+998 71 619 23 33Xabaringiz bor, Prezident Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon ayni kunlarda rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Muzokaralar kun tartibidan do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari o‘rin olgan.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashishlari ko‘zda tutilgan. Ikki tomonlama hujjatlar to‘plami imzolanishi rejalashtirilgan.
Mazkur tashrif doirasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati hamda Tojikiston Respublikasining bir qator kompaniyalari o‘rtasida o‘zaro hamkorlik aloqalari o‘rnatildi.
Jumladan, OKMK va “Tamoxush” OAJ, “Tojik nodir metallari” DUK hamda “Leninobod nodir metallar kombinati” OAJlar bilan maqsadlar borasida kelishuv imzolandi.
Mazkur kelishuvga binoan “Tamoxush” OAJ quvvatlarida kombinatning tarkibida qo‘rg‘oshin mavjud bo‘lgan texnogen chiqindilarni qayta ishlash masalasi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, “Tojik nodir metallari” DUK hamda “Leninobod nodir metallar kombinati” OAJ quvvatlarida OKMK ehtiyojlari uchun ferroqotishmalarni ishlab chiqarishni tashkil etish sohasida hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.

+998 71 619 23 33As you know, at the invitation of President Shavkat Mirziyoyev, the President of Tajikistan Emomali Rahmon is currently on an official visit to our country.
Issues of further development and strengthening of friendship, good neighborliness and strategic partnership relations were on the agenda of the talks.
It is planned that the heads of state will exchange views on issues of international and regional importance. It is planned to sign a set of bilateral documents.
Within the framework of this visit, mutual cooperation relations were established between the Almalyk mining and metallurgical complex and a number of companies of the Republic of Tajikistan.
In particular, an agreement was signed with Almalyk Mining and Metallurgical Complex and "Tamokhush" OJSC, "Tajik rare metals" SUE and "Leninabad rare metals complex" OJSC.
According to this agreement, the processing of man-made waste containing lead in the facilities of "Tamokhush" OJSC is envisaged.
Also, cooperation will be established in the field of organizing the production of ferroalloys for the needs of Almalyk Mining and Metallurgical Complex in the capacity of "Tajik rare metals" SUE and "Leninabad rare metals complex" OJSC.