Shveysariya elchisi OKMKda bo‘ldi
Joriy yilning 19-fevral kuni Shveysariyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Konstantin Obolenskiy Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif buyurdi.
Dastlab, yuqori martabali mehmon Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov hamrohligida “Metallurg” madaniyat saroyida bo‘lib, kombinat muzeyi hamda “Suyurlitepa yodgorligi” ko‘rgazmasi bilan tanishdi.  Shuningdek, elchi janoblariga madaniyat saroyida faoliyat yuritib kelayotgan turli to‘garaklar ham tanishtirildi.
Mehmonning navbatdagi manzillari Qalmoqqir  va “Yoshlik-1” konlari bo‘ldi. Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruv raisi Abdulla Xursanov tomonidan elchiga ushbu konlar hamda kombinat faoliyati haqida to‘liq ma'lumotlar berildi.
Shuningdek, yuqori martabali mehmon 3-Mis boyitish fabrikasining qurilish jarayoni bilan ham tanishdi. Mis boyitish fabrikasi hamda Mis eritish zavodlaridagi ishlab chiqarish jarayonlarini ko‘zdan kechirdi.
Samimiy ruhda o‘tgan uchrashuvda kelgusida OKMK va Shveysariya kompaniyalari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish borasida kelishib olindi.
Ma'lumot uchun: OKMK Shveysariyaning Glencore Int, Telf AG, Open Mineral, Inmatrade AG kompaniyalari bilan hamkorlik qilib keladi.
2024-yilda mamlakatimiz va Shveysariya o‘rtasida tovar aylanmasi 287,1 mln dollarni tashkil etgan. Hozirgi kunda O‘zbekistonda Shveysariyalik investorlar ishtirokida 106 ta kompaniya faoliyat yuritmoqda, ulardan 48 tasi qo‘shma korxona va 58 tasi 100 foiz xorijiy kapitalga ega korxonalardir.
Ushbu davlat ishbilarmonlari bilan avtomobilsozlik, to‘qimachilik, farmasevtika, oziq-ovqat sanoati, chorvachilik va infratuzilma sohalarida umumiy qiymati deyarli 1,2 milliard AQSh dollariga teng bo‘lgan 19 ta qo‘shma loyiha amalga oshirilmoqda.

The Switzerland Ambassador had visited AMMC
On February 19 of this year, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Switzerland to Uzbekistan Konstantin Obolensky visited the Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC).
At the beginning of the trip, the diplomat, together with the Chairman of the Board of JSC Almalyk MMC Abdulla Khursanov, visited the Metallurg Palace of Culture, where he got acquainted with the history of the complex in the museum, and also viewed the exhibition “Suyurlitepa Yodgorligi”.
The next objects of the visit were the “Kalmakyr” and “Yoshlik I” mines. During the visit, Abdulla Khursanov spoke in detail about the work of these mines and the activities of the complex as a whole.
The negotiations were held in a friendly atmosphere, and the parties agreed to further strengthen cooperation between the complex and Swiss companies.
For information: AMMC actively cooperates with Swiss companies Glencore Int, Telf AG, Open Mineral and Inmatrade AG.
In 2024, the trade turnover between Uzbekistan and Switzerland amounted to 287.1 million US dollars. Currently, there are 106 companies with the participation of Swiss investors operating in the country, of which 48 are joint ventures, and 58 are completely foreign.
Currently, 19 joint projects with the participation of Swiss capital worth about 1.2 billion US dollars are being implemented. They cover the areas of automotive, textile and pharmaceutical industries, food industry, livestock and infrastructure.