10 Avgust 2026, 8:54 248
2026-yilning 27-iyulidan 2-avgustiga qadar “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ Kuzatuv kengashining mustaqil a'zolari T. Chikanza va A. Blumhardt amaliy tashrif bilan kombinatda bo'lishdi.
Mazkur tashrif “Olmaliq KMK” AJda korporativ boshqaruv tizimini yanada takomillashtirish, boshqaruv organlari faoliyati samaradorligini oshirish hamda Jamiyat boshqaruv tizimiga ilg'or xalqaro tajribalarni joriy etish borasida amalga oshirilayotgan tizimli ishlarning navbatdagi muhim bosqichi bo'ldi.
Tashrif dasturi doirasida qator ishchi uchrashuvlar, strategik sessiyalar hamda kombinat rahbariyati bilan muzokaralar o'tkazildi. Ularda yirik investitsiya loyihalarini samarali amalga oshirish, moliyaviy modellarni takomillashtirish, Kuzatuv kengashi faoliyati samaradorligini yanada oshirish, shuningdek, xalqaro ESG tamoyillari va ilg'or jahon amaliyoti asosida korporativ boshqaruv tizimini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Shu bilan birga, strategik boshqaruv sifatini oshirish masalalari ham alohida e'tibor markazida bo'ldi. Muhokamalar davomida Kuzatuv kengashi va ijroiya organining o'zaro hamkorligi samaradorligini oshirish, ichki nazorat va risklarni boshqarish tizimini takomillashtirish, korporativ hisobot sifatini yaxshilash, shuningdek, qabul qilinayotgan boshqaruv qarorlarining shaffofligi va hisobdorligini yanada kuchaytirish mexanizmlari ko'rib chiqildi.
Ishchi uchrashuvlar yakuniga ko'ra, Kuzatuv kengashining mustaqil a'zolari tomonidan korporativ boshqaruvni yanada rivojlantirish, boshqaruv organlari faoliyati samaradorligini oshirish hamda Jamiyatning strategik tashabbuslarini samarali amalga oshirishga qaratilgan amaliy tavsiyalar taqdim etildi.
Shuningdek, 2026-yilning ikkinchi yarmida amalga oshirilishi Jamiyatning boshqaruv tizimini yanada mustahkamlash, strategik rejalashtirish sifatini oshirish va uzoq muddatli investitsiya loyihalarini amalga oshirish samaradorligini yuksaltirishga xizmat qiladigan ustuvor yo'nalishlar belgilab olindi.
“Olmaliq KMK” AJda korporativ boshqaruv tizimining yuqori darajasi mustaqil baholash natijalari bilan ham tasdiqlanmoqda. Xususan, 2025-yil yakunlari bo'yicha “Winvestment Consult” mustaqil auditorlik kompaniyasi tomonidan Jamiyatning korporativ boshqaruv tizimi kompleks baholandi.
Baholash natijalariga ko'ra, “Olmaliq KMK” AJ 958 ball to'pladi. Mazkur ko'rsatkich Jamiyatda korporativ boshqaruvning yuqori darajada shakllanganini, boshqaruv organlari faoliyati samaradorligini, shaffoflik, mas'uliyat va hisobdorlik tamoyillariga amal qilinayotganini, shuningdek, korporativ boshqaruvning zamonaviy talablariga muvofiqlik darajasi yuqoriligini ko'rsatadi.
Bugungi kunda korporativ boshqaruv “Olmaliq KMK” AJning barqaror va uzoq muddatli rivojlanishini ta'minlovchi muhim strategik omillardan biri hisoblanadi. Xalqaro standart va tamoyillarni izchil joriy etish, Kuzatuv kengashining mustaqil a'zolari bilan konstruktiv hamkorlikni yo'lga qo'yish, strategik boshqaruv mexanizmlarini takomillashtirish va korporativ jarayonlarni muntazam ravishda rivojlantirib borish Jamiyatning kelgusi taraqqiyoti uchun mustahkam poydevor yaratadi.
Keng ko'lamli investitsiya loyihalarini amalga oshirish, ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish va texnologik salohiyatni oshirish bilan bir qatorda, “Olmaliq KMK” AJ korporativ institutlarni ham izchil mustahkamlab bormoqda. Bu esa boshqaruv samaradorligini oshirish, investision jozibadorlikni yuksaltirish, aksiyadorlar, investorlar, hamkorlar va boshqa manfaatdor tomonlarning ishonchini mustahkamlash uchun muhim ahamiyat kasb etadi.

Система корпоративного управления на АГМК получила признание международных экспертов
Визит стал очередным важным этапом системной работы, проводимой в АО «Алмалыкский ГМК» (далее Общество) по дальнейшему совершенствованию системы корпоративного управления, повышению эффективности деятельности органов управления и внедрению передовых международных практик в систему управления Обществом.
В рамках программы визита состоялся ряд рабочих встреч, стратегических сессий и переговоров с руководством комбината. В ходе них обсуждались вопросы эффективной реализации крупных инвестиционных проектов, совершенствования финансовых моделей, дальнейшего повышения эффективности деятельности Наблюдательного совета, а также развития системы корпоративного управления на основе международных принципов «ESG» и передовых мировых практик.
Отдельное внимание было уделено вопросам повышения качества стратегического управления. В ходе обсуждений рассмотрены механизмы повышения эффективности взаимодействия Наблюдательного совета и исполнительного органа, совершенствования системы внутреннего контроля и управления рисками, повышения качества корпоративной отчётности, а также дальнейшего усиления прозрачности и подотчётности принимаемых управленческих решений.
По итогам рабочих встреч независимые члены Наблюдательного совета представили практические рекомендации, направленные на дальнейшее развитие корпоративного управления, повышение эффективности деятельности органов управления и эффективную реализацию стратегических инициатив Общества.
Кроме того, были определены приоритетные направления работы на второе полугодие 2026 года, реализация которых будет способствовать дальнейшему укреплению системы управления Общества, повышению качества стратегического планирования и эффективности реализации долгосрочных инвестиционных проектов.
Высокий уровень корпоративного управления в Обществе подтверждается также результатами независимой оценки. По итогам 2025 года независимой аудиторской компанией «Winvestment Consult» была проведена комплексная оценка системы корпоративного управления Общества.
Согласно результатам оценки, АО «АГМК» набрало 958 баллов. Данный показатель свидетельствует о высоком уровне сформированности корпоративного управления в Обществе, эффективности деятельности органов управления, соблюдении принципов прозрачности, ответственности и подотчётности, а также высоком уровне соответствия современным требованиям в сфере корпоративного управления.
Сегодня корпоративное управление является одним из важнейших стратегических факторов, обеспечивающих устойчивое и долгосрочное развитие АО «АГМК». Последовательное внедрение международных стандартов и принципов, конструктивное взаимодействие с независимыми членами Наблюдательного совета, совершенствование механизмов стратегического управления и систематическое развитие корпоративных процессов создают прочную основу для дальнейшего развития Общества.
Наряду с реализацией масштабных инвестиционных проектов, модернизацией производственных мощностей и повышением технологического потенциала АГМК последовательно укрепляет и корпоративные институты. Это имеет важное значение для повышения эффективности управления, инвестиционной привлекательности, а также укрепления доверия со стороны акционеров, инвесторов, партнёров и других заинтересованных сторон.
Такой комплексный подход позволяет АО «АГМК» не только укреплять свои лидирующие позиции в горно-металлургической отрасли Узбекистана, но и последовательно и уверенно достигать долгосрочных стратегических целей, опираясь на современные принципы корпоративного управления.