Sanoat yarmarkasida 207,2 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolandi
Ikki kun davom etgan yarmarkada 300 dan ortiq yirik ishlab chiqaruvchi korxonalar 2,5 ming turdan ortiq mahsulotlari ko‘rgazmasi bilan ishtirok etishdi.
Toshkent viloyati hokimligi tomonidan 10-aprel kuni tadbirkorlar bilan ochiq muloqot ham tashkil etilib, unda OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov qatnashdi. Ochiq muloqot davomida tadbirkorlarning takliflari tinglandi.
Yarmarkada “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ ham o‘z stendi ostida 50 dan ziyod turdagi ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarini namoyish etdi. Shuningdek, import hajmlarini qisqartirish maqsadida 200 dan ziyod tovarlarni o‘zlashtirish bo‘yicha takliflar yarmarka ishtirokchilari e'tiboriga havola etildi. Bundan tashqari, 2024-yil va 2025-yilning 1-choragida sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish yo‘nalishida amalga oshirilgan chora-tadbirlar yuzasidan ishtirokchilar uchun taqdimot ham o‘tkazildi.
Kombinatning ishlab chiqarish faoliyatiga zarur bo‘lgan mahsulotlarni mahalliy ishlab chiqaruvchilardan xarid qilish maqsadida kunlik shartnomalar imzolanib, yarmarka yakunida jami 207,2 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolandi.
Xususan, “CHIRCHIQ TRANSFORMATOR ZAVODI” MChJ bilan ishlab chiqarishni elektr tarmoqlari bilan ta'minlash maqsadida import o‘rnini bosuvchi TRDN-63000/110-U1 turdagi transformatorlar xaridi, “MOTORS TEKNOLOJI” MChJ bilan 130 tonnalik va 220 tonnalik karyer samosvallari sozligini ta'minlash maqsadida import o‘rnini bosuvchi ichki yonuv dvigatellari xaridi, “PROFIT DISTRIBUTION” MChJ bilan ishlab chiqarishda foydalaniladigan natriy sulfid kimyoviy mahsuloti xaridi bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Shuningdek, OKMK hamda mahalliy ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida 2025-yil 21-aprel holatiga kooperatsiya portali orqali jami 900 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolangan.

22 April 2025, 10:47 1678
On April 10-11, the regional inter-industry industrial fair of the Tashkent region was held in Nurafshan town.
Over the two days of work, more than 300 large enterprises presented over 2.5 thousand names of their products.
As part of the event, an open meeting with entrepreneurs was also held on April 10, organized by the Tashkent Region Administration. The Chairman of the Board of JSC “Almalyk Mining and Metallurgical Complex ” (AMMC) Abdulla Khursanov took part in the dialogue. During the meeting, proposals and initiatives of entrepreneurs were heard.
AMMC presented more than 50 types of manufactured products at its stand. In addition, in order to reduce dependence on imports, fair participants were offered initiatives to develop the production of more than 200 types of goods. A presentation was also held on the results of work in the field of industrial cooperation and localization for 2024 and the first quarter of 2025.
During the fair, contracts were concluded for the supply of goods from domestic manufacturers necessary for the plant's operations. As a result of the event, the total amount of signed agreements amounted to 207.2 billion UZS.
In particular, contracts were concluded with:
CHIRCHIQ TRANSFORMATOR ZAVODI LLC – for the supply of TRDN-63000/110-U1 transformers;
MOTORS TEKNOLOJI LLC – for the purchase of internal combustion engines for quarry dump trucks with a lifting capacity of 130 and 220 tons;
PROFIT DISTRIBUTION LLC - for the supply of sodium sulfide used in the production process.
In addition, as of April 21, 2025, contracts worth a total of 900 billion UZS were concluded through the cooperation portal between AMMC and domestic manufacturers.