+998 71 619 23 33Prezidentimizning 2023-yil 16-maydagi “O‘zbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini ta'minlash tizimini yanada takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-158-son qarori ijrosini ta'minlash maqsadida “Olmaliq KMK” AJ tasarrufidagi Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konlari hududida qattiq foydali qazilmalarni qazib olish bilan bog‘liq yer qobig‘ining kuchlanganlik-deformatsiyalanganlik holatini hamda texnogen zilzilalarni monitoring qilish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Mazkur monitoring qilish tizimining mohiyati shundaki qattiq foydali qazilmalar qazib olinadigan hududlarda texnogen seysmiklik namoyon bo‘lishining o‘ziga xos xususiyatlarini aniqlash va qazib olish ishlari bilan bog‘liq seysmik hodisalarni o‘rganishdan iborat.
Sezuvchanligi yuqori bo‘lgan seysmostansiyalarning lokal tarmog‘ini yaratish, seysmik rejim parametrlari bazasini o‘rganish hamda geofizik kuzatuvlar natijalarini tahlil qilish yordamida monitoring hududini deformatsion kuchlanishi o‘zgarishlarini prognoz qilish ushbu tizimning asosiy maqsadi sanaladi.
Monitoring bir qator vazifalarni o‘z ichiga oladi.
Jumladan, asbob-uskunalarning optimal komplektini aniqlash va uni o‘rnatib, ekspluatatsiya qilish usullarini ishlab chiqish hamda uzluksiz, avtonom va ishonchli ishlashini ta'minlaydi. Statsionar va profil bo‘ylab magnitometrik kuzatuvlar olib borish, yer qobig‘ining deformasion kuchlanishini baholash uchun zilzila o‘chog‘i mexanizmining o‘ziga xos parametrlarini tahlil qiladi. Kuchsiz zilzilalar uchun seysmik rejim parametrlarini aniqlashning mavjud usullaridan foydalanish, shovqin kuchaygan sharoitda episentrlarni oz sonli stansiyalar tomonidan aniqlanadi. Olingan ma'lumotlarni tarixiy va arxiv ma'lumotlari bilan taqqoslash orqali seysmik rejimdagi uzoq muddatli o‘zgarishlarni, ya'ni seysmiklikning umumiy darajasidagi hamda texnogenlik darajasini baholaydi. O‘rganilayotgan hudud bo‘yicha olingan kompleks natijalar asosida (yarim yillik, yillik) xulosalar tayyorlanadi.
Monitoring tizimini ishga tushirish maqsadida, Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konlari hududida 4 ta seysmik va 1 ta magnitometrik kuzatuv stansiyalaridan iborat lokal kuzatuv tarmog‘i yaratildi.
Shuningdek, mazkur hududda 9 ta o‘lchov nuqtasidan iborat magnitometrik profil o‘lchovlari tashkil etildi.

A system for monitoring man-made seismicity of the AMMC mines has been introduced
In pursuance of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PP-158 of May 16, 2023 "On additional measures to further improve the system for ensuring seismic safety of the population and the territory of the Republic of Uzbekistan", a system for monitoring the stress-strain state of the earth's crust and man-made earthquakes associated with the extraction of solid minerals has been established on the territory of the Kalmakyr and Yoshlik I mines of the AMMC.
This system is aimed at identifying the features of man-made seismicity in the regions of solid mineral extraction and studying seismic processes.
Its main goal is to create a local network of highly sensitive seismic stations, study the seismic regime parameter base, and forecast changes in the deformation stress of the territory using analysis of results based on geophysical data.
Monitoring includes solving a number of problems, such as selecting optimal equipment, developing methods for its installation and operation, and ensuring uninterrupted, autonomous, and reliable operation of the system. In addition, the system performs stationary and magnetometric observations, analyzes the parameters of the earthquake focal mechanism to assess the deformation state of the earth's crust.
The use of modern methods for analyzing weak earthquakes allows, in conditions of increased noise, to determine their epicenters even with a minimum number of stations. Comparison of the obtained data with historical and archival materials makes it possible to assess long-term changes in the seismic regime, including the general level of seismic activity and man-made impact. Based on the comprehensive semi-annual and annual results for the study area, conclusions are formed.
In order to launch the monitoring system on the territory of the Kalmakyr and Yoshlik I mines, a local observation network was created, consisting of 4 seismic and 1 magnetometric observation stations. Also, measurements of the magnetometric profile, consisting of 9 measuring points, were created.