OKMKda sarhisob: Madaniyat, ma'naviyat va ma'rifat sohasida amalga oshirilgan ishlar
- 2024-yil 16-fevral kuni O‘zbekiston xalq yozuvchisi Pirimqul Qodirovning "Yulduzli tunlar" asari asosida sahnalashtirilgan spektaklь namoyishi o‘tkazildi.
- 2024-yil 23-fevraldan 26-fevralga qadar Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan "Tashkent grant festival" deb nomlangan Xalqaro san'at festivalida "Edelveys" xalq raqs ansamblining guruhlari I darajali diplom bilan taqdirlanib, I o‘rinni egalladi hamda Gran-Pri sovrindorlari bo‘lishdi.
- 2024-yil 22-mart kuni “Metallurg” madaniyat saroyida mashhur adib, dramaturg, komediograf, ssenarist Isfandiyor Kimsan o‘g‘li Matkarimovning “Otasining qizi” asari asosida sahnalashtirilgan spektakl namoyishi o‘tkazildi.
- 2024-yil 23-mart kuni "Kaleydoskop" xalq raqslari ansamblining o‘rta hamda katta guruhlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan "Tansuy vsey dushoy" deb nomlangan Xalqaro ko‘p janrli tanlovda GRAN PRI va  faxrli  I o‘rinni qo‘lga kiritishdi.
- 2024-yil 28-mart kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan  "Art Silk Way" deb nomlangan Xalqaro ko‘p janrli san'at festivalida "Raduga" xalq sirk jamoasi GRAN PRIga sazovor bo‘ldi.
- 2024-yil 29-mart kuni "Edelveys" xalq raqs ansambli guruhlari O‘zbekiston Davlat Konservatoriyasida "OBRAZ MUZIKI - MUSIQA IMAGE - MUSICAL  IMAGE" deb nomlangan II xalqaro bolalar va yoshlar ijodiyoti tanlovida 1-o‘ringa sazovor bo‘lishdi.
- Ansamblning katta guruhi yosh toifasi 12-24, xoreografiya nominatsiyasi bo‘yicha, "Moldavenyaska" raqsi bilan GRAN PRIni qo‘lga kiritib "Artek" Xalqaro bolalar markazi yo‘llanmasi sertifikatiga ega bo‘lishdi.
- "Kaleydoskop" xalq raqslari ansamblining katta, o‘rta hamda kichik guruhlari 3-4 may kunlari Toshkent shahri "Zarafshon" konsert zalida bo‘lib o‘tgan "Roza Vostoka" deb nomlangan VII Xalqaro ko‘p janrli bolalar va yoshlar ijodiyoti festival tanlovida I  va  II o‘rinni qo‘lga kiritishdi.
- 2024-yil 12-aprel kuni “Metallurg” MSda ssenarist va komediograf Miraslav Mitrovich qalamiga mansub “Yarim tundagi o‘g‘rilik” pyesasi asosida sahnalashtirilgan spektakl namoyishi bo‘lib o‘tdi.
- 2024-yil 19-25 aprel kunlari "Metallurg" MSda “Ayol qismati” filmining premyerasi o‘tkazildi.
- 2024-yil 29-aprel kuni “Metallurg” MSda O‘zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf xotirasiga bag‘ishlangan ijodiy kecha o‘tkazildi.
- 2024-yil 26-may kuni “Gulg‘uncha” bolalar raqs ansambli hamda “Tarona” bolalar vokal guruhi Toshkent shahri “Bolajon” telekanalida bo‘lib o‘tgan “Bolajon shou” teleloyihasida ishtirok etishib "Zavqli ijro" nominatsiyasining g‘olibi bo‘lishdi.
- 2024-yil 22-iyun kuni "Kaleydoskop" xalq raqslari ansamblining o‘rta guruhi Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan "IMPULSE DANCE" deb nomlangan raqs san'ati festivalida ishtirok etishib “Dixanie tundri" deb nomlangan raqsi bilan Gran-Pri sovrindorlari bo‘lishdi.
- 2024-yil 28-iyun kuni “Metallurg” MSda  davlatimiz rahbarining  tashabbusi bilan suratga olingan “Bahodir Yalangto‘sh” tarixiy-badiiy filьmining premyerasi bo‘lib o‘tdi.
- 2024-yil 7-iyul kuni Nasiba Mambetova rahbarligidagi "Kaleydoskop" xalq raqslari ansamblining katta  guruhi Toshkent shaxrida bo‘lib o‘tgan "Qozogʻiston iste'dodlari" deb nomlangan Xalqaro ko‘p janrli tanlovida "Yegipet" deb nomlangan raqsi bilan ishtirok etishib, Gran-Pri sovrindorlari bo‘lishdi.
- 2024-yil 27-sentyabr kuni “Metallurg” MSda el suygan adiblar, taniqli yozuvchi va shoirlar Erkin A'zam, Usmon Azim hamda akademik olim Nurislom To‘xliyev ishtirokida ma'naviy-ma'rifiy tadbir o‘tkazildi.
- 2024-yil 28-sentyabr kuni "Edelveys" xalq raqs ansamblining kichik guruhi "Iqtidorli bolalar" ko‘p janrli Xalqaro ko‘rik tanlovining 1-bosqichida ishtirok etib keyingi bosqichga yo‘l oldi.
- “Raduga” xalq sirk jamoasining katta va o‘rta guruhi “ART SILK WAY TASHKENT” xalqaro ko‘rik tanlovda ,“Original janr” nominatsiyasida ishtirok etib, “Gran-pri” g‘olibi bo‘lishdi. O‘rta guruhi esa 1 darajali laureatlikni qo‘lga kiritishdi.
- “Kaleydoskop” xalq raqslari ansambli katta  guruhi “ART SILK WAY TASHKENT” xalqaro ko‘rik tanlovda ishtirok etib, “Gran pri” g‘olibi bo‘lishdi.
- “Edelveys” xalq raqs ansamblining turli yoshdagi guruhlari “ART SILK WAY TASHKENT” xalqaro ko‘rik tanlovida ishtirok etib, 1-darajali laureat, “Gran pri” g‘olibi va bosh sovrin hamda super Gran-prisini qo‘lga kiritishdi. Sahna liboslari uchun 500 dollarlik pul mukofotiga ega bo‘lishdi.
- 2024-yil 13-dekabr kuni Respublika Ma'naviyat va ma'rifat markazi tomonidan o‘tkazilgan “Eng namunali vazirlik va idora” tanlovida ma'naviy-ma'rifiy ishlar samaradorligini oshirib, davlat tilida mukammal ish yuritgani uchun OKMK faxrli 2-o‘rinni egalladi.

Достижения в сфере культуры
- 16 февраля 2024 года в ДК «Металлург» состоялся спектакль «Юлдузли тунлар» «Звездные ночи» по произведению народного писателя Узбекистана Пиримкула Кадырова.
- На Международном фестивале искусств «Tashkent grand festival», проходившем в столице с 23 по 26 февраля 2024 года, группы народного ансамбля танца «Эдельвейс» удостоились диплома I степени, стали обладателями первого места и Гран-при.
- 22 марта 2024 года в ДК «Металлург» прошел спектакль по произведению известного писателя, драматурга, комедиографа и сценариста Исфандиёра Маткаримова «Отасининг қизи» («Папина дочка»).
- 23 марта 2024 года средние и старшие группы народного ансамбля танца «Калейдоскоп» стали обладателями Гран-при и почетного первого места на Международном многожанровом конкурсе «Танцуй всей душой», который прошёл в Ташкенте.
- 28 марта 2024 года на Международном фестивале многожанрового искусства «Art Silk Way» в Самарканде коллектив народного цирка «Радуга» удостоился Гран-при.
- 29 марта 2024 года группы народный ансамбль танца «Эдельвейс» заняли первое место на II Международном конкурсе детского и молодежного творчества под названием «Образ Музыки - Musical Image», проходившем в Государственной консерватории Узбекистана.
- Старшая группа НАТ «Эдельвейс» в возрастной категории 12-24 лет завоевала Гран-при и получила сертификат на бесплатные путевки в Международный центр «Артек» (г. Крым).
- На VII Международном многожанровом фестивале детского и молодежного творчества «Роза Востока», проходившем 3-4 мая в концертном зале «Зарафшан» (г. Ташкент) большая, средняя и младшая группы народного ансамбля танцев «Калейдоскоп» заняли призовые места.
- 12 апреля 2024 года в ДК «Металлург» состоялся спектакль по пьесе «Ярим тундаги ўғрилик» («Ограбление в полночь») сценариста и комедиографа Мираслава Митровича.
- 19-25 апреля 2024 года в ДК «Металлург» состоялась премьера фильма «Аёл қисмати» («Судьба женщины»).
- 29 апреля 2024 года в ДК «Металлург» состоялся творческий вечер, посвященный памяти народного поэта Узбекистана Мухаммада Юсуфа.
- 26 мая детский ансамбль танца «Гулгунча» и детская вокальная группа «Тарона» приняли участие в телепроекте «Болажон шоу» телеканала «Болажон» и одержали победу в номинации «Завқли ижро».
- 22 июня средняя группа народного ансамбля танцев «Калейдоскоп» приняла участие в фестивале танцевального искусства «IMPULSE DANCE» в Ташкенте и стала призером Гран-при с танцем «Дыхание тундры».
- 28 июня во Дворце культуры «Металлург» состоялась премьера историко-художественного фильма «Баходир Ялангтуш», снятого по инициативе главы нашего государства.
- 7 июля старшая группа народного ансамбля танца «Калейдоскоп» под руководством Насибы Мамбетовой приняла участие в международном многожанровом конкурсе «Таланты Казахстана» с танцем «Египет» и стала обладателем Гран-при.
- 27 сентября в ДК «Металлург» состоялось духовно-просветительское мероприятие с участием известных писателей и поэтов Эркина Азама, Усмона Азима и академика Нурислома Тухлиева.
- 28 сентября младшая группа народного ансамбля танца «Эдельвейс» приняла участие в Международном многожанровом конкурсе «Талантливые дети» и прошла в следующий этап.
- Старшая и средняя группа народного циркового коллектива «Радуга» приняла участие в Международном конкурсе «ART SILK WAY TASHKENT» в номинации «Оригинальный жанр» и стала победителем Гран-при. Средняя группа завоевала награду первой степени.
- Старшая группа народного ансамбля танца «Калейдоскоп» также приняла участие в Международном конкурсе «ART SILK WAY TASHKENT» и стала победителем Гран-при.
- Все три группы народного ансамбля танца «Эдельвейс» приняли участие в международном конкурсе «ART SILK WAY TASHKENT» и стали лауреатами первой степени, победителями Гран-при и получили главный приз, и Супер Гран-при. Кроме этого, они получили денежное вознаграждение за сценические костюмы.
- По итогам конкурса «Самое образцовое министерство и ведомство», организованного Республиканским центром духовности и просветительства, Алмалыкский горно-металлургический комбинат занял почетное второе место по направлению духовно-просветительской работы.
- 13 декабря состоялся большой праздничный концерт, посвященный 60-летию Дворца культуры «Металлург».