+998 71 619 23 33Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivoji bilan tanishish maqsadida joriy yilning 10-fevral kuni Jizzax viloyatiga tashrifi chog‘ida viloyatda sanoatni rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berilgan edi. Xususan, xorijiy investorlar bilan hamkorlikda Uch-quloch konini tiklash va kamida 600 ish o‘rni yaratish vazifasi qo‘yilib, loyihaga 200 mln dollar ajratilishi ko‘zda tutilgan edi.
Mazkur topshiriqlarning ijrosini ta'minlash maqsadida Turkiyaning "Esan Eczacibaşi" kompaniyasi bosh direktori Savash Shaxin hamda OKMK rahbariyati o‘rtasida o‘tkazilgan uchrashuvda ham kelgusidagi o‘zaro hamkorlik aloqalari bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi, OKMK hamda “Esan Eczacibaşi” xolding kompaniyasi o‘rtasida “Uch-Quloch polimetall konini kompleks o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish bo‘yicha uch tomonlama kelishuv shartnomasi imzolandi.
Ma'lumot uchun: Eczacıbaşı Holding 1942-yilda tashkil topgan bo‘lib, bugun kunda Turkiyadagi yetakchi minerallar va metall minerallari ishlab chiqaruvchi sanoat kompaniyasi sanaladi. Shuningdek, ushbu kompaniya Turkiya va Yevropadagi yagona birlamchi magniy ishlab chiqaruvchi hisoblanadi.
Xolding tarkibida tabiiy resurslarni qayta ishlash, qurilish va iste'mol tovarlarini ishlab chiqarish, axborot texnologiyalari, sog‘liqni saqlash, developerlik sohalari bo‘yicha 46ta kompaniya mavjud.
Xolding tarkibidagi “Esan Eczacıbaşı” kompaniyasi esa qattiq va foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash sohasida yetakchi kompaniya sanaladi.

+998 71 619 23 33During the visit of President Shavkat Mirziyoyev to the Jizzakh region on February 10 this year, in order to get acquainted with the socio-economic development of the region, instructions were given on the development of industry in the region. In particular, the responsible persons were given the task, in cooperation with foreign investors, to resume work at the “Uch-Kulach” field and create at least 600 jobs, and 200 million US dollars were allocated for the project.
In pursuance of these tasks, a meeting was held between the management of AMMC and the General Director of the Turkish company Esan Eczacibaşi, Savas Sahin, during which issues of establishing cooperation were discussed.
The parties signed an agreement on the implementation of the investment project "Comprehensive development of the polymetallic ore deposit “Uch-Kulach”.
For information: Eczacıbaşı Holding was established in 1942 and today is one of the leading industrial mineral and metal minerals producers in Turkey and the only primary magnesium producer in Turkey and Europe.
In addition to the development of natural resources, the organization produces construction and consumer goods, is actively involved in information technology, real estate development and healthcare. In total, the holding structure includes 46 companies.