+998 71 619 23 33Prezidentimizning 2023-yil 16-maydagi “O‘zbekiston Respublikasi aholisi va hududining seysmik xavfsizligini ta'minlash tizimini yanada takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-158-son qarori ijrosini ta'minlash maqsadida “Olmaliq KMK” AJ tasarrufidagi Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konlari hududida qattiq foydali qazilmalarni qazib olish bilan bog‘liq yer qobig‘ining kuchlanganlik-deformatsiyalanganlik holatini hamda texnogen zilzilalarni monitoring qilish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Mazkur monitoring qilish tizimining mohiyati shundaki qattiq foydali qazilmalar qazib olinadigan hududlarda texnogen seysmiklik namoyon bo‘lishining o‘ziga xos xususiyatlarini aniqlash va qazib olish ishlari bilan bog‘liq seysmik hodisalarni o‘rganishdan iborat.
Sezuvchanligi yuqori bo‘lgan seysmostansiyalarning lokal tarmog‘ini yaratish, seysmik rejim parametrlari bazasini o‘rganish hamda geofizik kuzatuvlar natijalarini tahlil qilish yordamida monitoring hududini deformatsion kuchlanishi o‘zgarishlarini prognoz qilish ushbu tizimning asosiy maqsadi sanaladi.
Monitoring bir qator vazifalarni o‘z ichiga oladi.
Jumladan, asbob-uskunalarning optimal komplektini aniqlash va uni o‘rnatib, ekspluatatsiya qilish usullarini ishlab chiqish hamda uzluksiz, avtonom va ishonchli ishlashini ta'minlaydi. Statsionar va profil bo‘ylab magnitometrik kuzatuvlar olib borish, yer qobig‘ining deformasion kuchlanishini baholash uchun zilzila o‘chog‘i mexanizmining o‘ziga xos parametrlarini tahlil qiladi. Kuchsiz zilzilalar uchun seysmik rejim parametrlarini aniqlashning mavjud usullaridan foydalanish, shovqin kuchaygan sharoitda episentrlarni oz sonli stansiyalar tomonidan aniqlanadi. Olingan ma'lumotlarni tarixiy va arxiv ma'lumotlari bilan taqqoslash orqali seysmik rejimdagi uzoq muddatli o‘zgarishlarni, ya'ni seysmiklikning umumiy darajasidagi hamda texnogenlik darajasini baholaydi. O‘rganilayotgan hudud bo‘yicha olingan kompleks natijalar asosida (yarim yillik, yillik) xulosalar tayyorlanadi.
Monitoring tizimini ishga tushirish maqsadida, Qalmoqqir va “Yoshlik-1” konlari hududida 4 ta seysmik va 1 ta magnitometrik kuzatuv stansiyalaridan iborat lokal kuzatuv tarmog‘i yaratildi.
Shuningdek, mazkur hududda 9 ta o‘lchov nuqtasidan iborat magnitometrik profil o‘lchovlari tashkil etildi.

+998 71 619 23 33Во исполнение Постановления Президента РУз ПП-158 от 16 мая 2023 года «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения сейсмической безопасности населения и территории Республики Узбекистан» на территории рудников «Кальмакыр» и «Ёшлик I» АГМК налажена система мониторинга напряженно-деформированного состояния земной коры и техногенных землетрясений, связанных с добычей твердых полезных ископаемых.
Данная система направлена на выявление особенностей техногенной сейсмичности в регионах добычи твердых полезных ископаемых и изучение сейсмических процессов.
Ее основная цель — создание локальной сети высокочувствительных сейсмостанций, изучение базы параметров сейсмического режима, прогнозирование изменений деформационного напряжения территории при помощи анализа результатов на основе геофизических данных.
Мониторинг включает решение ряда задач, таких как подбор оптимального оборудования, разработка методов его установки и эксплуатации, а также обеспечение бесперебойной, автономной и надежной работы системы. Кроме того, система выполняет стационарные и магнитометрические наблюдения, анализирует параметры механизма очагов землетрясений для оценки деформационного состояния земной коры.
Применение современных методов анализа слабых землетрясений позволяет в условиях повышенного шума определять их эпицентры даже с минимальным числом станций. Сравнение полученных данных с историческими и архивными материалами дает возможность оценивать долгосрочные изменения сейсмического режима, включая общий уровень сейсмической активности и техногенного влияния. На основании комплексных полугодовых и годовых результатов по исследуемой территории формируются заключения.
В целях запуска системы мониторинга на территории рудников «Кальмакыр» и «Ёшлик I» создана локальная сеть наблюдения, состоящая из 4 станций сейсмического и 1 магнитометрического наблюдения. Также созданы измерения магнитометрического профиля, состоящего из 9 измерительных точек.