OKMK: Fabrikada ilk konsentrat olinganiga 65 yil to‘ldi
So‘nggi yillarda O‘zbekiston rangli metallurgiya sanoatida mavjud ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish va yangi texnologiyalarni joriy etishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ayniqsa, istiqlol yillarida strategik ahamiyatga ega ushbu tarmoqda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar nafaqat ichki bozor ehtiyojlarini ta'minlash, balki eksport salohiyatini yuksaltirish va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirishga xizmat qilyapti. Bu borada Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mamlakat rangli metallurgiya sanoatining tayanch korxonasi, iqtisodiyotimizning chinakam lokomotivi sifatida yirik investitsiya loyihalari, zamonaviy ishlab chiqarish majmualari va innovatsion texnologiyalari bilan tarmoq taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shib kelmoqda.
Kombinatning eng yirik va muhim tarkibiy bo‘linmalaridan biri bo‘lgan Mis boyitish fabrikasi ana shunday ulkan yutuqlar poydevorini yaratgan tarixiy ishlab chiqarish korxonasidir. Joriy yilda ushbu korxonada ilk mis konsentrati olinganiga 65 yil to‘ldi. O‘tgan davr mobaynida fabrika oddiy boyitish korxonasidan zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan, yuqori samaradorlikka ega yirik sanoat majmuasiga aylandi.
Mis boyitish fabrikasining bunyod etilish tarixi o‘tgan asrning 50-yillariga borib taqaladi. 1953-yilda "Mexanobr" instituti tomonidan korxona qurilishi bo‘yicha dastlabki loyiha ishlab chiqildi. Keyinchalik ushbu hujjat bir necha bor takomillashtirilib, 1956-yilda tasdiqlandi. 1958-yilda esa institut mutaxassislari tomonidan fabrikaning texnik loyihasi tayyorlandi.
Ko‘p yillik izlanish va bunyodkorlik ishlari samarasi o‘laroq, 1961-yil iyun oyida Mis boyitish fabrikasining birinchi navbati foydalanishga topshirildi. Aynan shu yerda mamlakat tarixida ilk bor mis konsentratini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Bu voqea nafaqat kombinat, balki O‘zbekiston rangli metallurgiyasi rivojida ham muhim tarixiy bosqich bo‘ldi.
Bugungi kunda Mis boyitish fabrikasi tarkibida 5 ta asosiy va 5 ta yordamchi sex faoliyat yuritmoqda. Korxonaning yillik maʻdanni qayta ishlash quvvati 39,9 million tonnani tashkil etadi. Shundan 1-sonli Maydalash sexi hissasiga 24,1 million tonna, 2-Maydalash va boyitish majmuasiga 9,8 million tonna hamda Yanchish va flotatsiyalash sexining Maydalash va yanchish bo‘linmasiga 6 million tonnaga to‘g‘ri keladi.
Fabrika yiliga Mis eritish zavodiga 680 ming tonnadan ortiq mis konsentrati yetkazib beradi. Uning tarkibidagi sof mis miqdori esa 108,5 ming tonnadan ziyodni tashkil etadi. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, fabrikada 39,3 million tonna maʻdan qayta ishlanib, tarkibida 116 ming 963 tonnadan ortiq mis tarkibli konsentrat ishlab chiqarildi va zavodga yetkazib berildi.
Korxonada 2018-yil 30-sentyabridagi 3954-sonli qaror hamda ishlab chiqarish quvvatlarini rekonstruksiya qilish va barqarorlashtirish dasturi asosida keng ko‘lamli modernizatsiya ishlari olib borilmoqda.
Rekonstruksiya dasturining muhim bosqichi 8-sonli flotatsiya monoseksiyasi qurilishi hisoblanadi. Ushbu inshoot flotatsiya zanjirini sezilarli darajada kengaytirib, maʻdanni qayta ishlash hajmini oshirish uchun zarur texnologik imkoniyatlarni yaratadi. Rejalashtirilgan ishlar to‘liq yakunlangach, Mis boyitish fabrikasining yillik maʻdanni qayta ishlash quvvati 45 million tonnaga yetkaziladi.
Bundan tashqari, tasdiqlangan "Yo‘l xaritasi" asosida gravitatsion boyitish texnologiyasini joriy etish maqsadida 29 ta markazdan qochma konsentrator o‘rnatilishi ko‘zda tutilgan. Mazkur texnologik yangilik foydali komponentlarni ajratib olish samaradorligini sezilarli darajada oshirib, ishlab chiqarishning texnik va iqtisodiy ko‘rsatkichlarini yangi bosqichga olib chiqadi.
Bugun 65 yillik shonli tarixga ega Mis boyitish fabrikasi boy tajriba va mustahkam an'analarni zamonaviy texnologiyalar, ilg‘or muhandislik yechimlari hamda innovatsion yondashuvlar bilan uyg‘unlashtirgan yirik sanoat majmuasiga aylangan. Korxonada izchil amalga oshirilayotgan modernizatsiya ishlari Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining mamlakat rangli metallurgiya yo’nalishidagi yetakchi mavqeini yanada mustahkamlab, O‘zbekistonning eksport imkoniyatlarini yangi bosqichga olib chiqishda muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.

АГМК: 65 лет со дня получения первого медного концентрата на фабрике
В последние годы в Узбекистане особое внимание уделяется модернизации действующих производственных мощностей и внедрению современных технологий в цветной металлургии. За годы независимости в одной из стратегически важных отраслей экономики реализован масштабный комплекс реформ, направленный не только на удовлетворение потребностей внутреннего рынка, но и на развитие экспортного потенциала, а также расширение производства продукции с высокой добавленной стоимостью.
Значительный вклад в этот процесс вносит Алмалыкский горно-металлургический комбинат – флагман отечественной цветной металлургии и один из локомотивов национальной экономики. Реализуя крупные инвестиционные проекты, создавая современные производственные комплексы и внедряя передовые технологии, предприятие последовательно укрепляет позиции отрасли.
Одним из крупнейших и наиболее значимых подразделений комбината является медная обогатительная фабрика – предприятие, с которого начиналась история многих производственных достижений АГМК. В нынешнем году исполняется 65 лет со дня получения здесь первого медного концентрата. За прошедшие десятилетия фабрика прошла путь от обычного обогатительного предприятия до современного высокотехнологичного промышленного комплекса с высокой производительностью.
История строительства МОФ начинается в 1950-х годах. В 1953 году институтом «Механобр» был разработан первый проект строительства предприятия. В дальнейшем документация неоднократно совершенствовалась, а в 1956 году была утверждена. Спустя два года специалисты института подготовили технический проект фабрики.
Многолетний труд строителей и инженеров увенчался успехом в июне 1961 года, когда была введена в эксплуатацию первая очередь медной обогатительной фабрики. Именно здесь впервые в истории страны было организовано производство медного концентрата. Это событие стало важной вехой не только для комбината, но и для всей цветной металлургии Узбекистана.
Сегодня в состав МОФ входят пять основных и пять вспомогательных цехов. Производственная мощность предприятия по переработке руды составляет 39,9 млн тонн в год. Из них 24,1 млн тонн приходится на дробильный цех №1, 9,8 млн тонн – на дробильно-обогатительный комплекс №2 и 6 млн тонн – на отделение дробления и измельчения цеха измельчения и флотации.
Ежегодно фабрика поставляет на медеплавильный завод свыше 680 тысяч тонн медного концентрата, содержащего более 108,5 тысячи тонн чистой меди. По итогам 2025 года на предприятии было переработано 39,3 млн тонн руды, произведено и отгружено на завод свыше 116,9 тысячи тонн медесодержащего концентрата.
На предприятии продолжается масштабная модернизация в рамках постановления №3954 от 30 сентября 2018 года и программы реконструкции и стабилизации производственных мощностей.
Одним из ключевых этапов этой программы стало строительство флотационной моносекции №8. Новый объект позволит существенно расширить возможности флотационной цепочки и увеличить объемы переработки руды. После завершения всех запланированных работ производственная мощность МОФ возрастет до 45 млн тонн руды в год.
Кроме того, в соответствии с утвержденной «Дорожной картой» предусмотрена установка 29 центробежных концентраторов для внедрения технологии гравитационного обогащения. Использование этого современного решения позволит значительно повысить эффективность извлечения полезных компонентов и вывести производственно-экономические показатели предприятия на качественно новый уровень.
Сегодня МОФ, отмечающая 65-летие со дня получения первого медного концентрата, представляет собой современный промышленный комплекс, где богатый производственный опыт и многолетние традиции гармонично сочетаются с инновационными технологиями, передовыми инженерными решениями и высокими стандартами эффективности.
Последовательная модернизация предприятия не только укрепляет лидирующие позиции Алмалыкского горно-металлургического комбината в цветной металлургии страны, но и способствует дальнейшему развитию экспортного потенциала Узбекистана, открывая новые возможности для роста отрасли в целом.