OKMK bogʻchalarida yozgi sogʻlomlashtirish mavsumiga start berildi
Yozning issiq kunlari boshlanishi bilan Ijtimoiy ob’yektlar boshqarmasi tassarufidagi maktabgacha ta’lim tashkilotlarida yozgi sogʻlomlashtirish mavsumiga start berildi.
Mavsum boshlanishi munosabati bilan Joriy yilning 20-iyun kuni 21-sonli “Turnacha” MTTda namunali tadbir tashkil etildi.
Tadbirda IOB boshligʻi Saviya Tagirova hamda maktabgacha ta’lim tashkilotlari mudiralari ishtirok etishdi.
Bolajonlar uchun turli ertak qahramonlari ishtirokida tashkil etilgan Neptun bayramida ochiq osmon ostidagi kichik suv havzasi foydalanishga topshirildi. Tadbir davomida bolajonlar ishtirokidagi kontsert dasturi ham namoyish etildi.
IOB Maktabgacha ta’lim boʻlimi boshligʻi v.b Ozoda Kamolovaning ta’kidlashicha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2025-yil 19-maydagi 162-sonli buyrugʻiga asosan, maktabgacha ta’lim tashkilotlarida yozgi sogʻlomlashtirish mavsumini sifatli va samarali oʻtkazish maqsadida buyruq ishlab chiqildi. Ushbu buyruqqa asosan, kombinat bogʻchalaridagi bolajonlarni intelluktual salohiyatli, jismonan sogʻlom boʻlib rivojlanishlari uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratish uchun tavsiyanomlar tayyorlandi. Ushbu tavsiyanomalarga koʻra, kombinatning 15 ta bogʻchalarida ham mavsumni samarali oʻtkazish maqsadida, otaliq tashkilotlar bilan qizgʻin tayyorgarlik koʻrildi. Har bir bogʻchadagi mavsumda faoliyati jarayonini ochiq osmon ostida oʻtkazilishi rejalashtirildi. 10 kunlik mavsumiy taomnoma asosida bolajonlar ovqatlantiriladi. Ovqatlanish ratsionida ovqatlarning kaloriyasiga ham alohida e’tibor qaratiladi.
Bundan tashqari, bolalarning yozgi mavsumda bolajonlar uchun koʻngilochar oʻyinlar tashkil etiladi. Oʻyin maydonchalarining bayramona yasatilishi ham bolajonlarda estetik did va ma’naviy rivojlanishida muhim ahamiyat kasb etadi.
Shuningdek, mavsum davomida mavzuli rejalashtirish asosida hafta va oy nomlaridan kelib chiqib, tarbiyachilar ochiq havoda ta’limiy oʻyinlarni tashkil etishadi. Ayniqsa, bolajonlar uchun tashkil etiladigan chiniqtirish muolajalari – quyosh vannasi, massaj yoʻlaklari, havo vannasi, suv havzalarida choʻmilishlari ularni sogʻlom oʻsishlarida katta rol oʻynaydi.
21-sonli MTTga Kovuldi koni biriktirilgan boʻlib, ushbu tashkilot tomonidan bogʻcha hududi obodonlashtirilib, bino tashqi fasadi, basseyn, devorlar ta’mirlandi. Hozirda 12 ta shiyponchalar ta’mirlanmoqda.

Summer Health Season has Started in AMMC Kindergartens
With the arrival of summer, the long-awaited summer health season began in the kindergartens of the AMMC Social Facilities Department. In honor of this event, on 20 June, a bright festive celebration was held at the preschool educational organization No. 21 "Turnacha" with the participation of kids, fairy-tale characters and guests.
A new open-air swimming pool was opened in the courtyard of the garden, which became a real gift for the children. The holiday continued with a concert prepared by the pupils themselves.
As reported by the acting Head of the Preschool Education Department Ozoda Kamolova, the events are held within the framework of the order of the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Uzbekistan dated 19 May 2025 (No. 162). It provides for specific steps to create conditions for good rest, health promotion and development of children.
Particular attention is paid to outdoor activities this year. Matinees, games, creative and educational events are organized in the gardens. Children's meals are based on a balanced seasonal menu, where the calorie content and health benefits of the dishes are thought out.
Throughout the season, educators will conduct educational games in the open air, compiled taking into account the weekly and monthly themes.
Hardening procedures have been prepared for the little ones: sunbathing, walking along massage paths, swimming in the pool. All this is aimed at strengthening the immune system and forming healthy habits from an early age.
In addition, the program plans to organize entertainment events, decorate playgrounds in a festive style, which also contributes to the aesthetic and spiritual development of children.
Thanks to the support of sponsoring enterprises, in particular the “Kauldy” mine, active improvement is underway: in Preschool Educational Institution No. 21, the facade, pool, fences have been updated, and shade canopies for summer leisure are being repaired.
The beginning of summer in the preschool institutions of AMMC has become a real holiday of childhood, health and care.