OKMK va Akita universiteti hamkorligi rivojlanmoqda
OKMK ishchi-xodimlarining bilim va malakasini oshirishda o‘qitishning zamonaviy shakli, uslub va talablarini joriy etish maqsadida dunyoning eng ilg‘or universitetlari bilan hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgan. Ana shunday kelishuvlar doirasida Yaponiyaning xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) tomonidan konchilik sanoatida amalga oshirilayotgan dasturlar hamda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining 2025-yil 31-iyuldagi tegishli qaroriga asosan joriy yilning 22-sentabr kuni kombinatga Yaponiyaning Akita universiteti talabalari hamda professor-o‘qituvchilaridan iborat delegatsiya tashrif buyurdi.
Dastlab mehmonlar Surxon vohasida faoliyat yuritib kelayotgan Xonjiza kon boshqarmasida boʻlishib, korxonadagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdilar.
Shuningdek mehmonlar “Qalmoqqir” va “Yoshlik-1” konlariga ham borib, kon-qazish va madanni tashish jarayonlari bilan yaqindan tanishishdi.
Kamimoto Shoichiro, Akita Universiteti Konchilik ishi yo‘nalishi 3- bosqich talabasi: OKMKga tashrif buyurganimdan juda mamnunman. Olmaliq shahri aholisi nihoyatda samimiy va mehmondo‘st ekan. Tashrif davomida ulkan konlarni ko‘rib, ularning zamonaviy texnologiyalar asosida boshqarilayotganiga guvoh bo‘ldik. Bu biz uchun juda qiziqarli va kelgusidagi kasbiy faoliyatimizda katta tajriba hamda bilim manbai bo‘ldi.
Shu kuni Akita Universiteti professor-o‘qituvchilari hamda talabalar Islom Karimov nomidagi TDTU Olmaliq filialida ta’lim va ilmiy-tadqiqot ishlari uchun yaratilgan sharoitlar bilan ham tanishishdi.
Atushi Shibayama Akita universiteti professori: - Bugungi tashrifimizning asosiy maqsadi O‘zbekistonda mis ishlab chiqarish borasidagi imkoniyat va salohiyat bilan yaqindan tanishish, shuningdek, Yaponiyadan kelgan talabalar uchun qisqa muddatli amaliy tajriba tashkil etishdan iborat. Konlaringizning qanchalik ulkan va salohiyatli ekanligiga bugun yana bir bor amin bo‘ldik. Kombinatning ishlab chiqarish quvvati ham juda yirik va e’tiborga molikdir. Menimcha, bunday keng ko‘lamli loyihalarni samarali amalga oshirish uchun, albatta, zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish zarur. Tashrif davomida biz ushbu masalalar yuzasidan ham atroflicha fikr almashdik. Kelgusida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati bilan kadrlar tayyorlash, ilmiy-tadqiqot ishlari va ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash niyatimiz bor.
Akita Universiteti talabalari uchun o‘tkazilgan sanoat ekskursiyasi so‘ngida OKMK mutaxassislari ishtirokida davra suhbati tashkil etilib, unda mehmonlar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollariga batafsil javob oldilar.
Xulosa o‘rnida ta'kidlash joizki, Yaponiyaning ta’lim sohasidagi ilg‘or tajribasi va OKMKning sonoat ishlab chiqarish yo‘nalishidagi ko‘p yillik amaliyotini uyg‘unlashtirish natijasida, nafaqat yuqori malakali mutaxassislar tayyorlanadi, balki ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona aloqalar yanada mustahkamlanadi.

+998 71 619 23 33In order to enhance the knowledge and professional skills of its employees, AMMC is actively introducing modern forms, methods, and requirements of training in collaboration with the world’s leading universities. As part of these initiatives, and in accordance with the programs implemented by the Japan International Cooperation Agency (JICA) in the mining industry, as well as the decision of the Ministry of Investments, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan dated July 31, 2025, a delegation of students and professors from Akita University of Japan visited the plant on September 22.
The delegation first visited the ”Khonjiza” Mine Administration operating in the Surxondaryo region, where they got acquainted with the technological production process on site.
They also toured the “Kalmalyr” and Yoshlik-1 mines, where they observed mining operations and ore transportation processes up close.
Kamimoto Shoichiro, a third-year student specializing in Mining at Akita University, shared his impressions:
“I am very pleased to visit AMMC. The people of Almalyk are incredibly sincere and hospitable. During this visit, we saw the vast mining areas and how they are managed using modern technologies. This has been a very interesting and valuable experience that will greatly contribute to our future professional careers.”
On the same day, the delegation visited the Almalyk branch of Tashkent State Technical University named after Islam Karimov, where they familiarized themselves with the educational and research facilities available to students and scholars.
Professor Atushi Shibayama of Akita University noted:
“The main purpose of our visit is to study the potential and capabilities of copper production in Uzbekistan and to organize a short-term practical training program for our students. Today, we were once again convinced of how vast and promising your mining operations are. AMMC’s production capacity is impressive and deserves recognition. In my opinion, the effective implementation of such large-scale projects requires the widespread adoption of modern technologies. During this visit, we had in-depth discussions on these issues. In the future, we intend to strengthen cooperation with AMMC in personnel training, scientific research, and education.”
Following the industrial tour, a roundtable discussion was organized with the participation of AMMC specialists, where the Japanese guests received comprehensive answers to all their questions.
In conclusion, it is worth noting that the integration of Japan’s advanced educational experience with AMMC’s many years of industrial expertise will not only help train highly qualified specialists, but will also further strengthen the friendly relations between the two countries.