+998 71 619 23 33Xalqaro mis tadqiqot guruhi (ICSG) ma'lumotlariga ko‘ra, 2021 yilda jahon miqyosida tozalangan mis ishlab chiqarish 24,5 million tonnani, talab esa 25,33 million tonnani tashkil etgan. Natijada bugungi kunda dunyo bozorida mis taqchilligi kuzatilmoqda. Bu ehtiyoj faqat “yashil iqtisodiyot” va qayta tiklanuvchi energiya manbalarining jadal rivojlanishi, elektromobillar, maishiy texnika va elektronika ishlab chiqarishni ko‘paytirish hisobiga o‘tadi.
Yuqori texnologiyali ishlab chiqarishlarni jadal rivojlantirish mamlakatimizda katodli misni qo‘shimcha qayta ishlash va shunga mos ravishda yuqori qiymatli qo‘shimcha mahsulot ishlab chiqarishga o‘tishni taqozo etmoqda.
Respublikamizda asosiy mis ishlab chiqaruvchi korxona hisoblangan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ayni paytda mis sotishdan olinadigan yillik daromad qariyb 2,5 milliard dollarni tashkil etayapti. 2030 yilga borib mis ishlab chiqarishni yiliga 500 ming tonnagacha oshirish, bu bilan turdosh tarmoqlarni hisobga olgan holda yillik daromadni 8-9 milliard dollarga yetishi kutilmoqda. Shu maqsadda Prezident Shavkat Mirziyoev yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan mis mahsulotlari va tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy-texnikaviy klaster yaratish bo‘yicha topshiriq bergandi. Kombinatda klasterni rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqish uchun Kanadaning Hatch yetakchi xorijiy konsalting kompaniyasi jalb qilindi va u bilan birgalikda tayyor mis mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha O‘zbekistonning xalqaro bozordagi o‘rnini aniqlash bo‘yicha ishlar olib borildi. Hatch yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni rivojlantirish bo‘yicha takliflar tayyorlashdan tashqari, mis klasteri uchun asosiy xom ashyo, ya'ni mis ishlab chiqarishni maksimal darajada oshirish imkoniyatlarini o‘rganadi.
Konsalting kompaniyasining dastlabki tavsiyasiga muvofiq, OKMK boshqa mahsulotlar qatori litiy-ionli akkumulyatorlarga qo‘llaniladigan qalinligi 6-9 mikron bo‘lgan mis folgasi ishlab chiqarish loyihasini bajarishga kirishdi. Bundan kelib chiqib aytish mumkinki, yaqin vaqt ichida O‘zbekiston litiy-ionli akkumulyatorlarni maksimal darajada mahalliylashtirish va ishlab chiqarishni ta'minlay oladi. Bu albatta quvonarli va sanoat sohasida o‘ziga xos yuksalish demakdir.
Bundan tashqari, elektromobillar sonining oshishini hisobga olgan holda zavodda elektr dvigatellarida qo‘llaniladigan to‘rtburchak sim ishlab chiqarish loyihasini ham ishga tushirilishiga muvaffaq bo‘lindi. Birinchi bosqichda ishlab chiqarish quvvati 6 ming tonnani tashkil etgan bo‘lsa, kelgusida esa 12 ming tonnagacha kengaytirish imkoniyati mavjuddir.
Ayni paytda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirish borasida ham muvaffaqiyatli ishlar olib borilmoqda. Xususan, Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi negizida 13 million dollarlik mis asosidagi uchta yangi turdagi mahsulot ishlab chiqarishni o‘zlashtirish loyihalari amalga oshirilayapti. Pirovardida bu yerda mis tasma va choyshablar, mis qotishmalaridan (bronza va guruch) sharsimon kukunlar ishlab chiqariladi. Natijada yiliga 11 ming tonna rux qayta ishlanib, 134 million dollarlik eksportbop mahsulot ishlab chiqarilishiga erishiladi.
Bugungi kunda 8 ming tonna mis quvurlari ishlab chiqarish quvvatiga ega Angren quvur zavodida istiqbolli loyihalar mavjud. Bu yerda umumiy qiymati 14 million dollarlik beshta investisiya loyihasi amalga oshirilishi kutilmoqda. 4 ta yangi turdagi mahsulotlar: kapillyar quvurlar, mis tirgaklar, qotishma armatura va diametri 25 mm dan 42 mm gacha bo‘lgan to‘g‘ri quvurlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish, shuningdek, mis quvurlar ishlab chiqarish quvvatini 20 ming tonnaga yetkazish rejalashtirilganligini alohida ta'kidlab o‘tish joiz.
Kombinatning asosiy maqsadi katodli mis ishlab chiqarishni ko‘paytirishdan iborat. Shu maqsadda OKMK tomonidan umumiy qiymati 4 milliard dollardan ortiq “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish” investisiya loyihasi amalga oshirilib kelinmoqda. Mazkur loyiha doirasida yangi turdagi kon-metallurgiya asbob- uskunalari va ehtiyot qismlarini ishlab chiqaradigan Respublikadagi eng yirik mashinasozlik zavodini ishga tushirish mo‘ljallangan. Loyihaviy quvvati 500 million dollar bo‘lgan ushbu noyob korxona 2024 yilda foyda lanishga topshirilishi kutilmoqda. 35 ta yangi turdagi tog‘-metallurgiya uskunalarini ishlab chiqarishga mo‘lajallangan yangi mashinasozlik zavodida 2 mingga yaqin kishi ish bilan ta'minlanishi mumkin. Umuman olganda, loyihaning ko‘lamini kon maydonining 11 ming gektarini egallaganligi bilan baholash mumkin. Konda oltin, mis, kumush, molibden, selen kabi o‘ndan ortiq qimmatbaho va nodir metallar mavjud. Ayni paytda bu yerda uchinchi mis boyitish fabrikasi jadal sur'atlarda barpo etilmoqda. 2023 yilning kuzida mazkur ob'ekt rudani qayta ishlay boshlaydi. To‘rtinchi va beshinchi fabrikalarni loyihalash boshlandi. Bularning barchasi kombinatda nafaqat mis ishlab chiqarish, balki eksportga yo‘naltirilgan, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan turli mahsulotlar ishlab chiqarish orqa li qo‘shimcha daromad olish, korxonaning tashqi bozordagi raqobatbardoshliligi va reytingini oshirish imkonini beradi.

+998 71 619 23 33According to the International Copper Research Group (ICSG), in 2021 the global production of refined copper was 24.5 million tons and demand was 25.33 million tons. As a result, today there is a shortage of copper in the world market. This need will only be offset by the rapid development of the "green economy" and renewable energy sources, and the increase in the production of electric cars, household appliances and electronics.
The rapid development of high-tech productions requires the additional processing of cathode copper in our country and, accordingly, the transition to the production of high-value additional products.
At the same time, the annual income from the sale of copper in the Almalyk mining and metallurgical complex, which is considered the main copper-producing enterprise in our republic, is about 2.5 billion US dollars. It is expected to increase copper production to 500,000 tons per year by 2030, which will increase the annual income to 8-9 billion US dollars, taking into account related industries. For this purpose, President Shavkat Mirziyoyev ordered the creation of a scientific and technical cluster for the production of copper products and finished products with high added value. Canada's leading foreign consulting company Hatch was involved to develop the cluster development concept at the complex, and together with it, work was carried out to determine the position of Uzbekistan in the international market for the production of finished copper products. In addition to developing proposals for the development of higher value-added products, Hatch will explore opportunities to maximize the production of copper, a key raw material for the copper cluster.
In accordance with the initial recommendation of the consulting company, Almalyk Mining and Metallurgical Complex began to implement a project for the production of copper foil with a thickness of 6-9 microns, which is used for lithium-ion batteries, among other products. Based on this, it can be said that in the near future, Uzbekistan will be able to provide maximum localization and production of lithium-ion batteries. This is certainly a gratifying and unique development in the industry.
In addition, taking into account the increase in the number of electric cars, the factory also managed to launch a project for the production of square wire used in electric motors. At the first stage, the production capacity was 6,000 tons, and in the future there is a possibility to expand it to 12,000 tons.
At the moment, successful efforts are being made to increase the volume of production of products with high added value. In particular, on the basis of the Scientific Production Association for the Production of Rare Metals and Hard Alloys, projects for mastering the production of three new types of copper-based products worth $13 million are being implemented. Finally, copper strips and sheets, spherical powders of copper alloys (bronze and brass) are produced here. As a result, 11,000 tons of zinc will be processed per year, and an exportable product worth 134 million US dollars will be produced.
Today, there are prestige projects at the Angren Pipe Plant, which has a production capacity of 8,000 tons of copper pipes. Five investment projects with a total value of 14 million dollars are expected to be implemented here. It is worth to note that it is scheduled to produce 4 new types of products: mastering the production of capillary pipes, copper rods, alloy fittings and straight pipes with a diameter of 25 mm to 42 mm and increase the production capacity of copper pipes to 20 thousand tons.
The main goal of the complex is to increase the production of cathode copper. For this purpose, the investment project "Development of the Yoshlik I" mine with a total value of more than 4 billion dollars is being implemented by Almalyk Mining and Metallurgical Complex. As part of this project, it is planned to launch the largest machine-building plant in the Republic, which produces new types of mining and metallurgical equipment and spare parts. This unique enterprise with a project capacity of 500 million dollars is expected to be commissioned in 2024. About 2,000 people can be employed at the new machine-building plant designed for the production of 35 new types of mining and metallurgical equipment. In general, the scope of the project can be estimated by the fact that it occupies 11 thousand hectares of the mining area. The mine contains more than ten precious and rare metals, such as gold, copper, silver, molybdenum, and selenium. At the moment, a third copper beneficiation plant is being built here at a rapid pace. In the fall of 2023, this facility will start processing ore. Designing of the fourth and fifth factories has begun. All this allows to get additional income from not only copper production at the complex, but also production of various products with high added value aimed at export, increase the competitiveness and rating of the enterprise in the foreign market.