OKMK ishchi-xodimlari uchun bepul tibbiy koʻrik tashkil etildi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati tashabbusi bilan yurak qon-tomir kasalliklari bilan ogʻrigan kombinat ishchi-xodimlari uchun MDHda yagona boʻlgan “Mobil angiograf” tibbiy uskunasi yordamida bepul tibbiy koʻrikning tashkil etilishi ham inson manfaatlari yoʻlida olib borilayotgan ishlarning amaldagi ifodasi, desak mubolagʻa boʻlmaydi.
Jumladan, joriy yilning 9-24-sentyabr kunlari “Mobil angiograf” sayyor shifoxonasi Tibbiy sanitar qismiga keltirilib, unda kombinat ishchi-xodimlari bepul tibbiy koʻrikdan oʻtkazildi.
Milliy tibbiyot markazi direktorining davolash ishlari boʻyicha oʻrinbosari Akmal Rahmatullayevning ma`lum qilishicha, sayyor shifoxona yurak qon-tomirlari kasalliklariga erta bosqichda va oʻta yuqori aniqlikda tashxis quyuvchi angiografiya uskunasidan tortib barcha turdagi yurak operatsiyalarini oʻtkazishga moʻljallangan ilgʻor texnologiyalar bilan tahminlangan.
Milliy tibbiyot markazining 28 nafar malakali shifokorlari tomonidan yurak ishemik kasalliklari bilan dispanser nazoratida turgan 600 nafar ishchi-xodimlar uchun umumiy tibbiy koʻrik tashkil etilib, ular instrumental va laborator tekshiruvlardan oʻtkazildi hamda sogʻlomlashtirish rejalari tuzildi
Bundan tashqari, OKMK ishchi-xodimlarida oʻtkir va surunkali yurak ishemik kasalliklarini oldini olish maqsaida 401 nafarida Koronagrafiya tekshiruvi oʻtkazilib, 78 nafarida stentlashga koʻrsatma, 86 nafarida 50% gacha boʻlgan boshlangʻich oʻzgarishlar, 27 nafarida esa ochiq yurak operatsiyasiga koʻrsatmalar aniqlandi. Tekshiruvlar chogʻida 210 nafar ishchi-xodimning sogʻlomligi aniqlangan. Aniqlangan bemorlardan 21 nafarida markazda stentlash va ochiq yurak jarrohlik amaliyotlari oʻtkazildi.
Oʻzaro hamkorlik boʻyicha OKMK va Milliy tibbiyot markazi oʻrtasida memorandum imzolandi. Memorandum doirasida kelgusida kombinat ishchi-xodimlari uchun har qanday turdagi kasalliklar boʻyicha tibbiy koʻriklar tashkil etilishi koʻzda tutilgan. Bemorlarni sogʻliqlarini tiklashda yuqori texnologiyali amaliyotlar oʻtkaziladi.
Yuqori texnologiyali karonagrafiya amaliyoti oʻtkazilgan kombinat ishchi-xodimlariga Milliy tibbiyot markazida davolanish uchun tavsiyalar berildi.

+998 71 619 23 33It is no exaggeration to say that the organization of free medical examination with the help of "Mobile Angiograph" medical equipment, the only one in the CIS, for workers of the plant suffering from heart and blood vessel diseases, on the initiative of the management of the Almalyk Mining and Metallurgical Combine, is a practical expression of the work carried out in the interests of humanity.
In particular, on September 9-24 of this year, the Mobile Angiograph mobile hospital was brought to the Medical and Sanitary Department, where the workers of the combine underwent a free medical examination.
According to Akmal Rahmatullayev, Deputy Director of the National Medical Center for Treatment Affairs, the mobile hospital is equipped with advanced technologies designed to perform all types of heart operations, starting with angiography equipment that diagnoses cardiovascular diseases at an early stage and with high accuracy.
28 qualified doctors of the National Medical Center organized a general medical examination for 600 workers with ischemic heart diseases under the dispensary's supervision, they underwent instrumental and laboratory tests and developed rehabilitation plans.
In addition, for the purpose of prevention of acute and chronic ischemic heart diseases, 401 employees of AMMC underwent coronary angiography, 78 were instructed to stent, 86 had up to 50% initial changes, and 27 were instructed to open heart surgery. During the inspections, the health of 210 workers was determined. 21 of the identified patients underwent stenting and open heart surgery at the center.
A memorandum on mutual cooperation was signed between OKMK and the National Medical Center. In the framework of the memorandum, it is planned to organize medical examinations for all kinds of diseases for the workers of the combine in the future. High-tech operations are carried out to restore the health of patients.
The workers of the combine, where high-tech coronary angiography was performed, were given recommendations for treatment at the National Medical Center.