OKMK va Xitoy ishlab chiqarish korxonalari hamkorligining yangi ufqlari
Biznes-forumda OKMKning “Metallurgiya va turdosh tarmoqlar: o‘zaro bog‘liqlik, imkoniyatlar, o‘sish nuqtalari” mavzusida taqdimot o‘tkazildi.
Ushbu nufuzli tadbirda Xitoy savdo-sanoat palatasi(CCCME), Xalqaro savdoga ko‘maklashish bo‘yicha Xitoy kengashi(CCPIT), Xitoy Rangli Metallar Assotsiatsiyasi, Huigong, Shangdon Gold, Tianjin Sino-Investment Development Group, Fortune, Jiangsu Pengfei Group, NFC, BGRIMM kabi hamkor kompaniyalar hamda CCCME elektron platformasiga qiziqish bildirgan 300 dan ziyod kompaniyalar ishtirok etishdi.
Forum doirasida tashkil etilgan panel sessiyalarida “Misni chuqur qayta ishlash”, “Import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni ishlab chiqarishni tashkil etish”, “Nodir va qiyin eriydigan metallar ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish”, “O‘zbekiston korxonalari uchun polimer va rezinatexnika buyumlarini birgalikda ishlab chiqarishni tashkil etish” kabi yo‘nalishlar bo‘yicha Xitoy kompaniyalariga batafsil ma'lumotlar berildi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Xitoy kompaniyalarining vakillari va rahbarlari OKMKda juda katta imkoniyatlar mavjudligini, kombinat bilan hamkorlik qilish ikki tomonlama manfaatli ekanligini ta'kidlashdi.
Shuningdek, forum doirasida o‘tkazilgan B2B formatidagi muzokaralarda ko‘plab kompaniyalar OKMK bilan hamkorlik qilishga qiziqish bildirishdi.
Forumda bir qator o‘zaro manfaatli hamkorlik bitimlari, memorandumlar, shartnomalar imzolandi. Jumladan, Xitoy savdo-sanoat palatasi, Xalqaro savdoga ko‘maklashish bo‘yicha Xitoy kengashi, Xitoy rangli metallar assotsiatsiyasi hamda Hebei, Shandong Gold Group Co., Ltd, Xiamen Tungsten Co., Ltd., Tianjin Sino-Investment Development Group, CRRC Dalian Co., Ltd., Wolong Electric Group Co., Ltd. kabi kompaniyalar bilan bir qator yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlik hujjatlari imzolandi.
Biznes-forum taassurotlari bo‘yicha Xitoy savdo-sanoat palatasi raisi janob Guo Kuilong o‘z-fikr mulohazalarini bildirib o‘tdi.
- Biznes-forumda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati o‘zining keng imkoniyatlarini namoyon etdi. Tadbirda tashkilotimiz tomonidan taklif etilgan 60 ga yaqin kompaniyalarning vakillari ham OKMK bilan hamkorlik qilishga katta qiziqish bildirishdi.
Joriy yilning 1-yarim yilligida Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama savdo hajmi 62,5 milliard AQSh dollariga yetgani ham yildan yilga har ikki davlat o‘rtasida iqtisodiy aloqalarning mustahkamlanib borayotganini anglatadi. Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikdagi kooperatsiya loyihalari tufayli Xitoyning metallurgiya uskunalari va tog‘-kon qurilish texnikasi eksporti borasida o‘sishda davom etdi. O‘ylaymanki, biznes-forum har ikki tomon uchun juda manfaatli bo‘ldi.

Расширяя грани сотрудничества: итоги прошедшего в Пекине бизнес-форума
14 и 15 августа в Пекине состоялся бизнес-форум с участием Алмалыкского горно-металлургического комбината и ряда производственных предприятий Китая.
В ходе форума специалисты АГМК представили презентацию на тему «Металлургия и смежные отрасли: взаимосвязь, возможности, точки роста».
В этом престижном мероприятии приняли участие ряд китайских организаций, учреждений и крупных компаний-партнеров. Это – Китайская торгово-промышленная палата (CCСME), Китайский совет по содействию международной торговле (ССPIT), Китайская ассоциация цветных металлов, «Huigong», «Shangdon Gold», «Tianjin Sino-Investment Development Group», «Fortune», «Jiangsu Pengfei Group», «NFC», «BGRIMM», а также более 300 компаний, выразивших интерес в электронной платформе «CCCME».
Кроме этого, в ходе бизнес-форума были организованы панельные сессии на темы «Глубокая переработка меди», «Увеличение объемов переработки редких тугоплавких металлов», «Организация совместного производства импортозамещающей продукции», «Организация совместного производства полимерных и резинотехнических изделий для производственных предприятий Узбекистана».
В ходе переговоров, проведенных в формате В2В, многие компании Китая выразили желание сотрудничать по ряду направлений.
Логическим завершением престижного мероприятия стало подписание ряда соглашений и меморандумов о сотрудничестве. В частности, подписаны документы с Китайской торгово-промышленной палатой, Китайскии совето по содействию международной торговле, Китайской ассоциация цветных металлов, компаниями «Hebei», «Shandong Gold», «Xiamen Tungsten», «Tianjin Sino-Investment Development Group», «CRRC Dalian», «Wolong Electric Group», предусматривающие сотрудничество по ряду направлений.
Председатель китайской торговой палаты господин Гуо Куилонг поделился своими впечатлениями о бизнес-форуме: «В ходе мероприятия Алмалыкский горно-металлургический комбинат продемонстрировал свои широкие возможности, масштабы и перспективы развития. Представители около 60 компаний, приглашенные нашей организацией для участия в этом форуме, выразили большой интерес к сотрудничеству с флагманом узбекской цветной металлургии. В первой половине текущего года двусторонний товарооборот Китая и Узбекистана составил 62,5 миллиарда долларов США, что свидетельствует об укреплении экономических отношений двух стран. Благодаря промышленным кооперационным проектам между Китаем и Узбекистаном и ключевым проектам сотрудничества между Китаем и Узбекистаном продолжает расти китайский экспорт металлургического оборудования и горной техники. Мы также намерены организовывать поездки китайских предприятий в Алмалык для изучения инвестиционных проектов, реализуемых на АГМК, и способствовать развитию промышленного сотрудничества».