OKMK va Xitoy ishlab chiqarish korxonalari hamkorligining yangi ufqlari
Biznes-forumda OKMKning “Metallurgiya va turdosh tarmoqlar: o‘zaro bog‘liqlik, imkoniyatlar, o‘sish nuqtalari” mavzusida taqdimot o‘tkazildi.
Ushbu nufuzli tadbirda Xitoy savdo-sanoat palatasi(CCCME), Xalqaro savdoga ko‘maklashish bo‘yicha Xitoy kengashi(CCPIT), Xitoy Rangli Metallar Assotsiatsiyasi, Huigong, Shangdon Gold, Tianjin Sino-Investment Development Group, Fortune, Jiangsu Pengfei Group, NFC, BGRIMM kabi hamkor kompaniyalar hamda CCCME elektron platformasiga qiziqish bildirgan 300 dan ziyod kompaniyalar ishtirok etishdi.
Forum doirasida tashkil etilgan panel sessiyalarida “Misni chuqur qayta ishlash”, “Import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni ishlab chiqarishni tashkil etish”, “Nodir va qiyin eriydigan metallar ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish”, “O‘zbekiston korxonalari uchun polimer va rezinatexnika buyumlarini birgalikda ishlab chiqarishni tashkil etish” kabi yo‘nalishlar bo‘yicha Xitoy kompaniyalariga batafsil ma'lumotlar berildi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Xitoy kompaniyalarining vakillari va rahbarlari OKMKda juda katta imkoniyatlar mavjudligini, kombinat bilan hamkorlik qilish ikki tomonlama manfaatli ekanligini ta'kidlashdi.
Shuningdek, forum doirasida o‘tkazilgan B2B formatidagi muzokaralarda ko‘plab kompaniyalar OKMK bilan hamkorlik qilishga qiziqish bildirishdi.
Forumda bir qator o‘zaro manfaatli hamkorlik bitimlari, memorandumlar, shartnomalar imzolandi. Jumladan, Xitoy savdo-sanoat palatasi, Xalqaro savdoga ko‘maklashish bo‘yicha Xitoy kengashi, Xitoy rangli metallar assotsiatsiyasi hamda Hebei, Shandong Gold Group Co., Ltd, Xiamen Tungsten Co., Ltd., Tianjin Sino-Investment Development Group, CRRC Dalian Co., Ltd., Wolong Electric Group Co., Ltd. kabi kompaniyalar bilan bir qator yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlik hujjatlari imzolandi.
Biznes-forum taassurotlari bo‘yicha Xitoy savdo-sanoat palatasi raisi janob Guo Kuilong o‘z-fikr mulohazalarini bildirib o‘tdi.
- Biznes-forumda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati o‘zining keng imkoniyatlarini namoyon etdi. Tadbirda tashkilotimiz tomonidan taklif etilgan 60 ga yaqin kompaniyalarning vakillari ham OKMK bilan hamkorlik qilishga katta qiziqish bildirishdi.
Joriy yilning 1-yarim yilligida Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama savdo hajmi 62,5 milliard AQSh dollariga yetgani ham yildan yilga har ikki davlat o‘rtasida iqtisodiy aloqalarning mustahkamlanib borayotganini anglatadi. Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikdagi kooperatsiya loyihalari tufayli Xitoyning metallurgiya uskunalari va tog‘-kon qurilish texnikasi eksporti borasida o‘sishda davom etdi. O‘ylaymanki, biznes-forum har ikki tomon uchun juda manfaatli bo‘ldi.

Expanding cooperation boundaries: results of the business forum held in beijing
On August 14 and 15, a business forum was held in Beijing with the participation of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex and a number of manufacturing enterprises in China.
During the forum, specialists of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex delivered a presentation on the topic "Metallurgy and related industries: interrelation, opportunities and growth points".
A number of Chinese organizations, institutions and large partner companies took part in this prestigious event. These are the China Chamber of Commerce for Import and Export of Machinery and Electronic Products (CCCME), the China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT), the China Non-Ferrous Metals Association, Huigong, Shangdon Gold, Tianjin Sino-Investment Development Group, Fortune, Jiangsu Pengfei Group, NFC, BGRIMM, as well as more than 300 companies that expressed interest in the CCCME electronic platform.
In addition, during the business forum, panel sessions were organized on the topics of "Deep processing of copper", "Increasing the volume of processing of rare refractory metals", "Organization of joint production of import-substituting products", "Organization of joint production of polymer and rubber products for manufacturing enterprises of Uzbekistan".
During the negotiations held in the B2B format, many Chinese companies expressed a desire to cooperate in a number of areas.
The logical conclusion of the prestigious event was the signing of a number of agreements and memorandums of cooperation. In particular, documents were signed with the China Chamber of Commerce and Industry, the China Council for the Promotion of International Trade, the China Non-Ferrous Metals Association, "Hebei", "Shandong Gold", "Xiamen Tungsten", "Tianjin Sino-Investment Development Group", "CRRC Dalian", "Wolong Electric Group" companies, providing for cooperation in a number of areas.
Chairman of the China Chamber of Commerce Mr. Guo Kuilong shared his impressions of the business forum: "During the event, the Almalyk Mining and Metallurgical Complex demonstrated its broad capabilities, scale and development prospects. Representatives of about 60 companies invited by our organization to participate in this forum expressed great interest in cooperation with the flagship of the Uzbek non-ferrous metallurgy. In the first half of this year, bilateral trade turnover between China and Uzbekistan amounted to 62.5 billion US dollars, which indicates the strengthening of economic relations between the two countries. Thanks to industrial cooperation projects between China and Uzbekistan and key cooperation projects between China and Uzbekistan, China's export of metallurgical equipment and mining machinery continues to grow. We also intend to organize trips for Chinese enterprises to Almalyk to study investment projects being implemented at the AMMC and promote the development of industrial cooperation."