ShHT va MDH Sanoat vazirlari poytaxtimizda uchrashdi
Ayni damda poytaxtimiz Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi raisligida Shanxay hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlar sanoat vazirlari yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda. Shuningdek, bugun Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a'zo davlatlarning Sanoat siyosati bo‘yicha Kengashi yig‘ilishi o‘tkaziladi.
Tadbirlarda Hindiston, Pokiston, Qirg‘iziston, Tojikiston sanoat vazirlari, Belarus, Rossiya, Qozog‘iston, Xitoy tarmoq vazirlari o‘rinbosarlari, ShHT Bosh kotibi Chjan Min, MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Ilhomjon Ne'matov, shuningdek, Rossiya va Qozog‘iston ishbilarmon doiralari vakillari hamda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati ishtirok etmoqda.
Yig‘ilish ishtirokchilari ShHT va MDH doirasida sanoatni rivojlantirish, kooperatsiya asosida sanoat ishlab chiqarish hajmining barqaror o‘sishini ta'minlash, qo‘shma investisiya loyihalarini amalga oshirish, yangi texnologiyalar joriy etish, moddiy va moliyaviy resurslar jalb qilish, mehnat unumdorligini oshirish va sanoat mahsulotlarini diversifikasiya qilish bo‘yicha hamkorlikni yanada jadallashtirish va kengaytirish masalalarini muhokama qilishadi.
Uchrashuvlar chog‘ida ShHT va MDHga a'zo davlatlar sanoatini rivojlantirishga qaratilgan qator muhim hujjatlar tasdiqlanishi kutilmoqda.
Xususan, Shanxay tashkilotiga a'zo davlatlar vazirlari ShHT mamlakatlari ishbilarmon doiralari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish dasturi loyihasini ma'qullaydilar. Mazkur hujjat Tashkilotning Samarqand sammiti kun tartibiga tasdiqlash uchun kiritiladi.
MDHga a'zo davlatlar sanoat vazirlari yig‘ilishida ham ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikka doir hujjat tasdiqlanishi kutilmoqda.
Tadbir davomida OKMK rahbariyati tomonidan ishtirokchilarga kombinat faoliyati haqida ham to‘liq ma'lumot berildi.

Встреча министров промышленности государств-членов ШОС и СНГ
Сегодня в столице нашей страны под председательством Республики Узбекистан проходит совещание министров промышленности государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). Также состоится VIII заседание Совета по промышленной политике государств-участников Содружества независимых государств (СНГ).
На мероприятиях примут участие министры промышленности Индии, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана, заместители профильных министров Казахстана, России, Китая, Беларуси, генеральный секретарь ШОС Чжан Мин, заместитель председателя Исполнительного комитета СНГ Илхомжон Неъматов, представители бизнес сообщества России и Казахстана, а также руководство Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Участники совещаний обсудят вопросы по дальнейшей активизации и наращиванию взаимодействия в рамках указанных многосторонних организаций в интересах индустриального развития, обеспечения устойчивого роста объемов промышленного производства на базе кооперации, реализации совместных инвестиционных проектов, внедрения новых технологий, привлечения материальных и финансовых ресурсов, повышения производительности труда и диверсификации промышленной продукции.
Ожидается утверждение ряда важных документов, направленных на развитие отраслей промышленности стран ШОС и СНГ.
В частности, министры государств-членов Шанхайской организации одобрят проект Программа стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами стран ШОС, который будет впоследствии вынесен на утверждение в ходе Самаркандского саммита Организации.
Аналогичный документ ожидается утвердить и в ходе совещания министров промышленности государств-участников СНГ.