OKMKda mahalliylashtirish: import o‘rnini bosish samaradorligi 92,1 mln dollar
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida joriy yilning yanvar-sentyabr oylarida mahalliylashtirish Dasturi doirasida 262 ta loyiha bo‘yicha 1174,5 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, prognoz 104,4 foizga bajarildi. O‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish 4 barobarni, import o‘rnini bosish samaradorligi 92,1 mln dollarni tashkil qildi.
Bunda yangi loyihalar bo‘yicha 951,8 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarildi. Jumladan: Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi – 110 ta loyiha bo‘yicha 62,4 mlrd so‘mni, O‘zbekiston texnologik metallar kombinati tomonidan - 31 ta loyiha bo‘yicha 97,7 mlrd so‘mni, Mis eritish zavodi tomonidan 16,1 mlrd so‘mni, 3-Mis boyitish fabrikasi bo‘yicha metallokonstruksiya 558,4 mlrd so‘mni, Portlovchi materiallar zavodida portlovchi moddalarni ishlab chiqarish 186 mlrd so‘mni, Konveyer roliklarini ishlab chiqarish 4 mlrd so‘mni hamda 8 ta mexanik ta'mirlash uchastkalari tomonidan 25,3 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Xisobot davrida mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan mahsulotlardan 1,79 mln dollarlik mahsulotlar eksporti amalga oshirildi.
Shatakka olish tizimi bo‘yicha mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan kombinat tomonidan avval import qilingan mahsulotlarni o‘zlashtirish maqsadida:
“Olmaliq quyuv mexanika zavodi” MChJ tomonidan 9 oy yakunlari bo‘yicha 26,6 mlrd so‘mlik quyma mahsulotlar ishlab chiqarish, ta'mirlash va  xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha ishlar amalga oshirildi hamda 172 ta ish o‘rni yaratildi.
“DIZEL DETAL SAVDO” MChJ tomonidan 4,6 mlrd so‘mlik gazli payvandlash uchun hamda yuqori bosimga chidamli tekstil qoplamali rezina bilan qoplangan Yenglar yetkazib berilib buning hisobiga 12 ta yangi ish o‘rni yaratildi.
“AVANTEC GP” QK MChJ Germaniyalik hamkorlar bilan dastgohlar ishlab chiqarish loyihasi doirasida qurilish ishlari yakunlandi. Bugungi kunda uskunalarni olib kelish va o‘rnatish ishlari olib borilmoqda.
Korxona tomonidan yanvar-sentyabr oylarida 28,9 mlrd so‘mlik ikki dona Universal frezerli dastgohi va besh koordinatli raqamlashtirilgan dastgohlar yetkazib berildi.
“DEUTSCHE INNOVATSION TEXNOLOGIYALAR-AGMK” QK MChJ tomonidan 1,8 mlrd so‘mlik polipropilendan yuvuvchi bashnya hamda simdan mahsulotlar yetkazib berildi.

Программа локализации на АГМК: эффективность импортозамещения – 92,1 млн долларов
В рамках реализации Программы локализации на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате за 9 месяцев 2024 года по 262 проектам произведено продукции на 1 174,5 млрд сумов, прогноз выполнен на 104,4%.
Темп роста по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился в 4 раза, эффективность импортозамещения составила 92,1 млн долларов США.
В рамках новых проектов произведено локализованной продукции на 951,8 млрд сумов.
В частности, в разрезе предприятий, на которых реализуется Программа локализации: центральным ремонтно-механическим заводом по 110 проектам произведено продукции на сумму 62,4 млрд сумов, Узбекским комбинатом технологических металлов по 31 проекту97,7 млрд сумов. На медеплавильном заводе изготовлено продукции на сумму 16,1 млрд сумов.
В рамках строительства медной обогатительной фабрики-3 произведено металлоконструкции на сумму 558,4 млрд сумов, заводом взрывчатых материалов произведено продукции на сумму 186 млрд сумов, 8 механоремонтными участками – на сумму 25,3 млрд сумов. Кроме этого, изготовлено конвейерных роликов на 4 миллиарда сумов.
Осуществлен экспорт продукции, произведенной в рамках Программы локализации, на сумму 1,79 миллиона долларов США.
За счет промышленной кооперации и механизма «взять на буксир» в целях освоения ранее импортированной местными производителями и комбинатом продукции за отчетный период текущего года со стороны ООО «Алмалыкский литейно-механический завод» произведено литейной продукции на 26,6 млрд сумов, ремонту и оказанию услуг. Также создано 172 новых рабочих места.
ООО «DIZEL DETAL SAVDO» изготовило резиновые рукава высокого давления с текстильными навивками на сумму 4,6 млрд сумов. Предприятие также создало 12 новых рабочих мест.
В рамках проекта по производству станков завершены строительные работы совместного предприятия ООО «Avantec GP». В настоящее время ведутся работы по доставке и установке оборудования. За отчетный период для предприятия приобретено два универсальных фрезерных станка и пять координатно-цифровых станков на сумму 28,9 млрд сумов.
Со стороны СП ООО «Deutsche innovationen Technologie AGMK» поставлено полипропиленовых промывочных башен и проволочных изделий на сумму 1,8 млрд сумов.
ООО «JFM LEGA GROUP» поставило полимерные микросферы на сумму 6,5 млрд сумов, ЧП «NADIR RABER» – различные виды ремней на сумму 1,1 млрд сумов.