Shveysariya elchisi OKMKda bo‘ldi
Joriy yilning 19-fevral kuni Shveysariyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Konstantin Obolenskiy Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif buyurdi.
Dastlab, yuqori martabali mehmon Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov hamrohligida “Metallurg” madaniyat saroyida bo‘lib, kombinat muzeyi hamda “Suyurlitepa yodgorligi” ko‘rgazmasi bilan tanishdi.  Shuningdek, elchi janoblariga madaniyat saroyida faoliyat yuritib kelayotgan turli to‘garaklar ham tanishtirildi.
Mehmonning navbatdagi manzillari Qalmoqqir  va “Yoshlik-1” konlari bo‘ldi. Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruv raisi Abdulla Xursanov tomonidan elchiga ushbu konlar hamda kombinat faoliyati haqida to‘liq ma'lumotlar berildi.
Shuningdek, yuqori martabali mehmon 3-Mis boyitish fabrikasining qurilish jarayoni bilan ham tanishdi. Mis boyitish fabrikasi hamda Mis eritish zavodlaridagi ishlab chiqarish jarayonlarini ko‘zdan kechirdi.
Samimiy ruhda o‘tgan uchrashuvda kelgusida OKMK va Shveysariya kompaniyalari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish borasida kelishib olindi.
Ma'lumot uchun: OKMK Shveysariyaning Glencore Int, Telf AG, Open Mineral, Inmatrade AG kompaniyalari bilan hamkorlik qilib keladi.
2024-yilda mamlakatimiz va Shveysariya o‘rtasida tovar aylanmasi 287,1 mln dollarni tashkil etgan. Hozirgi kunda O‘zbekistonda Shveysariyalik investorlar ishtirokida 106 ta kompaniya faoliyat yuritmoqda, ulardan 48 tasi qo‘shma korxona va 58 tasi 100 foiz xorijiy kapitalga ega korxonalardir.
Ushbu davlat ishbilarmonlari bilan avtomobilsozlik, to‘qimachilik, farmasevtika, oziq-ovqat sanoati, chorvachilik va infratuzilma sohalarida umumiy qiymati deyarli 1,2 milliard AQSh dollariga teng bo‘lgan 19 ta qo‘shma loyiha amalga oshirilmoqda.

Посол Швейцарии посетил АГМК
19 февраля текущего года Чрезвычайный и Полномочный Посол Швейцарии в Узбекистане Константин Оболенский совершил визит на Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК).
В начале поездки дипломат вместе с председателем правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдуллой Хурсановым посетил Дворец культуры «Металлург», где ознакомился с историей комбината в музее, а также осмотрел выставку «Суюрлитепа ёдгорлиги».
Следующими объектами посещения стали рудники «Кальмакыр» и «Ёшлик I». В ходе визита Абдулла Хурсанов подробно рассказал о работе этих рудников и деятельности комбината в целом.
Переговоры прошли в дружественной обстановке, и стороны договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества между комбинатом и швейцарскими компаниями.
Для справки: АГМК активно сотрудничает с швейцарскими компаниями «Glencore Int», «Telf AG», «Open Mineral» и «Inmatrade AG».
В 2024 году товарооборот между Узбекистаном и Швейцарией составил 287,1 млн долларов США. На данный момент в стране действуют 106 компаний с участием швейцарских инвесторов, из которых 48 являются совместными предприятиями, а 58 – полностью иностранными.
На данный момент реализуются 19 совместных проектов с участием швейцарского капитала на сумму около 1,2 млрд долларов США. Они охватывают сферы автомобилестроения, текстильной и фармацевтической промышленности, пищевой индустрии, животноводства и инфраструктуры.