Sanoat yarmarkasida 207,2 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolandi
Ikki kun davom etgan yarmarkada 300 dan ortiq yirik ishlab chiqaruvchi korxonalar 2,5 ming turdan ortiq mahsulotlari ko‘rgazmasi bilan ishtirok etishdi.
Toshkent viloyati hokimligi tomonidan 10-aprel kuni tadbirkorlar bilan ochiq muloqot ham tashkil etilib, unda OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov qatnashdi. Ochiq muloqot davomida tadbirkorlarning takliflari tinglandi.
Yarmarkada “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ ham o‘z stendi ostida 50 dan ziyod turdagi ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarini namoyish etdi. Shuningdek, import hajmlarini qisqartirish maqsadida 200 dan ziyod tovarlarni o‘zlashtirish bo‘yicha takliflar yarmarka ishtirokchilari e'tiboriga havola etildi. Bundan tashqari, 2024-yil va 2025-yilning 1-choragida sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish yo‘nalishida amalga oshirilgan chora-tadbirlar yuzasidan ishtirokchilar uchun taqdimot ham o‘tkazildi.
Kombinatning ishlab chiqarish faoliyatiga zarur bo‘lgan mahsulotlarni mahalliy ishlab chiqaruvchilardan xarid qilish maqsadida kunlik shartnomalar imzolanib, yarmarka yakunida jami 207,2 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolandi.
Xususan, “CHIRCHIQ TRANSFORMATOR ZAVODI” MChJ bilan ishlab chiqarishni elektr tarmoqlari bilan ta'minlash maqsadida import o‘rnini bosuvchi TRDN-63000/110-U1 turdagi transformatorlar xaridi, “MOTORS TEKNOLOJI” MChJ bilan 130 tonnalik va 220 tonnalik karyer samosvallari sozligini ta'minlash maqsadida import o‘rnini bosuvchi ichki yonuv dvigatellari xaridi, “PROFIT DISTRIBUTION” MChJ bilan ishlab chiqarishda foydalaniladigan natriy sulfid kimyoviy mahsuloti xaridi bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Shuningdek, OKMK hamda mahalliy ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida 2025-yil 21-aprel holatiga kooperatsiya portali orqali jami 900 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolangan.

+998 71 619 23 3310–11 апреля в городе Нурафшан состоялась региональная межотраслевая промышленная ярмарка Ташкентской области.
За два дня работы более 300 крупных предприятий представили свыше 2,5 тысячи наименований своей продукции.
В рамках мероприятия 10 апреля также прошла открытая встреча с предпринимателями, организованная хокимиятом Ташкентской области. В диалоге принял участие председатель правления АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» (АГМК) Абдулла Хурсанов. В ходе встречи были выслушаны предложения и инициативы предпринимателей.
АГМК представил на своём стенде более 50 видов производимой продукции. Кроме того, с целью сокращения зависимости от импорта участникам ярмарки были предложены инициативы по освоению производства более 200 видов товаров. Также была проведена презентация по результатам работы в сфере промышленной кооперации и локализации за 2024 год и первый квартал 2025 года.
В течение ярмарки заключались контракты на поставку необходимых для деятельности комбината товаров от отечественных производителей. По итогам мероприятия общая сумма подписанных соглашений составила 207,2 млрд сумов.
В частности, были заключены контракты с:
ООО «CHIRCHIQ TRANSFORMATOR ZAVODI» — на поставку трансформаторов ТРДН-63000/110-У1;
ООО «MOTORS TEKNOLOJI» — на закупку двигателей внутреннего сгорания для карьерных самосвалов грузоподъёмностью 130 и 220 тонн;
ООО «PROFIT DISTRIBUTION» — на поставку сульфида натрия, используемого в производственном процессе.
Кроме того, по состоянию на 21 апреля 2025 года, через кооперационный портал между АГМК и отечественными производителями были заключены контракты на общую сумму 900 млрд сумов.