+998 71 619 23 33O‘tgan 2025-yilda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan barcha ishlab chiqarish prognozlari bajarilishi barobarida Mahalliylashtirish dasturining ijrosi ham ta’minlandi.
Dastur doirasida 2025-yilda 1,31 trln so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, prognoz 102 foizga bajarildi. Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha xaridlar hajmi 4,0 trln so‘mga yetkazildi. Bu 2024-yilga nisbatan 3 barobar yoki 2,6 trln so‘mga ko‘pligini alohida qayd etib o‘tish lozim.
Dastur bo‘yicha ishlab chiqarilgan mahsulotlar evaziga import o‘rnini qoplanishi 109 mln dollarni tashkil etdi. Xususan, dastur bo‘yicha EKG-15 rusumli karyer ekskavatori kovshining oldi devori, yangi flotatsion pnevmo mashinalar, MMPSI 9,5x5,4 tegirmon uchun rezinali bruslar kabi import mahsulotlari kombinatda ishlab chiqarildi.
Shuningdek, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2025-yil yanvar-dekabr oylarida asosiy ishlab chiqarish ehtiyojlari hamda investitsiya loyihalari doirasida import qilingan tovarlar hajmi 108,5 mln dollarni tashkil etib, prognozga nisbatan bu ko‘rsatkich 30 foizga qisqartirildi.
E’tiborlisi, import mahsulotlari hajmlarini qisqartirish borasida amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida jami o‘tgan yilda 180,3 mln dollar valyuta mablag‘lari tejalganini alohida ta’kidlash zarur.
Sanoat kooperatsiyasini kengaytirish hamda “Sanoat uchburchagi” dasturi orqali 26 ta korxona OKMK tomonidan “shatakka olish” tizimiga olinib, ushbu korxonalardan import o‘rinini bosuvchi yangi turdagi 71,3 mln dollarlik tovarlar xarid qilindi va import o‘rni qoplandi. Natijada 210 ta yangi ish o‘rni yaratildi. “Shatakka olish” tizimi asosidagi hamkorlik qilinayotgan korxonalardan 2BC115 vagon dumpkari, karyer samosvali, o‘tga chidamli g‘ishtlar, polimer mikrosferalar, ammiakli selitra kabi mahsulotlar xarid qilindi.
2026-yilda ham import hajmlarini qisqartirish borasida belgilangan chora-tadbirlar natijasida 155,8 mln dollar valyuta mablag‘lari tejalishi kutilmoqda.
Shuningdek, Mahalliylashtirish dasturi doirasida 1 329,7 mlrd so‘mlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar o‘zlashtirilib, 110,8 mln dollar import o‘rni qoplanishi rejalashtirilgan. Bunda 3-mis boyitish fabrikasi uchun yangi turdagi yanchish uskunalariga hamda 7300x13000 rusumli tegirmon uchun zirhlar va futerovkalar, 2BC115 vagon dumpkari korpusi hamda ramasi ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, Sanoat kooperatsiyasini kengaytirishda 45 mln dollarlik import o‘rnini bosuvchi SBSh-250 uskunasi burg‘ulash shtangasi, qadoqlash lentasi, temir yo‘l transporti uchun ehtiyot qismlar mahsulotlar xarid qilinadi.
Bir so‘z bilan aytganda, 2026-yilda ham Mahalliylashtirish dasturi ijrosini ta’minlashda bor kuch va imkoniyatlarimizni ishga solamiz.

Сокращение объёмов импорта – приоритетная задача
В 2025 году на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате наряду с выполнением всех производственных прогнозов в полном объёме реализована Программа локализации.
В рамках программы за отчётный период произведена продукция на сумму 1,31 трлн сумов, при этом прогноз выполнен на 102%. Объём закупок в рамках промышленной кооперации достиг 4,0 трлн сумов, что в три раза больше, чем в 2024 году, или на 2,6 трлн сумов выше показателя.
За счёт выпуска локализованной продукции объём импортозамещения составил 109 млн долларов США. В частности, на производственных площадках комбината были освоены и изготовлены передняя стенка ковша карьерного экскаватора ЭКГ-15, новые флотационные пневмомашины, а также резиновые брусья для мельницы ММПСИ 9,5 × 5,4, ранее поставлявшиеся из-за рубежа.
В январе-декабре 2025 года объём импортируемых товаров для основных производственных нужд и реализации инвестиционных проектов составил 108,5 млн долларов, что позволило сократить данный показатель на 30%.
Следует особо отметить, что в результате реализованных мер по снижению объёмов импорта в течение года было сэкономлено 180,3 млн долларов валютных средств.
В целях расширения промышленной кооперации и в рамках программы «Промышленный треугольник» на основе механизма «взятие на буксир» (поддержки и сопровождения) были вовлечены 26 предприятий. У этих предприятий комбинатом закуплена импортозамещающая продукция на сумму 71,3 млн долларов, что позволило обеспечить замещение импорта и создать 210 новых рабочих мест. В рамках данного сотрудничества приобретались вагон-думпкары 2ВС115, карьерные самосвалы, огнеупорные кирпичи, полимерные микросферы, аммиачная селитра и другие виды продукции.
В 2026 году в результате реализации запланированных мероприятий по сокращению импорта ожидается экономия валютных средств в объёме 155,8 млн долларов.
Кроме того, в рамках Программы локализации планируется освоить выпуск импортозамещающей продукции на сумму 1 329,7 млрд сумов, что позволит обеспечить замещение импорта на 110,8 млн долларов. В частности, предусмотрено производство новых видов дробильного оборудования для медной обогатительной фабрики-3, броней и футеровок для мельницы типа 7300×13000, а также корпуса и рамы вагон-думпкара 2ВС115.
Дополнительно, в целях дальнейшего развития промышленной кооперации, планируется закупка импортозамещающей продукции на сумму 45 млн долларов, включая буровые штанги для установки СБШ-250, упаковочные ленты, а также запасные части для железнодорожного транспорта.
Таким образом, в 2026 году Алмалыкский горно-металлургический комбинат намерен мобилизовать все имеющиеся ресурсы и возможности для обеспечения устойчивой реализации Программы локализации и дальнейшего снижения зависимости от импорта.