OKMK va Yevropa kompaniyalari o‘rtasida qiymati 1,4 mlrd yevrodan ziyod shartnomalar imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Germaniya Federativ Respublikasiga tashrifi doirasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati hamda Yevropaning yirik kompaniyalari vakillari o‘rtasida bir qator muzokaralar o‘tkazildi.
O‘zaro manfaatli hamkorlik uchrashuvlari doirasida OKMK va jahonning yirik KFW IPEX banki o‘rtasida Markaziy Osiyoda muqobili bo‘lmagan Yangi Mis eritish zavodini moliyalashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, Falk-Porsche-Technik GmbH kompaniyasi bilan 50 ming tonna mis katankasi ishlab chiqarish bo‘yicha kelishuv shartnomasi imzolandi. Uning doirasida 100dan oshiq ish o‘rinlari yaratilib, 450 mln dollardan ortiq eksportbop mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Yangi barpo etilayotgan Mis eritish zavodi uchun ushbu kompaniya bilan polimerbeton vannalar ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha kelishuv shartnomasi ham imzolanib, yiliga 24 mln dollarlik mahsulot tayyorlanadi.
Tashrif davomida yuqori voltli elektr dvigatellari va generatorlar ishlab chiqaradigan MENZEL kompaniyasi bilan qo‘shma korxona, elektr dvigatellar ishlab chiqarish bo‘yicha transfer zavodi va servis markazi tashkil etish kelishildi. Yangi ishlab chiqarish quvvatlarining dastlabki qiymati 15 mln yevroga baholanmoqda.
Shuningdek, yangi qurilayotgan “Yoshlik-1” konini kompozit va shishatolali mahsulotlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirish maqsadida Fiberpipe kompaniyasi bilan qo‘shma ishlab chiqarish quvvatini tashkil etish bo‘yicha kelishuv shartnomasi imzolandi.
OKMK va Yevropaning yirik kompaniyalaridan biri bo‘lgan GP Günter Papenburg AG o‘rtasida mutaxassislarni tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha doimiy ishlarni tashkil etish maqsadida kombinatning texnik mutaxassislarini Yevropa mamlakatlari ta'lim muassasalarida tayyorlash bo‘yicha ham kelishuvga erishildi.
Yana bir e'tiborli jihati – tashrif doirasida OKMK va ABM (Anlagenbau und Maschinentechnik GmbH) kompaniyasi o‘rtasida yillik tovar aylanmasi 15 mln yevro bo‘lgan qo‘shma korxona tashkil etildi.
Tashrif davomida erishilgan asosiy kelishuvlardan biri – bu dunyodagi eng yirik metallurgiya kompaniyasi sanalgan Aurubis AG bilan OKMKning mis mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolanganini alohida qayd etish joiz.
Shuni alohida ta'kidlash joizki, mamlakatimizda olib borilayotgan ochiqlik va hamkorlikni rivojlantirish siyosati tufayli ushbu tashrif davomida OKMK va Yevropa kompaniyalari o‘rtasida qiymati 1450,2 million yevrodan ziyod hujjatlar to‘plami imzolandi.

03 May 2023, 16:33 2758
During the visit of the President of the Republic of Uzbekistan S.M. Mirziyoyev to the Federal Republic of Germany, a series of negotiations were held between the management of the Almalyk Mining and Metallurgical Combine and representatives of major European companies.
During the meetings, agreements were signed between AMMC and the world's largest bank KFW IPEX on financing a new copper smelter, which has no analogues in the countries of Central Asia.
Agreements were also signed with Falk-Porsche-Technik GmbH for the production of 50,000 tons of copper rod. The agreement provides for the creation of more than 100 additional jobs and the production of export-oriented products worth more than $450 million.
An agreement was signed with Falk-Porsche-Technik GmbH to organize the production of polymer concrete baths for a new copper smelter under construction. The volume of annual production will be more than 24 million dollars.
During the visit, an agreement was reached with the MENZEL company, which produces high-voltage electric motors and generators, to establish a joint venture, a service center and transfer a plant for the production of electric motors. The preliminary cost of the new production is estimated at 15 million euros.
To meet the needs of the new Yoshlik I field under construction in composite and fiberglass products, an agreement was signed with Fiberpipe to organize joint production.
In order to organize continuous work on training and advanced training of personnel, an agreement was signed between AMMC and the European company GP Günter Papenburg AG on the training of technical personnel of the plant in educational institutions of European countries.
During the visit, a joint venture was established with ABM (Anlagenbau und Maschinentechnik GmbH) for the production of machine tools with an annual turnover of 15 million euros.
Another important agreement was reached with the world's largest metallurgical company Aurubis AG for the supply of copper products from AMMC.
It should be noted that due to the policy pursued in the republic aimed at the openness of Uzbekistan to cooperation, during this visit, a package of documents worth more than 1,450.2 million Euros was signed between AMMC and European companies.