+998 71 619 23 33Xabaringiz bor, Prezident Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon ayni kunlarda rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Muzokaralar kun tartibidan do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari o‘rin olgan.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashishlari ko‘zda tutilgan. Ikki tomonlama hujjatlar to‘plami imzolanishi rejalashtirilgan.
Mazkur tashrif doirasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati hamda Tojikiston Respublikasining bir qator kompaniyalari o‘rtasida o‘zaro hamkorlik aloqalari o‘rnatildi.
Jumladan, OKMK va “Tamoxush” OAJ, “Tojik nodir metallari” DUK hamda “Leninobod nodir metallar kombinati” OAJlar bilan maqsadlar borasida kelishuv imzolandi.
Mazkur kelishuvga binoan “Tamoxush” OAJ quvvatlarida kombinatning tarkibida qo‘rg‘oshin mavjud bo‘lgan texnogen chiqindilarni qayta ishlash masalasi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, “Tojik nodir metallari” DUK hamda “Leninobod nodir metallar kombinati” OAJ quvvatlarida OKMK ehtiyojlari uchun ferroqotishmalarni ishlab chiqarishni tashkil etish sohasida hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.

Налажено сотрудничество между АГМК и таджикскими компаниями
По приглашению главы нашего государства Президент Таджикистана Эмомали Рахмон в эти дни находится в Узбекистане с официальным визитом.
В повестку переговоров лидеров двух стран вошли вопросы дальнейшего развития и укрепления отношений дружбы и стратегического партнерства.
Главы государств обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки. Запланировано подписание пакета двусторонних документов.
В рамках данного визита налажены партнёрские связи между Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом и рядом предприятий Республики Таджикистан.
В частности, подписано соглашение о намерениях между АГМК и ОАО «Тамохуш», ГУП «Таджикские редкие металлы» и ОАО «Ленинабадский комбинат редких металлов».
В соответствии с этим документом предусматривается переработка свинецсодержащих техногенных отходов комбината на мощностях ОАО «Тамохуш».
Также планируется наладить производство ферросплавов для нужд АГМК на мощностях ГУП «Таджикские редкие металлы» и ОАО «Ленинабадский комбинат редких металлов».