вопросы по борьбе с коррупцией, правила безопасности при использовании пластиковых карт, влияние азартных игр на психику человека, а также случаи нарушений закона, зафиксированные в январе и феврале.
Судья М. Каюмов рассказал о состоявшемся в здании Алмалыкского городского суда открытом судебном заседании по делу восьми работников УТТ. Присутствующие были подробно ознакомлены с материалами дела и приняли участие в его обсуждении. Также были выявлены причины совершения правонарушений, рассмотрены условия, которые этому способствовали, и предложены меры по их устранению.
Для повышения правовой грамотности участников ознакомили с отдельными статьями Кодексов Республики Узбекистан. Также ответственные лица сообщили о правонарушениях, произошедших на объектах АГМК в начале года, и напомнили о необходимости предотвращения подобных случаев.
Дополнительно участников мероприятия познакомили с Постановлением Кабинета Министров о поощрении граждан, сообщающих о коррупции или способствующих борьбе с ней, а также с другими нормативными актами. Особое внимание уделили проблеме азартных игр и их негативным последствиям.
Кроме этого, присутствующим напомнили о важности соблюдения правил безопасности при использовании пластиковых карт, необходимости бережного отношения к имуществу на рабочем месте и строгого следования трудовой дисциплине.