+998 71 619 23 33O‘tgan 2025-yilda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan barcha ishlab chiqarish prognozlari bajarilishi barobarida Mahalliylashtirish dasturining ijrosi ham ta’minlandi.
Dastur doirasida 2025-yilda 1,31 trln so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, prognoz 102 foizga bajarildi. Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha xaridlar hajmi 4,0 trln so‘mga yetkazildi. Bu 2024-yilga nisbatan 3 barobar yoki 2,6 trln so‘mga ko‘pligini alohida qayd etib o‘tish lozim.
Dastur bo‘yicha ishlab chiqarilgan mahsulotlar evaziga import o‘rnini qoplanishi 109 mln dollarni tashkil etdi. Xususan, dastur bo‘yicha EKG-15 rusumli karyer ekskavatori kovshining oldi devori, yangi flotatsion pnevmo mashinalar, MMPSI 9,5x5,4 tegirmon uchun rezinali bruslar kabi import mahsulotlari kombinatda ishlab chiqarildi.
Shuningdek, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2025-yil yanvar-dekabr oylarida asosiy ishlab chiqarish ehtiyojlari hamda investitsiya loyihalari doirasida import qilingan tovarlar hajmi 108,5 mln dollarni tashkil etib, prognozga nisbatan bu ko‘rsatkich 30 foizga qisqartirildi.
E’tiborlisi, import mahsulotlari hajmlarini qisqartirish borasida amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida jami o‘tgan yilda 180,3 mln dollar valyuta mablag‘lari tejalganini alohida ta’kidlash zarur.
Sanoat kooperatsiyasini kengaytirish hamda “Sanoat uchburchagi” dasturi orqali 26 ta korxona OKMK tomonidan “shatakka olish” tizimiga olinib, ushbu korxonalardan import o‘rinini bosuvchi yangi turdagi 71,3 mln dollarlik tovarlar xarid qilindi va import o‘rni qoplandi. Natijada 210 ta yangi ish o‘rni yaratildi. “Shatakka olish” tizimi asosidagi hamkorlik qilinayotgan korxonalardan 2BC115 vagon dumpkari, karyer samosvali, o‘tga chidamli g‘ishtlar, polimer mikrosferalar, ammiakli selitra kabi mahsulotlar xarid qilindi.
2026-yilda ham import hajmlarini qisqartirish borasida belgilangan chora-tadbirlar natijasida 155,8 mln dollar valyuta mablag‘lari tejalishi kutilmoqda.
Shuningdek, Mahalliylashtirish dasturi doirasida 1 329,7 mlrd so‘mlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar o‘zlashtirilib, 110,8 mln dollar import o‘rni qoplanishi rejalashtirilgan. Bunda 3-mis boyitish fabrikasi uchun yangi turdagi yanchish uskunalariga hamda 7300x13000 rusumli tegirmon uchun zirhlar va futerovkalar, 2BC115 vagon dumpkari korpusi hamda ramasi ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, Sanoat kooperatsiyasini kengaytirishda 45 mln dollarlik import o‘rnini bosuvchi SBSh-250 uskunasi burg‘ulash shtangasi, qadoqlash lentasi, temir yo‘l transporti uchun ehtiyot qismlar mahsulotlar xarid qilinadi.
Bir so‘z bilan aytganda, 2026-yilda ham Mahalliylashtirish dasturi ijrosini ta’minlashda bor kuch va imkoniyatlarimizni ishga solamiz.

Reduction of Import Volumes is a Priority.
In 2025, the Almalyk Mining and Metallurgical Complex fully implemented the Localization Program, meeting all production forecasts.
Under the program, goods worth 1.31 trillion UZS were produced during the reporting period, with the forecast fulfilled by 102%. Purchases through industrial cooperation reached 4.0 trillion UZS, three times more than in 2024, or 2.6 trillion UZS above the rated.
Thanks to the production of localized products, import substitution volume amounted to $109 million. In particular, the Complex production facilities mastered and manufactured the front wall of the EKG-15 quarry excavator bucket, new pneumatic flotation machines, and rubber bars for the 9.5 x 5.4 mm MMPSI (wet semi-autogenous grinding mill), which had previously been imported.
In January-December 2025, the volume of imported goods for basic production needs and the implementation of investment projects amounted to $108.5 million, reducing this indicator by 30%.
It is particularly noteworthy that the measures implemented to reduce import volumes resulted in $180.3 million in foreign currency savings over the year.
To expand industrial cooperation and as part of the Industrial Triangle program, 26 companies were involved through the "taking in tow" mechanism (support and accompaniment). The Complex purchased $71.3 million worth of import-substituting products from these enterprises, enabling import substitution and creating 210 new jobs. As part of this cooperation, 2BC115 dump cars, quarry trucks, refractory bricks, polymer microspheres, ammonium nitrate, and other products were purchased.
In 2026, as a result of the planned import reduction measures, foreign currency savings of $155.8 million are expected.
Furthermore, the Localization Program plans to develop the production of import-substituting products worth 1,329.7 billion UZS, which will enable import substitution of $110.8 million. Specifically, the project envisages the production of new types of crushing equipment for Copper Concentrator No. 3, armor and linings for a 7300×13000 mill, as well as the body and frame of the 2ВС115 dump car.
Additionally, to further develop industrial cooperation, it is planned to purchase import-substituting products worth $45 million, including drill rods for the SBSh-250 unit, packaging straps, and spare parts for rail transport.
Therefore, in 2026, the Almalyk Mining and Metallurgical Complex intends to mobilize all available resources and capabilities to ensure the sustainable implementation of the Localization Program and further reduce dependence on imports.