OKMK geologlari sharaflandi
Sana munosabati joriy yilning 7-aprel kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati geologiya sohasi vakillarini taqdirlash tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ishtirok etgan OKMK boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa'di Shermatov geologlarning kombinat ishlab chiqarish zanjirida muhim ahamiyat kasb etishini, so‘nggi yillarda soha vakillariga qaratilayotgan e'tibor bois geologiya sohasi rivojlanib borayotganligini ta'kidladi. Shuningdek, S.Shermatov aynan geologlarning boy ish tajribasi va bilimlari bilan mamlakatimiz iqtisodiy qudratiga hissa qo‘shadigan yangidan-yangi istiqbolli konlar ochilayotganini ma'lum qilib, soha vakillariga o‘zining samimiy tilaklarini bildirdi.
O‘zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlari kuni munosabati bilan OKMK boshqaruv raisi A.Xursanovning buyrug‘iga ko‘ra, 14 nafar soha vakillariga Faxriy Yorliq va qimmatbaho sovg‘alar taqdim etildi. 5 nafar kombinat geologiya sohasi vakillariga esa O‘zbekiston Respublikasi tog‘-kon va geologiya vazirligining Faxriy Yorliqlari topshirildi.
Shuningdek, tadbir davomida “Eng yaxshi geologiya xizmati xodimlari-2025” kasb mahorati tanlovida sovrinlri o‘rinlarni egallagan 27 nafar geologlar ham turli nominatsiyalar bo‘yicha taqdirlanishdi.
Ma'lumot uchun bugungi kunda Resurslar va tog‘-kon ishlari departamentining geologiya bo‘limi, Qalmoqqir kon boshqarmasi, Chodak kon boshqarmasi, Yoshlik-1 koni, Angren kon boshqarmasi, Xondiza kon boshqarmasi, Kovuldi koni, Shaxta qurilish boshqarmasi, Ohak zavodi kabi tarkibiy korxonalarda geologlar o‘z xizmat faoliyatini olib borishadi.

Геологи АГМК удостоены почётных наград
В нашей стране в первое воскресенье апреля традиционно отмечается День работников сферы геологии Республики Узбекистан.
В связи с этой датой 7 апреля на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате состоялось торжественное мероприятие по награждению сотрудников геологической службы предприятия.
В ходе мероприятия выступил заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов. Он отметил важную роль геологов в производственной цепочке комбината и подчеркнул, что благодаря растущему вниманию к отрасли в последние годы геология стремительно развивается. По его словам, именно благодаря опыту и профессионализму геологов открываются новые перспективные месторождения, способствующие укреплению экономического потенциала страны. В завершение своего выступления он пожелал специалистам успехов и новых достижений.
На основании приказа председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» А. Хурсанова, в честь профессионального праздника 14 сотрудников геологической службы были награждены Почетными грамотами и ценными подарками. 5 геологов получили Почётные грамоты Министерства горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан.
Также в рамках мероприятия состоялось награждение победителей конкурса профессионального мастерства «Лучшие сотрудники геологической службы – 2025». В различных номинациях были отмечены 27 специалистов.
Для справки: в настоящее время геологи трудятся в различных структурных подразделениях АГМК — в Геологическом отделе Департамента по ресурсам и горным работам, в рудоуправлениях «Кальмакыр» и «Хандиза», Ангренском, Чадакском рудоуправлениях, рудниках «Ёшлик I» и «Каульды», а также в шахтостроительном управлении и на известковом заводе.