OKMK va KIAT o‘rtasida grant shartnomasi imzolandi
Avval xabar berilganidek, 2022-yilning 25-dekabr kuni Koreya Milliy Assambleyasi tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga 15 mlrd von(12 mln AQSh dollari atrofida) miqdoridagi grant ajratilishi bo‘yicha qaror qabul qilingan edi.
Shu munosabat bilan joriy yilning 8-fevral kuni Koreya texnologiyalarni rivojlantirish instituti (Korea Institute for Advancement Technology - KIAT) vakillari Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif buyurishdi.
OKMK rahbariyati va mehmonlar o‘rtasidagi uchrashuvda o‘zaro manfaatli hamkorlik masalalari muhokama etildi. Koreyalik mehmonlar tomonidan institut faoliyatiga oid, O‘zbekiston bilan Koreya davlati o‘rtasidagi hamkorlik munosabatlari bo‘yicha taqdimot ham o‘tkazildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va Koreya texnologiyalarni rivojlantirish instituti (Korea Institute for Advancement Technology - KIAT) o‘rtasida ODA (Official development assistnace) dasturi bo‘yicha 15 mlrd Koreya vonilik (ekvivalent 12 mln AQSh dollari) grant shartnomasi imzolandi.
Mazkur grant doirasida Koreya Respublikasi tomonidan Chirchiq shahridagi O‘zbek-Koreys Nodir metallar va qattiq qotishmalar Ilmiy texnologik markazi tarkibida sanoat-tajriba sexi tashkil qilinadi.
Grantning asosiy maqsadi, O‘zbekiston korxonalari nodir metallarni qayta ishlash hamda ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish uchun zarur infratuzilmasini tashkil qilish, yurtimizda nodir metallarni qayta ishlash uchun zamonaviy texnologiyalarni transferini amalga oshirishdan iborat.
Shuningdek, yurtimizdagi korporativ ishchi kuchi sonini hamda ilmiy tadqiqot qobiliyatlarini oshirish, O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi shaxsiy sektor kompaniyalari biznes imkoniyatlarini kengaytirish ham maqsad qilingan.
Loyiha 5 yilga mo‘ljallangan bo‘lib, byudjeti 15 mlrd Koreya vonini tashkil etadi.
Loyiha davomida, markazga tijoratlashtirishga tayyor texnologik uskunalar yetkazib beriladi. Koreya Respublikasi mutaxassislari bilan qo‘shma ilmiy tadqiqotlar olib boriladi. Koreya Respublikasining nodir metallar va mis sanoati sohasidagi yetuk ekspertlari O‘zbekistonda faoliyat olib boradi. Tizimli ravishda markazning muhandislari va menejmenti uchun stajirovka va o‘qitishlar tashkil qilinadi.
Tashrif davomida mehmonlar Chirchiq shahridagi birlashma qoshidagi faoliyat yuritib kelayotgan O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markaz faoliyati bilan tanishishdi hamda Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlarida, yangi barpo etilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasida ham bo‘lishdi.

+998 71 619 23 33As previously reported, on December 25, 2022, the National Assembly of the Republic of Korea decided to allocate a grant in the amount of 15 billion Won (about USD 12 million) to the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
In this regard, on February 8 this year, representatives of the Korea Institute for Advancement Technology (KIAT) visited the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
At the meeting between the management of AMMC and foreign partners, held in the executive office, issues of cooperation were discussed. The Korean side made a presentation on the activities of the Institute, on cooperation between Uzbekistan and Korea.
As a result of negotiations, a grant contract (Record on development-ROD) was signed under the ODA (Official development assistance) program in the amount of 15 billion Won (about 12 million US dollars).
Within the framework of the grant, the Korean side will organize an industrial experimental workshop as part of the Uzbek-Korean Scientific and Technological Center for Rare Metals and Hard Alloys located in Chirchik.
The main objectives of the grant are to create the necessary infrastructure for enterprises in Uzbekistan to process rare metals and commercialize scientific developments; implementation in Uzbekistan of the transfer of modern technologies for the processing of rare metals; increase in the number of corporate workforce in the country and development of research potential; building business opportunities for private sector companies between Uzbekistan and Korea.
In the course of the project, the following works are envisaged: technological (semi-industrial) equipment ready for commercialization will be supplied to the center; joint scientific research will be carried out with specialists from the Republic of Korea; leading specialists of Korea in the field of rare metals and copper industry will conduct their labor activity in Uzbekistan; Internships and training for engineers and managers of the Center will be organized on a systematic basis.
Also during the visit, the guests got acquainted with the activities of the research and production association for the production of rare metals and hard alloys, visited the observation decks of the Kalmakyr mine, the Yoshlik I deposit, and the copper processing plant-3 under construction.