Portlatish materiallari zavodida taktik-maxsus o‘quv mashg‘uloti: baho - qoniqarli
Joriy yilning 25-fevral kuni OKMK Portlatish materiallari zavodida  taktik-maxsus o‘quv mashg‘uloti tashkil etildi.
Tadbirda Milliy gvardiyaning alohida qo‘riqlash batal'onining shaxsiy tarkibi va rahbariyati, 51-sonli Yong‘in-qutqaruv qismi xodimlari,  Fuqaro muhofazasi otryadi, zavod fuqaro muhofazasi tuzilmalari ishtirok etishdi.
Mashg‘ulotning nazariy qismida mas'ullar mavzu yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirib o‘tishdi.
Mashg‘ulot ssenariysiga ko‘ra, sodir bo‘lgan zilziladan so‘ng,binoga talofat yetib, yong‘in sodir bo‘ldi. Zavod rahbariyati tomonidan yuzaga kelgan favqulodda vaziyatni bartaraf etish uchun shtab tuzildi. Zavod fuqaro muhofazasi tuzilmalari ishchilarni xavfsiz hududga evakuasiya qilishib, jabrlanganlarga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatildi. Yong‘in xavfsizligi xizmati xodimlari zudlik bilan yong‘in o‘chog‘ini bartaraf etishdi.. Avariya-tiklash guruhlari zavoddagi buzilgan ishlab chiqarish rejimini tiklash ishlarini olib borishdi.
Mashg‘ulot davomida yong‘in gidrantlari, kranlari, suv havzalari, o‘t o‘chirish vositalarining yaroqliligi tekshirildi.  Aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan mas'ullarga muddat berildi. Taktik mashg‘ulotiga  Olmaliq shahar FVB rahbariyati tomonidan “qoniqarli” bahosi qo‘yildi

На ЗВМ прошли тактико-специальные учения
На днях на территории завода взрывчатых материалов АГМК были проведены тактико-специальные учения на тему «Организация и проведение аварийно-спасательных и других неотложных работ при авариях на пожарно-взрывоопасных объектах».
В мероприятии приняли участие руководство и личный состав отдельного батальона охраны Национальной Гвардии, пожарные бойцы пожарно-спасательной части №51, отряд гражданской защиты, формирования гражданской защиты ЗВМ.
В теоретической части учений выступили командир отряда батальона охраны Анвар Гапуров, начальник команды ПСЧ-51 по охране комбината Фарход Рахмонкулов, командир отряда ГЗ Аббос Кузиев, главный инженер – начальник штаба ГЗ ЗВМ Даврон Кучкаров.
В практической части ТСУ были отработаны действия формирований ГЗ ЗВМ и спасательных служб комбината и ОЧС города Алмалык при ЧС природного характера. Руководством ЗВМ создан штаб по предотвращению ЧС природного характера, и формирования ГЗ ЗВМ приступили к эвакуации работников в безопасные места, оказание первой медицинской помощи пострадавшим совместно со спасателями отряда ГЗ, пожарные бойцы ПСЧ-51 ликвидировали очаги пожара, аварийно-восстановительные группы приступили к восстановлению разрушенного производства ЗВМ.
В ходе учений специалисты изучили состояние пожарных гидрантов, кранов, водоемов, огнетушителей. По выявленным недостаткам даны указания и рекомендации, а также сроки их устранения.