OKMK va Huawei kompaniyasi o‘rtasida hamkorlik o‘rnatildi
Ma'lumki, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Xitoyning ko‘plab yetakchi kompaniyalari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yib kelmoqda.
Ayniqsa, joriy yilning 14-15 avgust kunlari Pekin shahrida o‘tkazilgan “OKMK biznes forumi”da bir qator Xitoy kompaniyalari bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatildi. Jumladan, forumda “Huawei Technologies Co. Ltd.” kompaniyasi bilan muzokaralar o‘tkazilib, strategik hamkorlik bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishilgan edi.
Mazkur hamkorlik aloqalari doirasida joriy yilning 13-sentyabr kuni “Huawei Technologies Co. Ltd” kompaniyasi vakillari OKMKga tashrif buyurishdi.
Dastlab, mehmonlar uchun kombinat muzeyi tanishtirilib, texnologik ishlab chiqarish zanjiri bo‘yicha to‘liq ma'lumot berildi.
Shundan so‘ng, OKMK mas'ullari va mutaxassislari hamda Huawei kompaniyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda Huawei kompaniyasining faoliyati bo‘yicha taqdimot qilindi.
O‘zaro muzokaralar chog‘ida tomonlar bir qator yo‘nalishlar bo‘yicha kelishuvga erishishdi. Jumladan, Huawei kompaniyasi kelgusida komibinat mutaxassislarining o‘rganishlari uchun kompaniyaning ilg‘or texnologiyalari bo‘yicha batafsil ma'lumot va taqdimot tayyorlab berishadi.
O‘zbekistonda quvvati bir GVt bo‘lgan akkumulyator batareyalarini ishlab chiqaradigan zavod qurilishi bo‘yicha yo‘l xaritasi ishlab chiqiladi.
Shuningdek, “Huawei” kompaniyasi mutaxassislari tomonidan ishchi guruh tuzilib, ular kombinat texnologik jarayoniga sun'iy intellektni joriy qilish imkoniyatlarini o‘rganib chiqishadi.
Ma'lumot uchun: Huawei kompaniyasi 1987-yilda Shenchjenda tashkil etilgan. Kompaniya axborot texnologiyalari sohasida dunyodi yetakchi sanaladi. Shuningdek, kompaniya aloqa tizimi uchun uskunalar, dunyoning 170 ta davlatiga turli sohalar uchun IT mahsulotlar taklif etadi Bundan tashqari, kompaniya smartfonlari, noutbuklar va aqlli uylar uchun gadjetlar ishlab chiqaradi.

A cooperation has been established between AMMC and huawei company
It is known that Almalyk Mining and Metallurgical Combine has been establishing mutually beneficial cooperation relations with many leading Chinese companies.
In particular, at the "AMMC Business Forum" held in Beijing on August 14-15 of this year, cooperation relations were established with a number of Chinese companies. In particular, at the forum "Huawei Technologies Co. Ltd.” negotiations were held with the company and a preliminary agreement on strategic cooperation was reached.
Within the scope of this partnership, on September 13 of this year, "Huawei Technologies Co. Ltd" ​​company representatives visited AMMC.
At first, the guests were introduced to the museum of the combine and were given full information on the technological production chain.
After that, a meeting was organized between AMMC officials and experts and Huawei company representatives.
During the meeting, a presentation was made on the activities of Huawei.
During the mutual negotiations, the parties reached an agreement on a number of directions. In particular, Huawei company will prepare detailed information and presentation on the company's advanced technologies for the study of the experts of the joint venture in the future.
A road map will be developed in Uzbekistan for the construction of a factory producing battery batteries with a capacity of one GW.
Also, a working group will be formed by the experts of "Huawei" company, who will study the possibilities of introducing artificial intelligence into the technological process of the combine.
For information: Huawei was founded in 1987 in Shenzhen. The company is a world leader in the field of information technologies. Also, the company offers equipment for the communication system, IT products for various industries to 170 countries of the world. In addition, the company produces smartphones, laptops and gadgets for smart homes.