OKMKda mahalliylashtirish Dasturi bo‘yicha 256,2 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan Mahalliylashtirish dasturi samarali amalga oshirib kelinmoqda. Xususan, joriy yilning yanvar-oktyabr holatiga ko‘ra, dastur  doirasida rejalashtirilgan 106 ta loyiha bo‘yicha hajmi 192,9 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilishi belgilangan edi.
Amalda esa 256,2 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilishiga erishilib,  rejaga 132,8%ga bajarildi. O‘tgan yilning shu davriga nisbatan esa o‘sish sur'ati +144,9%ni tashkil etdi.
Barcha loyihalar bo‘yicha reja ko‘rsatkichlari bajarishga erishildi va 579,1 ming dollarlik mahsulot eksport qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 24-yanvardagi “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-99-son Qarori bilan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2022-yilda 97 loyiha doirasida 208,7 mlrd so‘mlik import o‘rnini bosuvchi mahalliylashtirilgan mahsulotlarni ishlab chiqarish belgilangan.
Qarorga qo‘shimcha ravishda 28,2 mlrd.so‘mlik 11 ta yangi loyihalar kiritilib, mahsulotlar ishlab chiqarilishi boshlandi.
Yangi loyihalar bo‘yicha jami 55,7 mlrd so‘mlik 32 ta turdagi yangi mahsulotlar ishlab chiqarildi. Jumladan, “Qattiq qotishmali mahsulotlar – parma(sverlo) va keskich(freza)lar”, “Tosh maydalash tegirmoni qoplamasi”, “Yuqori haroratga chidamli keramik mahsulotlar”, “Volfram angidridi”, “Yanchish uskunasining zirhlari”, “Quyma mahsulotlar”, rangli quymalar (bronza, latun, mis), Du50, Du200 zadvijkalari, maxsus texnikalar uchun ehtiyot qismlar, molibden, volfram karbidi, qattiq qotishmali vtulka va voloklar kabi yangi mahsulotlar o‘zlashtirildi.
Joriy yilning yanvar-dekabr oylarida mahalliylashtirish Dasturida rejalashtirilgan 108 ta loyiha bo‘yicha hajmi 236,9 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilishi belgilangan bo‘lib, amalda 320 mlrd so‘mni yoki rejaga nisbatan 135,6 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Bunda import o‘rnini bosish samaradorligi 29 mln dollarni tashkil etadi.
Sanoat kooperatsiyasi doirasida “Olmaliq KMK” tomonidan mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan birgalikda import qilinayotgan mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha samarali ishlar olib borilmoqda.
Xususan, joriy yilda import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasida o‘zlashtirish bo‘yicha “Toshkent quyuv mexanika” va “Maxsus polimer” zavodlari, “Apetiks” qo‘shma korxonasi, Namangandagi “Inter Texno Prom”, Olmaliq shahridagi “Karbon Polimer”, Farg‘ona shahridagi “Farg‘ona izlanish ixtiro”, Toshkent shahridagi “Aziatskiy Mashinostroitelniy Zavod”, Bekobod shahridan “Team Drill Servise”  kabi korxonalar bilan hamkorlik qilinmoqda. Buning natijasida yuzdan ziyod  mahsulotlar sanoat kooperatsiya asosida mahalliylashtirilishi kutilmoqda.
Jumladan, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ tarkibiga kiruvchi sanoat korxonalari tomonidan 130 ga yaqin mahsulotlarni o‘zlashtirish imkoni o‘rganib chiqildi va xozirda 30 dan oshiq mahsulotlar mahalliylashtirildi.
Shuningdek, Toshkent viloyatidagi “Nurafshon Maxsus Texnikalar” MChJ tomonidan og‘ir yuk ko‘taruvchi (220 tonnali) tog‘-kon texnikalarini ishlab chiqarish bo‘yicha, “ADM Jizzakh” MChJ bilan birgalikda avtomobillar uchun misdan jgutlar ishlab chiqarish bo‘yicha yangi loyiha yuzasidan ishlar olib borilmoqda.
Bundan tashqari, “Shatakka olish” tizimi bo‘yicha Olmaliq shahrida loyiha qiymati 115 mlrd so‘mlik bo‘lgan “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” korxonasi tomonidan qurish ishlari yakunlanmoqda.
Korxona dekabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilmoqda va kooperatsiya asosida yillik 250 mlrd so‘mlik import o‘rnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi. Ushbu korxona ishga tushishi bilan 200 dan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Shuningdek, joriy yilning 20-21 oktyabr kunlari Navoiy shahrida “Tog‘-kon metallurgiyasi, elektrotexnika, kimyo sanoati va qurilish materiallari”ga ixtisoslashgan hududiy tarmoqlararo sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
Respublikaning turli viloyatlaridan kelgan 150 dan oshiq korxonalar va mahalliy ishlab chiqaruvchilar qatnashgan ushbu yarmarkada Kombinat o‘z stendi va ishlab chiqarilayotgan hamda import orqali olinayotgan mahsulotlari bilan ishtirok etdi.
Yarmarka natijalariga ko‘ra, mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarini sotib olish bo‘yicha 19,9 mlrd. so‘mlik 56 ta shartnoma imzolandi.
Shuningdek mazkur yarmarkada mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar bilan mahsulot sotib olish bo‘yicha 33,7 mlrd. so‘mlik 7 ta memorandum imzolandi.

256.2 billion soums of product produced at AMMC under localization program
Localization program is being effectively implemented by Almalyk Mining and Metallurgical Complex. In particular, as of January-October of this year, it was decided to produce products worth 192.9 billion soums on 106 projects planned within the program.
In practice, the production of 256.2 billion soums was achieved, and the plan was fulfilled by 132.8%. Compared to the same period last year, the growth rate was +144.9%.
All project targets were met and $579,100 worth of products were exported.
The resolution No PQ-99 “On measures to create an effective system of development of production and expansion of industrial cooperation in the republic” dated 24 January 2022 of the President of the Republic of Uzbekistan specifies the production of the domestic products that replace imports in the amount of 208,7 billion within the framework of 97 projects in 2022 in Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
In addition to the Resolution, 11 projects in the amount of 28,2 billion sum have been included and started the production of the products.
32 types of products in the amount of 55,7 billion sum have been produced as per the new projects. In addition to that, new products were adopted such as “Hard alloy products - drills and cutters”, “Stone Grinding Mill Coating”, “High temperature resistant ceramic products”, “Tungsten anhydride”, “Armor of firefighting equipment”, “Bulk products”, non-ferrous alloys (bronze, brass, copper), Du50, Du200 gate valves, spare parts for special machinery, molybdenum, tungsten carbide, hard alloy bushing and roller.
In January-December of this year, the production of products worth 236.9 billion soums in the amount of 236.9 billion soums has been determined in the Localization Program, which is expected to be 320 billion soums or 135.6 percent of the plan.
In this case, the efficiency of import substitution is 29 million dollars.
Within the framework of industrial cooperation “Almalyk MMC” is conducting the effective works on development of imported products together with domestic producers.
In particular, this year, on the development of import-substituting products in inter-sectoral industrial cooperation it is being carried out a wide range of cooperation with comanies such as “Tashkent casting mechanics” and “Special polymer” plants, “Apetiks” joint venture, and “Inter Texno Prom” in Namangan, “Karbon Polimer” in Almalyk city, “Fergana invention and search” in Fergana city, “Asian Machine construction Factory” in Tashkent city, “Team Drill Servise” in Bekobod city. As a result, more than a hundred products are expected to be localized on the basis of industrial cooperation.
In particular, the possibility of assimilation of about 130 products was studied by the industrial enterprises that are part of "Uzbekistan temir yollari" JSC, and now more than 30 products are localized.
In addition to that, new projects are being carried out by “Nurafshon Maxsus Texnikalar” LLC located in Tashkent city for production of heavy-duty (220-ton) mining equipment and production of cable-stitches from the copper for cars in cooperation with “ADM Jizzakh” LLC.
Besides, as per “Towing” system the constructions works in the amount of 115 billion sum in Almalyk city are being completed by “Almalyk Foundry Mechanics Plant” enterprise.
The enterprise is planned to be put into operation in December and will have the capacity to produce 250 billion soums of import-substituting products on the basis of cooperation. More than 200 new jobs will be created with the launch of this enterprise.
Also, regional inter-sectoral industrial fair specialized for “Mining metallurgy, electrical engineering, chemical industry and construction materials” in Navoi city on October 20-21 of current year.
More than 150 enterprises and local producers from different regions of the republic participated in this fair, Kombinat participated with its stand and products produced and imported.
According to the results of the fair, 56 agreements in the amount of 19.9 billion sum for the procurement of the products produced by local production companies.
Also, 7 memoranda in the amount of 33.7 billion sum have been signed for the procurement of the local production companies in this fair.