+998 71 619 23 33OKMK bosh muhandisi tomonidan tasdiqlangan javdal asosida rahbarlik lavozimi uchun shakllantirilgan zaxira kadrlarni malakasini oshirish, ularni rahbarlik lavozimiga tayyorlash maqsadida zamonaviy bilimlar va ko‘nikmalarni oshirish belgilangan.
Ushbu vazifalarni ijrosini ta’minlash maqsadida kuni kecha O‘quv markazi kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘limi tomonidan kombinat tarkibiy bo‘linmalarida rahbarlik lavozimi uchun shakllantirilgan zaxira kadrlar uchun "Qimmatbaho qog‘ozlar bilan ishlash hamda IPO xaqida tushunchalar" mavzusida seminar o‘tkazildi.
Seminarni OKMK Markaziy apparati Korporativ kotibiyat boshlig‘i Shoxista Nazarova olib bordi.
Qimmatli qog‘ozlar – bu ularning egalariga muayyan moliyaviy huquqlarni beruvchi vositalardir. Ular iqtisodiyotda muhim rol o‘ynab, investitsiyalarni jalb qilish va bozor likvidligini ta’minlashda xizmat qiladi. Kompaniyalar kapital jalb qilish usuli sifatida IPO (Initial Public Offering – birinchi ommaviy joylashtirish)dan foydalanadi, - deydi Shoxista Nazarova. – Mamlakatimiz rahbarining 2024-yil 19-apreldagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”ga PQ-162-sonli qaroriga ko‘ra, O‘zbekistonda "Xalqchil IPO" dasturi faol ravishda amalga oshirilmoqda. Bu dastur fuqarolarga yirik milliy kompaniyalarning aksiyalarini sotib olish imkoniyatini taqdim etadi. Dastur doirasida Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlari, O‘zbekiston metallurgiya kombinati, "O‘ztelekom" hamda Xalq banki kabi korxonalarning taxminan 2 foiz aksiyalarini aholiga taklif qilish ko‘zda tutilgan.
2024-yil avgust oyida yirik kompaniyalarning aksiyalarini "E-AUKSION" elektron savdo platformasi va "GO INVEST" mobil ilovasi orqali ommaviy joylashtirish jarayoni boshlandi. Bu fuqarolarga mamlakatning yetakchi korxonalari aksiyadorlariga aylanish va ularning rivojlanishida ishtirok etish imkoniyatini beradi.
2025-yilga borib O‘zbekiston hukumati mamlakatning 30 ta eng yirik kompaniyasini IPOga chiqarishni rejalashtirmoqda, bu esa investorlarga ularning kapitalida ishtirok etish imkoniyatini beradi va milliy iqtisodiyotni rivojlantirishga hissa qo‘shadi.
Shunday qilib, xorijiy IPOlarning muvaffaqiyatli misollari aksiyalarni ommaviy joylashtirish orqali kompaniyalarning o‘sishi va rivojlanishi uchun salohiyatni ko‘rsatadi. O‘zbekistonda " Xalqchil IPO " tashabbusi fuqarolar va investorlar uchun yangi imkoniyatlar ochib, milliy kapital bozorining shaffofligi va samaradorligiga hissa qo‘shmoqda.

A seminar on working with securities and IPO was held
In accordance with the schedule approved by the chief engineer of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, advanced training is being provided to the personnel reserve formed for management positions.
The purpose of the training is to prepare specialists for management positions, develop modern knowledge and skills.
As part of this program, a seminar for employees of structural divisions included in the personnel reserve was recently held at the training center of the complex. The topic of the event was “Working with securities and the basics of IPO”.
The seminar was conducted by the head of the corporate secretariat of the central office of the AMMC Shokhista Nazarova.
- Securities are instruments that provide their owners with certain financial rights. They play an important role in the economy, helping to attract investment and maintain market liquidity. One of the ways to raise capital for companies is an IPO (Initial Public Offering), - noted Shohista Nazarova. In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan PP-162 of April 19, 2024 “On additional measures to reduce state participation in the economy”, the “People’s IPO” program is being actively implemented in the country. This initiative gives citizens the opportunity to purchase shares of large national companies. The program involves the placement of about 2% of shares of such enterprises as the Navoi and Almalyk Mining and Metallurgical Complex, Uzmetkombinat, Uztelecom and the People’s Bank.
In August 2024, mass placement of shares of large companies was launched through the E-AUKSION electronic trading platform and the GO INVEST mobile application. This allows citizens to become shareholders of the country’s leading enterprises and take part in their development.
By 2025, the government of Uzbekistan plans to bring 30 of the largest companies to IPO, which will create additional investment opportunities and contribute to the development of the national economy.
Thus, successful global experience of holding an IPO shows its effectiveness for the growth and development of companies. In Uzbekistan, the “People’s IPO” initiative opens up new prospects for citizens and investors, and also contributes to increasing the transparency and efficiency of the country's stock market.