+998 71 619 23 33Joriy yilning 4-aprel kuni Innovatsion rivojlanish agentligi va Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi tomonidan davlat ilmiy dasturlari doirasida oʻtkazib kelinayotgan “Olima ayollar” ilmiy loyihalar tanlovi natijalari bo‘yicha jami 68 nafar tanlov g‘olibalari sovgʻa va sertifikatlar bilan taqdirlandi.
E’tiborlisi ushbu tanlovda OKMK Yoshlik-1 koni mis-molibden ma’danlarini boyitish boʻyicha yetakchi muhandisi, kimyo texnologiyalari PhD doktori Nargiza Atakulova ham ishtirok etib, gʻolib boʻldi.
Nargiza tanlovga “Texnogen chiqindilarni qayta ishlash texnologiyalrini ishlab chiqish” mavzusidagi loyihasini taqdim etgan.
Respublikamizda xotin-qizlarni ilm-fanga keng jalb qilish, fan-taʼlim va iqtisodiyotning turli tarmoq va sohalarida ilmiy faoliyat bilan shugʻullanayotgan xotin-qizlarning yangi gʻoya va ishlanmalarini har tomonlama qoʻllab-quvvatlash va ragʻbatlantirish tanlovning asosiy maqsadi hisoblanadi.

+998 71 619 23 334 апреля текущего года в Министерстве высшего образования, науки и инноваций состоялась церемония награждения по итогам конкурса научных проектов «Женщины-ученые». По итогам очередного тура конкурса награждены 68 женщин-ученых, рекомендованных к финансированию.
Примечательно, что среди награжденных также есть и труженица Алмалыкского горно-металлургического комбината – ведущий инженер по обогащению медно-молибденовых руд рудника «Ёшлик I», доктор химических технологий (PhD) Наргиза Атакулова.
Н. Атакулова приняла участие в конкурсе с проектом на тему «Разработка технологий переработки техногенных отходов».
Данный конкурс проводится в целях широкого вовлечения женщин в науку нашей республики, всесторонней поддержки научных идей и разработок женщин, занимающихся научной деятельностью в различных областях науки, образования и экономики.