+998 71 619 23 33Joriy yilning 15-avgust kuni “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ xodimlari kasaba uyushmasining VIII hisobot-saylov Konferensiyasi bo’lib o’tdi.
Konferensiyada belgilangan meʼyorga muvofiq, boshlangʻich tashkilotlardan saylangan 112 nafar delegatlardan 87 nafar shuningdek, OKMK boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Saʻdi Shermatov, kasaba uyushma faollari va faxriylar, kombinat masʻullari ishtirok etishdi.
Tadbirni Abdurashid Xaydarov ochib berganidan so’ng, konferensiya ishchi rayosati saylanib, kotibiyat, tahrir va sanoq komissiyalari tarkibi tasdiqlab olindi.
Kun tartibidagi birinchi masala yuzasidan “Kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashining 2020-yil sentyabr oyidan 2025-yil avgust oyiga qadar bo‘lgan davr mobaynidagi faoliyati va kelgusidagi ustuvor vazifalari to‘g‘risida” Abdurashid Xaydarovning hisoboti tinglandi.
“Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyati xodimlari kasaba uyushmasi Nazorat-taftish komissiyasining 2020-2024 yillardagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti Kun tartibining ikkinchi masalasi sifatida belgilanib, bu boʻyicha soʻz Anya Chensovaga berildi.
Konferensiyada kasaba uyushma faoliyati boʻyicha ishchi-xodimlar muhokamada ishtirok etishdi. Muhokamada ishtirok etan delegatlar taftish komissiyasi hisobotini tasdiklanishini ham taklif etishdi
Delegatlar tomonidan kasaba uyushmasi Kengashining hisobot davridagi faoliyati qoniqarli deb topildi. Shundan soʻng, kasaba uyushmasining yangi tahrirdagi Ustavini qabul qilish boʻyicha masala ko‘rib chiqildi. Ta’kidlash kerakki, maxsus ishchi guruh tomonidan O‘zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Mehnat Kodeksi hamda turli normativ-huquqiy hujjatlardan kelib chiqqan holda Ustav loyihasi tayyorlanib barcha boshlang‘ich tashkilotlarga va kasaba uyushma faollariga yetkazilgan. Ulardan kelib tushgan takliflar asosida esa loyiha qayta ishlandi.
Hisobot saylovlarni oʻtkazish nizomiga koʻra konferensiya davomida tashkiliy masalalar ham kun tartibidan joy oldi. Ahamiyatlisi bu yilgi hisobot-saylovlarini shaffoflik va adolat tamoyillariga muvofiq o‘tishini taʼminlash maqsadida, Federatsiya tarixida ilk marotaba, yangicha yondoshuvlar asosida barcha darajadagi kasaba uyushmasi tashkilotlari rahbarlari hamda ishlab chiqarishdagi ishidan ozod etilgan rais va rais o‘rinbosarlari saylovi muqobillik asosida o’tkazildi. Delegatlar vakillari nomidan OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi raisligiga Farog’at Matkarimova, Mashrab Xoliqov va Abdurashid Xaydarovlarning nomzodlari taklif etildi. Yashirin ovoz berish jarayonlari yakuniga ko’ra, 63 ta ovoz ya’ni 81 %lik natija bilan Abdurashid Xaydarov qaytadan kengash raisligiga saylandi. Rais oʻrinbosari lavozimiga ham muqobillik asosida 3 nafar nomzod koʻrsatildi va 52 ta ovoz olgan (67%) Omonqul Beknazarovga ishonch bildirildi.
Ustavga muvofiq Kengash raisi va o‘rinbosari lavozimiga ko‘ra, kasaba uyushmasi Kengashi va Kengash Rayosatining aʼzosi hisoblanadi.
Konferensiya dasturiga koʻra ochiq ovoz berish yoʻli bilan kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi va Rayosati hamda Nazorat-taftish komissiyasining tarkibi ham tasdiqlandi. Soʻng belgilangan vakillik meʼyoriga muvofiq O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasining IX Qurultoyiga 15 nafar delegatlar hamda Federatsiya Bosh kengashi tarkibiga 2 nafar vakil saylab olindi.
Tadbirda Oʻzbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi raisi oʻrinbosari - mehnat inspektsiyasi boshligʻi Qobiljon Qirgʻizaliyev soʻnggi yillarda Oʻzbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan amalga oshirilgan ishlar haqida soʻzladi.
Konferensiyada soʻz olgan Sa’di Shermatov Olmaliq kon-metallurgiya kombinati hayotida kasaba uyushmalari oʻrni muhimligini, soha vakillarining oʼz ishiga vijdonan yondashishi va olib borilayotgan tub islohotlar natijasida ishchi-xodimlarning ijtimoiy manfaatlari himoyasi huquqiy jihatdan kafolatlanganligini taʻkidladi. Jamoa shartnomasiga muvofiq kombinatning barcha ishchi-xodimlari manfaatlarini himoya qilish, turmush sharoitini yaxshilash, munosib mehnat muhitini yaratish doimiy ravishda diqqat markazda ekanligini bildirdi. Kombinat ishchilari respublikamiz sanoat tarmoqlari oʻrtasida eng yuqori ijtimoiy "paket"lardan biri bilan taʼminlanganligini, ularning dam olish va hordiq chiqarishlari, jismoniy tarbiya va sport bilan shugʻullanishlari, oila aʼzolari uchun madaniy hordiq olishlari, yoshlarning maʼnaviy-ijodiy salohiyatini yuksaltirish uchun keng shart-sharoitlar yaratilganini qayd etib oʻtdi. Bunda kombinat kasaba uyushmalari Kengashi xodimlarining beqiyos xizmatlari mujassamligini e’tirof etdi.
Mazkur konferensiya yakunida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati xodimlari kasaba uyushmasi organlari tarkibiga saylagan faollar, qolaversa, kasaba uyushmalari aʼzolariga Yangi O‘zbekistonning yanada gullab yashnashi uchun bor kuch-g‘ayratlarini safarbar etib, korxona ishchi-xodimlarining huquq va manfaatlari himoyasi yoʻlida dadil tura olishliklariga katta ishonch bildirildi.

+998 71 619 23 3315 августа во Дворце культуры «Металлург» состоялась VIII отчетно-выборная конференция профсоюза работников АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат». В ней приняли участие 87 из 112 делегатов, избранных от первичных организаций, а также заместитель председателя правления АГМК по кадрам и социальным вопросам Саъди Шерматов, профсоюзные активисты и ветераны, ответственные лица комбината.
В начале мероприятия был избран рабочий президиум конференции, утвержден состав секретариата, редакционной и счетной комиссий.
С анализом деятельности Совета профсоюза работников АГМК за период с сентября 2020 года по август 2025 года выступил председатель СПР комбината Абдирашид Хайдаров, озвучивший в своем выступлении как достижения, так и недоработки в деятельности Совета профсоюза, среди которых были названы недостаточная работа на местах по обучению первичного профсоюзного актива и, как следствие, низкий в отдельных первичках уровень пропаганды преимущества участия в профсоюзном сообществе комбината, не в полной мере использование потенциала профсоюзных комиссий по ОТ и ТБ, а также уполномоченных по охране труда, незавершенность цифровизации выдачи путевок в санаторий-профилакторий и ДОЛ АГМК. В докладе были определены и приоритетные задачи дальнейшей работы профсоюзной организации.
С отчетом Контрольно-ревизионной комиссии профсоюза работников АО «Алмалыкский ГМК» о деятельности этой общественной организации в 2020-2024 годах собравшихся ознакомила начальник ПЭО УПЖТ Анна Ченцова.
Делегаты конференции приняли активное участие в обсуждении доклада председателя Совета и отчета ревизионной комиссии. Утвердив отчет комиссии, делегаты признали деятельность Совета профсоюза за отчетный период удовлетворительной.
Далее был рассмотрен вопрос о принятии новой редакции Устава профсоюза, проект которого подготовила специальная рабочая группа на основании новой редакции Трудового кодекса Республики Узбекистан и различных нормативно-правовых актов. Предварительно проект нового Устава был проработан во всех первичных организациях и включил в себя дополнения и изменения, предложенные в ходе обсуждения.
Согласно Положению о проведении отчетных выборов, организационные вопросы также были включены в повестку дня конференции. В целях обеспечения проведения выборов в этом году в соответствии с принципами прозрачности и справедливости, впервые в истории Федерации на основе новых подходов были проведены выборы руководителей профсоюзных организаций всех уровней, а также освобожденных от производственной работы председателей и заместителей председателей на альтернативной основе. От имени делегатов на пост председателя Совета профсоюза работников АГМК были предложены кандидатуры Фарогат Маткаримовой – председателя профкома УСО, Машраба Холикова - начальника УНПС, и Абдирашида Хайдарова. По итогам тайного голосования А. Хайдаров был переизбран на пост председателя совета 63 голосами, что составило 81%. На должность заместителя председателя также были выдвинуты 3 кандидатуры - Улугбек Артикбаев (председатель профкома УПЖТ), Омонкул Бекназаров (ранее занимавший должность заместителя председателя СПР АГМК) и Асибе Джураева (заместитель председателя профкома УТТ). Доверие было оказано Омонкулу Бекназарову, получившему 52 голоса (67%).
В соответствии с программой конференции путем открытого голосования был утвержден состав Совета и Президиума профсоюза работников комбината, а также Контрольно-ревизионной комиссии. Затем, в соответствии с установленной нормой представительства, на IX Съезд Федерации профсоюзов Узбекистана были избраны 15 делегатов и 2 представителя в состав Генерального Совета Федерации.
Присутствующий на мероприятии заместитель председателя Федерации профсоюзов Узбекистана - начальник трудовой инспекции Кобилжон Киргизалиев рассказал о работе, проделанной Федерацией профсоюзов Узбекистана за последние годы.
Выступая на конференции, Саъди Шерматов отметил важность роли профсоюзов в жизни Алмалыкского горно-металлургического комбината, добросовестный подход представителей этой общественной организации к своей работе и правовые гарантии защиты социальных интересов работников в результате проводимых коренных реформ. Он заявил, что в соответствии с Коллективным договором, защита интересов всех работников комбината, улучшение условий жизни и создание достойной рабочей среды постоянно находятся в центре внимания. Отмечалось, что работники комбината обеспечены одним из самых высоких социальных пакетов, который в 2024 году составил 18,6 млн сумов в среднем на одного работника в рамках Коллективного договора, среди отраслей промышленности республики, созданы широкие условия для их отдыха и досуга, занятий физической культурой и спортом, культурного отдыха для членов семьи, повышения духовно-творческого потенциала молодежи.
По итогам конференции было подчеркнуто, что активисты, избранные в Совет профсоюза работников Алмалыкского горно-металлургического комбината, а также профсоюзные лидеры, мобилизуют все свои силы и энергию для обеспечения прав и интересов работников предприятия.