OKMK va Akita universiteti hamkorligi rivojlanmoqda
OKMK ishchi-xodimlarining bilim va malakasini oshirishda o‘qitishning zamonaviy shakli, uslub va talablarini joriy etish maqsadida dunyoning eng ilg‘or universitetlari bilan hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgan. Ana shunday kelishuvlar doirasida Yaponiyaning xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) tomonidan konchilik sanoatida amalga oshirilayotgan dasturlar hamda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining 2025-yil 31-iyuldagi tegishli qaroriga asosan joriy yilning 22-sentabr kuni kombinatga Yaponiyaning Akita universiteti talabalari hamda professor-o‘qituvchilaridan iborat delegatsiya tashrif buyurdi.
Dastlab mehmonlar Surxon vohasida faoliyat yuritib kelayotgan Xonjiza kon boshqarmasida boʻlishib, korxonadagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdilar.
Shuningdek mehmonlar “Qalmoqqir” va “Yoshlik-1” konlariga ham borib, kon-qazish va madanni tashish jarayonlari bilan yaqindan tanishishdi.
Kamimoto Shoichiro, Akita Universiteti Konchilik ishi yo‘nalishi 3- bosqich talabasi: OKMKga tashrif buyurganimdan juda mamnunman. Olmaliq shahri aholisi nihoyatda samimiy va mehmondo‘st ekan. Tashrif davomida ulkan konlarni ko‘rib, ularning zamonaviy texnologiyalar asosida boshqarilayotganiga guvoh bo‘ldik. Bu biz uchun juda qiziqarli va kelgusidagi kasbiy faoliyatimizda katta tajriba hamda bilim manbai bo‘ldi.
Shu kuni Akita Universiteti professor-o‘qituvchilari hamda talabalar Islom Karimov nomidagi TDTU Olmaliq filialida ta’lim va ilmiy-tadqiqot ishlari uchun yaratilgan sharoitlar bilan ham tanishishdi.
Atushi Shibayama Akita universiteti professori: - Bugungi tashrifimizning asosiy maqsadi O‘zbekistonda mis ishlab chiqarish borasidagi imkoniyat va salohiyat bilan yaqindan tanishish, shuningdek, Yaponiyadan kelgan talabalar uchun qisqa muddatli amaliy tajriba tashkil etishdan iborat. Konlaringizning qanchalik ulkan va salohiyatli ekanligiga bugun yana bir bor amin bo‘ldik. Kombinatning ishlab chiqarish quvvati ham juda yirik va e’tiborga molikdir. Menimcha, bunday keng ko‘lamli loyihalarni samarali amalga oshirish uchun, albatta, zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish zarur. Tashrif davomida biz ushbu masalalar yuzasidan ham atroflicha fikr almashdik. Kelgusida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati bilan kadrlar tayyorlash, ilmiy-tadqiqot ishlari va ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash niyatimiz bor.
Akita Universiteti talabalari uchun o‘tkazilgan sanoat ekskursiyasi so‘ngida OKMK mutaxassislari ishtirokida davra suhbati tashkil etilib, unda mehmonlar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollariga batafsil javob oldilar.
Xulosa o‘rnida ta'kidlash joizki, Yaponiyaning ta’lim sohasidagi ilg‘or tajribasi va OKMKning sonoat ishlab chiqarish yo‘nalishidagi ko‘p yillik amaliyotini uyg‘unlashtirish natijasida, nafaqat yuqori malakali mutaxassislar tayyorlanadi, balki ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona aloqalar yanada mustahkamlanadi.

Новый этап партнёрства с Университетом Акита
Для повышения уровня знаний и квалификации работников Алмалыкского горно-металлургического комбината, внедрения современных форм и методов обучения комбинат активно налаживает партнёрские связи с ведущими университетами мира.
В рамках этих соглашений 22 сентября текущего года на АГМК прибыла делегация студентов и преподавателей Университета Акита (Япония). Визит состоялся при поддержке Японского агентства международного сотрудничества (JICA) и в соответствии с решением Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан от 31 июля 2025 года.
Сначала гости посетили Хандизинское рудоуправление в Сурхандарьинской области, где познакомились с технологическими процессами на производстве.
Затем делегация отправилась на крупнейшие рудники «Кальмакыр» и «Ёшлик I», где смогла своими глазами увидеть процессы добычи и транспортировки руды.
Камимото Шоичиро, студент третьего курса факультета горного дела Университета Акита:
«Я очень рад визиту на АГМК. Жители Алмалыка оказались невероятно гостеприимными и доброжелательными. Особенно впечатлили масштабы месторождений и то, что они управляются с применением современных технологий. Для нас это ценный опыт и источник знаний, который, без сомнения, пригодится в будущей профессиональной деятельности».
В тот же день студенты и преподаватели Университета Акита посетили Алмалыкский филиал Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова. Там они ознакомились с условиями, созданными для обучения и научно-исследовательской работы.
Атуши Шибаяма, профессор Университета Акита:
«Главная цель нашего визита – ближе познакомиться с потенциалом Узбекистана в сфере медного производства и организовать для японских студентов краткосрочную практику. Сегодня мы ещё раз убедились в масштабности и мощи ваших месторождений. Уверен, что для успешной реализации таких проектов крайне важно активно внедрять современные технологии. В ходе встреч мы подробно обсудили эти вопросы. В будущем мы намерены расширить сотрудничество с АГМК в области подготовки кадров, научных исследований и образования».
В завершение промышленной экскурсии для студентов Университета Акита был организован круглый стол с участием специалистов АГМК. В неформальной обстановке гости получили развёрнутые ответы на все интересующие их вопросы.
В заключение стоит отметить: объединение передового опыта Японии в сфере образования и многолетней практики АГМК в промышленном производстве позволит готовить высококвалифицированных специалистов и будет способствовать укреплению дружеских связей между двумя странами.