+998 71 619 23 33Joriy yilning 14-mart kuni “Olmaliq KMK” AJ boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov “Olmaliq shahar va kombinat tarkibiy boʻlinmalari hududlari, shuningdek, mahallalar, xiyobon va koʻchalarni obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish, aholinnng ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qoʻllab-quvvatlash hamda “Navroʻz” umumxalq bayramini munosib nishonlashga tayyorgarlik koʻrish toʻgʻrisida”gi buyruqqa imzo chekdi.
Unga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 17-fevraldagi PQ-134-sonli “2022-yilgi Navroʻz umumxalq bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisida”gi qarori maʼlumot va ijro uchun qabul qilindi.
Shuningdek, buyruqqa koʻra, “Navroʻz” umumxalq bayramini munosib tarzda nishonlashga tayyorgarlik koʻrish va bayram tadbirlarini tashkil etish boʻyicha ishchi guruh tarkibi hamda bayramni munosib tarzda nishonlash boʻyicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.
Bundan tashqari, kombinat tarkibiy boʻlinmalari tomonidan bayram dasturxoni tashkillashtiriladigan Toshkent viloyatining ixtisoslashtirilgan muassasalarining tasdiqlangan roʻyxati ham buyruqda oʻz aksini topgan.
Buyruq asosida kombinat tarkibiy boʻlinmalar rahbarlariga Olmaliq shahrining biriktirilgan mahallalari, aholi punktlari, koʻp qavatli uylar va unga tutash hududlar, bolalar maydonchalari, qabristonlar, ijtimoiy soha obyektlari va tarkibiy boʻlinmalar hududlarida 2022-yilning 18-mart kuniga qadar obodonlashtirish, koʻkalamzorlashtirish ishlarini amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
“Navroʻz” bayrami shukuhini aks ettirish uchun tarkibiy boʻlinmalar hududlari bayramona shiorlar va bannerlar bilan bezatilishi, tasdiqlangan jadvalga muvofiq tarkibiy boʻlinmalarda bayram tadbirlari (bayram oshi, sumalak, xalim, bayram konserti va b.) tashkil etiladi.
Tarkibiy boʻlinmalar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi hududlarining milliy qadriyatlari va urf-odatlari aks ettirilgan koʻrgazmalarni tashkil etish boʻyicha chora-tadbirlar ham tasdiqlandi.
“Navroʻz” bayramini munosib tarzda nishonlash boʻyicha chora-tadbirlar rejasiga koʻra, Ijtimoiy himoyaga muhtoj keksalar, pensionerlar va nogironligi boʻlgan shaxslar, yolgʻiz qariyalar, kam taʼminlangan, boquvchisini yoʻqotgan oilalarning uy-joylarida xayriya hashari tashkil etiladi.
Shuningdek, bayrami munosabati bilan Olmaliq shahrining ikkinchi jahon urush qatnashchilariga, ikkinchi jahon urush yillari front ortida xizmat qilganlarga, Afgʻon urushidan nogiron boʻlib qaytganlar hamda Chernobil AESdagi avariya oqibatlarini bartaraf etishda ishtirok etgan faxriylarga oziq-ovqat toʻplami va pul mukofotlari topshirish boʻyicha “Olmaliq KMK” AJ xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi bilan qoʻshma qaror ishlab chiqilib, tasdiqlanadi.
Ikkinchi jahon urushi, mehnat fronti qatnashchilariga va kombinat mehnat faxriylariga bayramona dasturxon yozilib, konsert dasturi namoyish etiladi.
“Yoshlar” bogʻida milliy sport musobaqalari tashkil etilib, dorbozlar tomonidan tomoshalar koʻrsatiladi.
Shuningdek, “Yoshlar” bogʻida sumalak, palov, koʻk somsa, chuchvara va boshqa milliy taomlarni tayyorlash boʻyicha tashkil etiladigan musobaqalar ham barchaga bayramona kayfiyat ulashishi shubhasiz.
“Metallurg” madaniyat saroyi badiiy ijodiy dastalari tomonidan esa konsert dasturi ham namoyish etiladi.

+998 71 619 23 3314 марта этого года председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов подписал приказ «О благоустройстве, озеленении города Алмалык и структурных подразделений комбината, махаллей и улиц, поддержке нуждающихся в социальной поддержке слоев населения, подготовке к достойному празднованию и проведению всенародного национального праздника Навруз».
Принято к исполнению Постановление Президента Республики Узбекистан от 17 февраля 2022 года № ПП-134 «О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2022 году».
Данным приказом утвержден план праздничных мероприятий, а также состав рабочей группы по их подготовке и организации.
Также приказом утвержден перечень специализированных учреждений Ташкентской области, где структурные подразделения комбината будут организовывать праздничные дастарханы.
Руководителям структурных подразделений АГМК поручено до 18 марта текущего года организовать работы по благоустройству, озеленению на закрепленных за ними территориях: махалли, населенные пункты, многоквартирные дома и прилегающие к ним территории, детские площадки, кладбища, объекты социальной сферы и территории структурных подразделений.
Для создания праздничной атмосферы в структурных подразделениях будут украшены соответствующими лозунгами и баннерами. Также намечено проведение в подразделениях комбината праздничных мероприятий.
Будут организованы выставки, отражающие национальные ценности и традиции различных регионов нашей страны.
В соответствии с планом мероприятий будут проведены благотворительные хашары в домах пожилых людей, нуждающихся в социальной защите, пенсионеров и лиц с инвалидностью, одиноких пожилых людей, малообеспеченных семей, потерявших кормильца.
В связи с праздником ожидается выделение Советом профсоюза работников АО «Алмалыкский ГМК» продуктовых наборов и денежных выплат ветеранам Второй мировой войны и участникам трудового фронта, военнослужащим, проходившим службу в составе ограниченного контингента войск, временно находившихся в Республике Афганистан, участникам ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС.
Для участников Второй мировой войны и трудового фронта, ветеранов труда АГМК будут организованы праздничные концерты и дастарханы.
В парке Молодежи пройдут национальные спортивные соревнования и показательные выступления спортсменов. Здесь же будут организованы соревнования по приготовлению плова, сумаляка и других весенних национальных блюд.
Во Дворце культуры «Металлург» коллективы художественной самодеятельности представят свои концертные программы.