OKMKda “Mehr-muruvvat kunlari” o‘tkaziladi
Kuni kecha 1-dekabr - OITSga qarshi kurashish hamda 3-dekabr - Xalqaro Nogironlar kuni munosabati bilan OKMKda “Mehr-muruvvat kunlari”ni o‘tkazish bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Mazkur yig‘ilish bayonnomasiga ko‘ra, bir qator tadbirlar tashkil etilishi belgilandi.
Jumladan, kombinatda 1-dekabr - OITSga qarshi kurashish hamda 3-dekabr - Xalqaro nogironlar kuni munosabati bilan “Mehr-muruvvat kunlari” o‘tkaziladi.
Kombinat tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari, Yoshlar ittifoqi, Xotin-qizlar va gender tenglik bo‘yicha maslahat kengashi raislari hamda kasaba uyushmalari kengashi bilan hamkorlikda o‘z mehnat jamoalaridagi nogironligi bo‘lgan, nogironlik nafaqasida bo‘lgan, shuningdek, qaramog‘ida nogiron farzandi bor xodimlarning mehnat sharoitlari va oilaviy holati bilan tanishib, ijtimoiy-tibbiy, huquqiy, psixologik va boshqa turdagi yordamlarni ko‘rsatishi belgilandi.
Bundan tashqari, 2023-yil 1-dekabr kuni soat 12.00dan 16.00gacha “Metallurg” MSda Olmaliq shahridagi 80-maxsus internat va 6-yordamchi maktab o‘quvchilari uchun madaniy-ma'rifiy bayram dasturlari, o‘quvchilarning ijodlaridan iborat ko‘rgazmalarni tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Ma'lumot uchun: ayni vaqtda OKMK mehnat jamoasida 300 nafardan ziyod nogironligi bo‘lgan xotin-qizlar faoliyat olib borishmoqda.
Kombinatda nogironligi bo‘lgan, shuningdek, qaramog‘ida nogiron farzandi bo‘lgan oilalarga mehnat qonunchiligi va boshqa ijtimoiy dasturlar asosida yetarli shart-sharoit yaratib berilmoqda.
Bundan tashqari, OKMK tomonidan imkoniyati cheklangan bolalar o‘quv ta'lim muassasalari, “Saxovat”, “Muruvvat” uylariga muntazam homiylik yordamlari ko‘rsatib kelinmoqda.

+998 71 619 23 33На днях на комбинате прошло собрание, на котором было обсуждено проведение мероприятий, посвященных «1 декабря – Всемирному дню борьбы со СПИДом» и «3 декабря – Международному дню инвалидов».
Согласно протоколу собрания, намечено проведение «Дней доброты и великодушия».
На основании документа руководителям структурных подразделений комбината совместно с Союзом молодежи, председателям Консультативного совета по вопросам женщин и гендерного равенства, профсоюзных комитетов поручено ознакомиться с условиями труда и семейным положением своих работников, имеющих инвалидность, а также находящихся на пенсии по инвалидности, имеющих детей-инвалидов на попечении, и оказать им социально-медицинскую, правовую, психологическую и другие виды помощи.
1 декабря 2023 года с 12:00 до 16:00 во Дворце культуры «Металлург» будут организованы культурно-просветительское мероприятие для учащихся специализированной школы-интерната №80 и специализированной вспомогательной школы №6 Алмалыка, а также выставка творческих работ их учащихся.
В настоящее время на АГМК трудятся более 300 женщин-инвалидов. Также на комбинате работникам, имеющим инвалидность, а семьям с детьми-инвалидами на попечении, создаются необходимые условия труда в соответствии с трудовым законодательством, реализуется ряд социальных программ.
Кроме этого, АГМК оказывает спонсорскую помощь образовательным учреждениям для детей с ограниченными возможностями и домам-интернатам для престарелых «Саховат», «Мурувват».