19 Mart 2025, 12:50 2158
Joriy yilning 11-14-mart kunlari Moskva shahrida Moskva Xalqaro boyituvchilar Kongressi(MXBK-2025) bo‘lib o‘tdi.
E'tiborlisi, ushbu nufuzli tadbirda OKMK Innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqish va tadbiq etish markazining mis-molibden ma'danlarini boyitish guruhi rahbari Elmira Saparova ham ishtirok etdi.
Mazkur kongress foydali qazilmalarni boyitish sohasidagi ilg‘or texnologiyalar va innovatsiyalarga bag‘ishlangan eng yirik xalqaro tadbir hisoblanadi. Milliy tadqiqot texnologiya universiteti MISiS tomonidan tashkil etilgan va yetakchi tarmoq tashkilotlari tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan kongress butun dunyodan olimlar, muhandislar va tog‘-kon kompaniyalari vakillarini birlashtirib, tajriba almashish, dolzarb muammolarni muhokama qilish va eng so‘nggi ishlanmalarni taqdim etish uchun platforma vazifasini o‘tdi.
Elmira Saparova MTTU MISiS o‘qituvchilari bilan birgalikda kongressda mis-molibden ma'danlarini boyitish samaradorligini oshirishning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan ikkita ishini taqdim etdi. Ishlar ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi va mutaxassislar tomonidan yuqori baholandi.
Kongress dunyoning yetakchi ekspertlari bilan tajriba almashish, ilg‘or texnologiyalarni o‘rganish va ishlab chiqarishga eng yaxshi amaliyotlarni joriy etish uchun noyob imkoniyat yaratadi. Tadbir davomida vakilimiz texnik sessiyalarda ishtirok etib, ko‘rgazma ekspozitsiyasini ko‘zdan kechirdi. Bu esa unga boyitish texnologiyalari sohasidagi yangi ishlanmalar haqida qimmatli ma'lumotlarga ega bo‘lish imkonini beradi.
OKMK yosh mutaxassislarning MXBK-2025da ishtirok etishi mis-molibden ma'danlarini boyitish sohasida yangi yutuqlar va innovatsiyalarga erishish yo‘lida muhim ahamiyat kasb etib, kelajakdagi yutuqlar uchun mustahkam poydevor bo‘ladi.

Молодой специалист АГМК принял участие в международном конгрессе
С 11 по 14 марта 2025 года в Москве прошел Московский международный конгресс обогатителей (MМКО-2025).
Отрадно, что в этом престижном мероприятии приняла участие и представительница АГМК – Эльмира Сапарова, руководитель группы обогащения медно-молибденовых руд технологического центра разработки и внедрения инновационных технологий.
MМКО-2025 является крупнейшим международным событием, посвященным передовым технологиям и инновациям в сфере обогащения полезных ископаемых. Организованный Национальным исследовательским технологическим университетом «МИСиС» при поддержке ведущих отраслевых организаций, конгресс собрал ученых, инженеров и представителей горнодобывающих компаний со всего мира. Здесь специалисты обменялись опытом, обсудили актуальные проблемы и представили новейшие разработки.
Эльмира Сапарова, совместно с преподавателями Алмалыкского филиала НИТУ «МИСиС», представила на конгрессе две научные работы, посвященные повышению эффективности обогащения медно-молибденовых руд. Доклады вызвали большой интерес у участников и получили высокую оценку специалистов.
Конгресс предоставил уникальную возможность для обмена опытом с ведущими мировыми экспертами, изучения передовых технологий и внедрения лучших практик в производство. В рамках мероприятия молодой специалист АГМК приняла участие в технических сессиях и ознакомилась с экспозицией выставки, что позволило ей получить ценные знания о новейших разработках в области обогащения руд.
Участие молодых специалистов АГМК в MМКО-2025 играет важную роль в достижении новых успехов и внедрении инноваций в сфере обогащения медно-молибденовых руд, закладывая прочный фундамент для будущих достижений.