+998 71 619 23 33O‘tgan 2023-yilda “Olmaliq KMK” AJ tomonidan mahsulot ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 137 loyiha asosida 321,7 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarilishi belgilangan edi. Amalda esa 147 ta loyiha bo‘yicha 429 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, prognoz (357,8 mlrd so‘m) 119,9 foizga bajarildi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish sur'atini 128,4 foizni tashkil etganini anglatadi.
Shuningdek, hisobot davrida Mahalliylashtirish dasturiga qo‘shimcha ravishda 10 ta 36,1 mlrd so‘mlik yangi loyihalar kiritilib, loyihalar soni 147 tani, prognoz ko‘rsatkichi 357,8 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Import o‘rnini bosish samaradorligi 36,6 mln dollar bo‘ldi.
2023-yil prognoziga kiritilgan yangi loyihalar bo‘yicha 134,2 mlrd so‘mlik (prognoz 121,3 mlrd so‘m) mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Jumladan, har xil turdagi “Nasoslar uchun ehtiyot qismlar”, “Misdan novalar”, “Stropalar”, “Palladiy metalli”, “Shaxta elektrovozlariga ehtiyot qismlar”, “Molibden va Volfram tuzlari”,“Yuqori haroratga chidamli keramik mahsulotlar”, “Volfram karbidi”, “Shamot g‘ishtlari”, “Sferali sharli tayanchlar”, “Flotamashinalar uchun ehtiyot qismlar”, “Ferromolibden”, “Geopanjaralar”, “Polimer mahsulotlaridan futerovkalar” va boshqa mahsulotlar o‘zlashtirildi.
Qo‘shimcha ravishda o‘zlashtirilishi belgilangan yangi turdagi import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar bo‘yicha OKMK rahbariyati hamda mas'ul bo‘limlarning mutaxassislari tomonidan domimiy ravishda mahalliy ishlab chiqaruvchi korxona vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan kombinat tomonidan avval import qilingan mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha ishlar tashkil etilganini alohida ta'kidlash joiz.
Jumladan, “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” MChJ da qiymati 25 mln dollarlik loyiha bo‘yicha ishlab chiqarish hajmi 300 mlrd so‘mlik 40 turdan oshiq quyma mahsulotlarni o‘zlashtirish ishlari boshlandi.
“Deutsche innovationen Technologie AGMK” QK MChJ tomonidan turli geokompozit, polimer va stekloplastik, truba va baklar kabi mahsulotlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi (32,4 mlrd so‘m).
Germaniyaning “Falk Porsche Technik” GmbH kompaniyasi bilan birgalikda “Deutsche innovationen Technologie AGMK” QK MChJ ishlab chiqarish maydonida bir qator loyihalar amalga oshiriladi.
Xususan, quvvati 50 000 tonna misni qayta ishlashga mo‘ljallangan loyiha qiymati 20 mln dollar bo‘lgan “Misdan katanka va yangi turdagi kabel mahsulotlari” loyihasining 1-bosqichi ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu loyihaning ishlab chiqarish hajmi 450 mln dollarni tashkil etadi.
Yangi “Mis eritish zavodi” uchun “Mis katodlari elektrolizlari uchun polimerbeton vannalar” loyihasi bo‘yicha mahsulot ishlab chiqarish tashkil etiladi. Ushbu loyihaning qiymati 5 mln dollar bo‘lib, ishlab chiqarish hajmi 24 mln dollar, quvvati 1500 dona elektroliz vannalari ishlab chiqarish.
Bundan tashqari, “AVM” (Germaniya) korxonasi bilan hamkorlikda “Gorizontal tokarlik frezerli ishlov berish raqamli markazlari” loyihasi bo‘yicha ishlab chiqarish boshlandi. Loyihaning qiymati 2,2 mln dollar bo‘lib ishlab chiqarish hajmi 35 mln yevro, quvvati 80 komplekt raqamli markaz-dastgohlar ishlab chiqarishni tashkil etadi.
Shuningdek, kombinat tomonidan 2024-yildan boshlab quyidagi loyihalar amalga oshirilishi kutilmoqda.
Xususan, "Fiberpipe” (Germaniya) kompaniyasi bilan hamkorlikda qiymati 10 mln dollar bo‘lgan “Kimyoviy chidamkor shisha tolali mahsulotlar” loyihasini amalga oshirish orqali kombinat hamda neft, gaz va kimyo sanoati ehtiyojlari uchun avval import qilingan kimyoviy chidamkor trubalar, rezervuar baklar va boshqa mahsulotlarni ishlab chiqarish ta'minlanadi.
“MENZEL” (Germaniya) kompaniyasi bilan hamkorlikda qiymati 15 mln dollar bo‘lgan “Yangi turdagi sanoat elektrodvigatellarini ishlab chiqarish” loyihasini amalga oshirish orqali respublika sanoat korxonalari ehtiyojlari uchun avval import qilingan elektrodvigatellar mahsulotlarini ishlab chiqarish ta'minlanadi.
“Huigong Machinery Group” (Xitoy) kompaniyasi bilan hamkorlikda qiymati 25 mln dollar bo‘lgan “Karyer avtosamosvallari va maxsus texniklar uchun ehtiyot qismlar va servis xizmatini ko‘rsatish” loyihasini amalga oshirish orqali respublika sanoat korxonalaridagi mavjud maxsus texniklar ehtiyojlari uchun avval import qilingan ehtiyot qismlarni ishlab chiqarish ta'minlanadi.

Results of Localization Program for 2023
In particular, in 2023, at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, within the framework of the Localization Program, it was planned to implement 137 projects aimed at producing localized products worth 321.7 billion soums. Actual production for 147 projects amounted to 429 billion soums, the forecast was fulfilled by 119.9%. The growth rate compared to the same period of the previous year was 128.4%.
Also, during the reporting period, 10 new projects worth 36.1 billion soums were added to the Localization Program, the number of projects was 147, and the forecast was 357.8 billion soums.
The efficiency of import substitution amounted to 36.6 million US Dollars.
New projects produced localized products worth 134.2 billion soums (the forecast was 121.3 billion soums).
In particular, these are spare parts for various types of pumps, copper gutters, slings, palladium metal, spare parts for mine electric locomotives, molybdenum and tungsten salts, heat-resistant ceramic products, tungsten carbide, fireclay bricks, spherical bearings, spare parts for flotation machines. The production of such products as ferromolybdenum, geogrids, and linings made of polymer products has been mastered.
In addition, effective work is underway to develop new types of import-substituting products. To achieve this, the plant management and department specialists regularly hold meetings with local manufacturers.
It should be noted that AMMC is working with domestic manufacturers to master imported products.
In particular, Almalyk Foundry and Mechanical Plant LLC, as part of a project worth 25 million US Dollars, has begun the development of more than 40 types of foundry products with a production volume of 300 billion soums.
In addition, JV LLC “Deutsche Innovationen Technologie AMMC” established the production of various geocomposite, polymer and fiberglass products, pipes and tanks (32.4 billion soums).
Together with the company “Falk Porsche Technik” GmbH (Germany), the following projects are being implemented at the production site of JV LLC “Deutsche innovationen Technologie AMMC”:
the 1st stage of the project “Copper wire rod and a new type of cable products” will be launched with a capacity of 50,000 tons of copper processing and a project cost of 20 million US dollars, production volume - 450 million US dollars;
The project “Polymer concrete baths for the electrolysis of copper cathode” will organize the production of products for a new copper smelter. Its cost is 5 million US dollars, production volume is 24 million US dollars, capacity is 1,500 electrolysis baths.
Also, in cooperation with the ABM company (Germany), production has begun on the project “Digital centers for horizontal turning and milling”. The project cost is 2.2 million US dollars, production volume is 35 million euros, capacity is 80 sets of digital workshop centers.
Since the current year JSC “Almalyk MMC” will carry out works on realization of the following projects:
1) together with the company “Fiberpipe” (Germany), it is planned to implement the “Chemical resistant fiberglass products” project worth 10 million US dollars, which will ensure the production of previously imported chemical resistant pipes, storage tanks and other products for the needs of the oil, gas and chemical industries;
2) together with the company “MENZEL” (Germany), the project “Production of new types of industrial electric motors” will be implemented worth 15 million US dollars for the production of previously imported electric motor products for the needs of industrial enterprises of the republic;
3) together with the company “Huigong Machinery Group” (China), it is planned to implement the project “Providing spare parts and servicing of mining dump trucks and special equipment” worth 25 million US dollars, which will allow the production of previously imported spare parts for special equipment of industrial enterprises of the republic.