OKMKda sarhisob: Madaniyat, ma'naviyat va ma'rifat sohasida amalga oshirilgan ishlar
- 2024-yil 16-fevral kuni O‘zbekiston xalq yozuvchisi Pirimqul Qodirovning "Yulduzli tunlar" asari asosida sahnalashtirilgan spektaklь namoyishi o‘tkazildi.
- 2024-yil 23-fevraldan 26-fevralga qadar Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan "Tashkent grant festival" deb nomlangan Xalqaro san'at festivalida "Edelveys" xalq raqs ansamblining guruhlari I darajali diplom bilan taqdirlanib, I o‘rinni egalladi hamda Gran-Pri sovrindorlari bo‘lishdi.
- 2024-yil 22-mart kuni “Metallurg” madaniyat saroyida mashhur adib, dramaturg, komediograf, ssenarist Isfandiyor Kimsan o‘g‘li Matkarimovning “Otasining qizi” asari asosida sahnalashtirilgan spektakl namoyishi o‘tkazildi.
- 2024-yil 23-mart kuni "Kaleydoskop" xalq raqslari ansamblining o‘rta hamda katta guruhlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan "Tansuy vsey dushoy" deb nomlangan Xalqaro ko‘p janrli tanlovda GRAN PRI va  faxrli  I o‘rinni qo‘lga kiritishdi.
- 2024-yil 28-mart kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan  "Art Silk Way" deb nomlangan Xalqaro ko‘p janrli san'at festivalida "Raduga" xalq sirk jamoasi GRAN PRIga sazovor bo‘ldi.
- 2024-yil 29-mart kuni "Edelveys" xalq raqs ansambli guruhlari O‘zbekiston Davlat Konservatoriyasida "OBRAZ MUZIKI - MUSIQA IMAGE - MUSICAL  IMAGE" deb nomlangan II xalqaro bolalar va yoshlar ijodiyoti tanlovida 1-o‘ringa sazovor bo‘lishdi.
- Ansamblning katta guruhi yosh toifasi 12-24, xoreografiya nominatsiyasi bo‘yicha, "Moldavenyaska" raqsi bilan GRAN PRIni qo‘lga kiritib "Artek" Xalqaro bolalar markazi yo‘llanmasi sertifikatiga ega bo‘lishdi.
- "Kaleydoskop" xalq raqslari ansamblining katta, o‘rta hamda kichik guruhlari 3-4 may kunlari Toshkent shahri "Zarafshon" konsert zalida bo‘lib o‘tgan "Roza Vostoka" deb nomlangan VII Xalqaro ko‘p janrli bolalar va yoshlar ijodiyoti festival tanlovida I  va  II o‘rinni qo‘lga kiritishdi.
- 2024-yil 12-aprel kuni “Metallurg” MSda ssenarist va komediograf Miraslav Mitrovich qalamiga mansub “Yarim tundagi o‘g‘rilik” pyesasi asosida sahnalashtirilgan spektakl namoyishi bo‘lib o‘tdi.
- 2024-yil 19-25 aprel kunlari "Metallurg" MSda “Ayol qismati” filmining premyerasi o‘tkazildi.
- 2024-yil 29-aprel kuni “Metallurg” MSda O‘zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf xotirasiga bag‘ishlangan ijodiy kecha o‘tkazildi.
- 2024-yil 26-may kuni “Gulg‘uncha” bolalar raqs ansambli hamda “Tarona” bolalar vokal guruhi Toshkent shahri “Bolajon” telekanalida bo‘lib o‘tgan “Bolajon shou” teleloyihasida ishtirok etishib "Zavqli ijro" nominatsiyasining g‘olibi bo‘lishdi.
- 2024-yil 22-iyun kuni "Kaleydoskop" xalq raqslari ansamblining o‘rta guruhi Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan "IMPULSE DANCE" deb nomlangan raqs san'ati festivalida ishtirok etishib “Dixanie tundri" deb nomlangan raqsi bilan Gran-Pri sovrindorlari bo‘lishdi.
- 2024-yil 28-iyun kuni “Metallurg” MSda  davlatimiz rahbarining  tashabbusi bilan suratga olingan “Bahodir Yalangto‘sh” tarixiy-badiiy filьmining premyerasi bo‘lib o‘tdi.
- 2024-yil 7-iyul kuni Nasiba Mambetova rahbarligidagi "Kaleydoskop" xalq raqslari ansamblining katta  guruhi Toshkent shaxrida bo‘lib o‘tgan "Qozogʻiston iste'dodlari" deb nomlangan Xalqaro ko‘p janrli tanlovida "Yegipet" deb nomlangan raqsi bilan ishtirok etishib, Gran-Pri sovrindorlari bo‘lishdi.
- 2024-yil 27-sentyabr kuni “Metallurg” MSda el suygan adiblar, taniqli yozuvchi va shoirlar Erkin A'zam, Usmon Azim hamda akademik olim Nurislom To‘xliyev ishtirokida ma'naviy-ma'rifiy tadbir o‘tkazildi.
- 2024-yil 28-sentyabr kuni "Edelveys" xalq raqs ansamblining kichik guruhi "Iqtidorli bolalar" ko‘p janrli Xalqaro ko‘rik tanlovining 1-bosqichida ishtirok etib keyingi bosqichga yo‘l oldi.
- “Raduga” xalq sirk jamoasining katta va o‘rta guruhi “ART SILK WAY TASHKENT” xalqaro ko‘rik tanlovda ,“Original janr” nominatsiyasida ishtirok etib, “Gran-pri” g‘olibi bo‘lishdi. O‘rta guruhi esa 1 darajali laureatlikni qo‘lga kiritishdi.
- “Kaleydoskop” xalq raqslari ansambli katta  guruhi “ART SILK WAY TASHKENT” xalqaro ko‘rik tanlovda ishtirok etib, “Gran pri” g‘olibi bo‘lishdi.
- “Edelveys” xalq raqs ansamblining turli yoshdagi guruhlari “ART SILK WAY TASHKENT” xalqaro ko‘rik tanlovida ishtirok etib, 1-darajali laureat, “Gran pri” g‘olibi va bosh sovrin hamda super Gran-prisini qo‘lga kiritishdi. Sahna liboslari uchun 500 dollarlik pul mukofotiga ega bo‘lishdi.
- 2024-yil 13-dekabr kuni Respublika Ma'naviyat va ma'rifat markazi tomonidan o‘tkazilgan “Eng namunali vazirlik va idora” tanlovida ma'naviy-ma'rifiy ishlar samaradorligini oshirib, davlat tilida mukammal ish yuritgani uchun OKMK faxrli 2-o‘rinni egalladi.

+998 71 619 23 33- On January 26, 2024, the theatrical performance was presented the Palace of Culture “Metallurg”, based on the work of the People's Poet of Uzbekistan Muhammad Yusuf "Kora Kuyosh" ("Black Sun").
- On February 16, 2024, the performance "Yulduzli Tunlar" ("Starry Nights") based on the work of the People's Writer of Uzbekistan Pirimkul Kadyrov was presented the Palace of Culture “Metallurg”.
- At the International arts festival "Tashkent Grand Festival", held in the capital from 23 to 26 February 2024, the “Edelweiss” Folk Dance Ensemble groups were awarded a first-degree diploma, first place and the Grand Prix.
- On March 22, 2024, the performance based on the work of the famous writer, playwriter, comedy writer and screenwriter Isfandiyor Matkarimov, "Otasining kizi" ("Father's Daughter") was presented the Palace of Culture “Metallurg”.
- On March 23, 2024, the middle and senior groups of the “Kaleidoscope” folk dance ensemble had won the Grand Prix and the honorable first place at the International multi-genre competition "Dance with All Your Soul", which was held in Tashkent.
- On March 28, 2024, at the International festival of multi-genre art "Art Silk Way" in Samarkand, the folk circus team "Raduga" was awarded the Grand Prix.
- On March 29, 2024, the “Edelweiss” folk dance ensemble won first place at the II International Competition of Children's and Youth Creativity entitled "Music Image", held at the State Conservatory of Uzbekistan.
- The senior group of the “Edelweiss” folk dance ensemble in the 12-24 age category won the Grand Prix and received the certificate for free trips to the “Artek” International Center (Crimea).
- At the VII International Multi-Genre Festival of Children's and Youth Creativity "Rose of the East" held on May 3-4 in the Zarafshan Concert Hall (Tashkent), the senior, middle and junior groups of the “Kaleidoscope” folk dance ensemble won prizes.
- On April 12, 2024, the performance based on the play "Yarim tundagi o’grilik" ("Midnight Robbery") by screenwriter and comedy writer Miraslav Mitrovic was presented the Palace of Culture “Metallurg”.
- On April 19-25, 2024, the Palace of Culture “Metallurg” hosted the premiere of the film "Ayol qismati" ("Woman's Fate").
- On April 29, 2024, the Palace of Culture “Metallurg” hosted the creative evening dedicated to the memory of the People's Poet of Uzbekistan Muhammad Yusuf.
- On May 26, the “Gulguncha” Children's Dance Ensemble and the “Tarona” Children's Vocal Group took part in the “Bolajon Show” TV project on the “Bolajon” TV channel and won the "Zavqli ijro" (Funny Creativity) nomination.
- On June 22, the middle group of the “Kaleidoscope” folk dance ensemble took part in the “IMPULSE DANCE” dance art festival in Tashkent and won the Grand Prix with the dance "Breath of the Tundra".
- On June 28, the premiere of the historical artistic film "Bakhodir Yalangtush" filmed on the initiative of the head of our state, took place at the Palace of Culture “Metallurg”.
- On July 7, the senior group of the Kaleidoscope folk dance ensemble under the direction of Nasiba Mambetova took part in the international multi-genre competition "Talents of Kazakhstan" with the dance "Egypt" and won the Grand Prix.
- On September 27, the spiritual and enlightenment event was held at the Palace of Culture “Metallurg” with the participation of famous writers and poets Erkin Azam, Usmon Azim and academician Nurislom Tukhliev.
- On September 28, the junior group of the Edelweiss folk dance ensemble took part in the International multi-genre competition "Talented Children" and advanced to the next stage.
- The senior and middle groups of the “Raduga” folk circus group took part in the ART SILK WAY TASHKENT International Competition in the Original Genre nomination and won the Grand Prix. The middle group won the first-degree award.
- The senior group of the “Kaleidoscope” folk dance ensemble also took part in the ART SILK WAY TASHKENT International Competition and won the Grand Prix.
- All three groups of the “Edelweiss” folk dance ensemble took part in the ART SILK WAY TASHKENT International Competition and became first degree laureates, Grand Prix winners and received the main prize, and the Super Grand Prix. In addition, they received a cash reward for their stage costumes.
- According to the results of the competition "The Most Exemplary Ministry and Department", organized by the Republican Center for Spirituality and Enlightenment, the Almalyk Mining and Metallurgical Combine took the honorable second place in the direction of spiritual and enlightenment work.
- On December 13, the large festive concert was held dedicated to the 60th anniversary of the Palace of Culture “Metallurg”.