+998 71 619 23 33Ma'lumki, OKMK Nodir metallar va qattiq qotishmalar Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi qoshida O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazi tashkil etilgan edi. Ushbu markaz bir necha yillardan buyon Koreya olimlari bilan hamkorlik qilib keladi. O‘zaro hamkorlik aloqalari doirasida ayni kunlarda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining bir guruh olim va mutaxassislari Koreya davlatiga tashrif buyurishgan.
O‘zaro ilmiy yondashuvlar asosida ular sanoat tajribasi bilan bir qator yangi turdagi mahsulotlar ustida tadqiqotlar olib borishmoqda.
Kuni kecha olimlar tomonidan KIRAM nodir metallar institutida vodorodni va energiyani tejash uchun yangi turdagi pech yordamida OKMK molibden oksidi tajribadan o‘tkazildi.
Yangi yarim sanoat pechidagi tajriba natijasida 99,95% metall molibden kukuni olindi. Vodorod va energiya tejaldi. Muhim jihati 3ta bosqichda qo‘llaniladigan texnologiya o‘rniga to‘g‘ridan to‘g‘ri bir bosqichli jarayon qo‘llanildi.
Kelajakda OKMKda yarim sanoat pech yaratish buyicha kelishib olindi.
KIRAMdagi elektronur pechida OKMK IIChBda ishlab chiqarilgan molibden eritilib 99,995% sof molibden olindi. Ushbu soflikdagi molibden yarim o‘tkazgich sanoatida qo‘llaniladi. Elektron mikrochiplarda molibden va volfram yupqa nano qatlamlar uchun 99,995% soflikdagi metall nishonlar ishlatiladi.
Yuqori sof nodir metallar Koreya yarimo‘tkazgich ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida katta qiziqish uyg‘otdi va materiallarni yetkazib berish bo‘yicha birlamchi murojaatlar kelib tushdi.
Kombinat mutaxassislari va olimlari tashrif davomida xalqaro ilmiy konferensiyada ham ishtirok etishlari ko‘zda tutilgan.

+998 71 619 23 33It is known that the Uzbek-Korean scientific and technological center was established under the Association of Scientific Production of Rare Metals and Hard Alloys of AMMC. This center has been cooperating with Korean scientists for several years. A group of scientists and specialists of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex visited Korea within the framework of mutual cooperation.
Based on mutual scientific approaches, they are conducting research on a number of new types of products with industrial experience.
Yesterday, scientists at the KIRAM Institute of Rare Metals conducted an experiment on AMMC molybdenum oxide using a new type of furnace to save hydrogen and energy.
As a result of the experiment in a new semi-industrial furnace, 99.95% metallic molybdenum powder was obtained. Hydrogen and energy saved. Importantly, instead of a 3-step technology, a direct one-step process was used.
In the future, it was agreed to create a semi-industrial oven at AMMC.
99.995% pure molybdenum was obtained by smelting molybdenum produced at Heat Production department of AMMC in an electron furnace in KIRAM. Molybdenum of this purity is used in the semiconductor industry. In electronic microchips, metal targets of 99.995% purity are used for thin nanolayers of molybdenum and tungsten.
High-purity rare metals have sparked interest among Korean semiconductor manufacturers, and initial requests for material supply have come in.
Experts and scientists of the Complex are expected to participate in an international scientific conference during the visit.