+998 71 619 23 33Mavsumga munosib tayyorgarlik koʻrish va uni yuqori saviyada tashkil etish maqsadida OKMK tomonidan tashkil etilgan ishchi guruh va Iste’mol mollari ishlab chiqarish boshqarmasi Qishloq xoʻjaligi boʻlimi tomonidan erta tongdan bug’doy hosili yetishtirilgan dala maydonida mirishkor dehqonlar uchun dasturxon tashkil etilib, doshqozonda osh damlandi.
Mavsum oldidan nuroniy otaxonlar Yaratgandan yurt tinchligini, hosil barakasini soʻrashib, Qur’on tilovat qilishdi.
OKMK tomonidan tashkil etilgan ishchi guruh va Olmaliq shahar Yongʻin xavfsizligi boʻlimi xodimlari tomonidan gʻalla oʻrim mavsumida eng avvalo, xodimlarning mehnat va yongʻin xavfsizligi qoidalariga rioya qilishlari toʻgʻrisida targʻibot suhbati oʻtkazildi.
Tadbirda OKMK boshqaruvi raisining Xodimlar va ijtimoiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Sa’di Shermatov ishtirok etdi.
Bugungi kunda gʻalla yigʻim terim mavsumiga 4 oʻrim kombayni va 1 ta Yongʻin xavfsizligi texnika vositasi, 2 ta haydov traktorlari hamda 10 ta maxsus don tashishga moslashgan texnikalar jalb qilindi.
Piskent tumani «Mustaqil O’zbekiston» MFY hududida yetishtirilgan bugʻdoy notekis yoʻllardan 2 ta 10 tonnalik traktorlar tomonidan dala maydonidan olib chiqilib maxsus tayyorlangan maydonga yetkazib berilmoqda. Va bu joydan ATB tomonidan ajratilgan maxsus texnikalar tomonidan 3500 tonnalik omborga olib kelinmoqda.
Gʻalla oʻrimi 25-30 kun atrofida oʻtkazilishi koʻzda tutilgan.
Ma’lumot uchun: Bu yilgi mavsumda Piskent tumanida 300 gektar yer maydoniga, Ohangaron tumanida 315 gektar yer maydoniga bugʻdoy ekilgan.

+998 71 619 23 33На АГМК дан старт уборке зерновых культур, выращенных на полях управления по производству потребительских товаров.
С целью основательной подготовки к сезону и проведении его на высоком уровне рабочая группа, утвержденная руководством АГМК, а также ответственные лица сельскохозяйственного участка по производству и заготовке кормов УППТ 7 июня организовали мероприятие, в котором приняли участие заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, земледельцы комбината, почетные ветераны труда и пенсионеры.
Рабочая группа и сотрудники Алмалыкского городского отдела пожарной безопасности провели разъяснительную работу, отметив важность соблюдения работниками правил пожарной безопасности и охраны труда в процессе уборки.
На сегодняшний день в уборочной кампании задействованы 4 комбайна и 1 пожарная машина, 2 трактора и 10 единиц специализированной техники для перевозки зерна.
Пшеница, выращенная на территории махаллинского схода граждан «Мустакил Узбекистон» Пискентского района, вывозится с полей двумя 10-тонными тракторами и доставляется на специально подготовленное место. А на склад УППТ доставляется специальной техникой управления автомобильного транспорта.
Убрать урожай планируется в течение 25-30 дней.
Для справки: в этом году трудовой коллектив УППТ посадил пшеницу на площади 300 гектаров в Пискентском районе и на 315 гектарах в Ахангаранском районе.