“Uch avlod uchrashuvi” — hurmat va qadriyatlar timsoli
Tadbirda mehnat faxriylari, xususan, O‘zbekiston Qahramoni Saidali Raxmonov, uzoq yillar turli sohalarda samarali faoliyat olib borgan Abduqahhor Uralov, o‘rta avlod vakillari hamda yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida yurtimiz tinchligi, xalqimiz farovonligi va bugungi osoyishta hayot yo‘lida fidokorona xizmat qilgan insonlar xotirasi yod etildi. So‘zga chiqqanlar keksa avlod vakillarini e’zozlash va ularga hurmat ko‘rsatish xalqimizning eng ezgu qadriyatlaridan biri ekanini alohida ta’kidladilar.
Uchrashuv davomida faxriylar yoshlarga o‘zlarining boy hayotiy tajribalari, mehnat faoliyati davomida orttirgan bilim va ko‘nikmalari haqida so‘zlab berdilar. Shuningdek, kasbga sadoqat, Vatanga muhabbat va mas’uliyat hissi borasidagi samimiy o‘gitlari bilan o‘rtoqlashdilar.
Bundan tashqari, tadbirda Komplayens bo‘limi yetakchi mutaxassisi Gulnoza Sabriyeva ishtirok etib, “Oila muqaddas — jamiyat farovon” mavzusida ma’ruza qildi. U o‘z nutqida oila tinchligi va mustahkamligi yurt ravnaqi uchun muhim omil ekanini yoshlarga ta’kidlab oʻtdi.
Tadbir yakunida tashkilotchilar tomonidan nuroniylarga chuqur minnatdorlik bildirilib, ehtirom ko‘rsatildi. Samimiy va ko‘tarinki ruhda o‘tgan “Uch avlod uchrashuvi” barcha ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi. Mazkur tadbir yoshlar qalbida yurtga sadoqat, milliy qadriyatlarga hurmat hamda keksa avlod vakillariga nisbatan minnatdorlik tuyg‘ularini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

The generational bridge is founded on respect for memory and labour
Our people have always held the older generation in special esteem, carefully preserving traditions of respect and gratitude for those who have dedicated their lives to serving the Motherland and honest labor. In continuation of these noble traditions, and as part of the worthy celebration of May 9 – the Day of Remembrance and Honor, a spiritual and educational event, “Meeting of Three Generations,” was held at the Kalmakyr mine administration.
The meeting was attended by veterans of labor, representatives of the middle generation, and young people. Among the guests of honor were Hero of Uzbekistan Saidali Rakhmonov, as well as Abdukakhhor Uralov, who worked fruitfully for many years in various fields of activity.
At the beginning of the event, participants honored the memory of those who selflessly served in the name of peace, the well-being of the people, and the peaceful life of our country. The speakers emphasized that respect for the older generation and care for veterans have always been and remain one of the most important spiritual values of our people.
During the meeting, veterans shared their rich life experiences with the youth, talking about their work activities, acquired knowledge, and professional skills. Sincere guidance on dedication to profession, love for country, and a sense of responsibility became an important life guide for the young participants.
In addition, the event was attended by Gulnoza Sabrieva, a leading specialist of the Compliance Department, who gave a presentation on the topic. In her speech, she noted that peace and family strength are one of the key factors for the prosperity of the country and society.
At the end of the meeting, the organizers expressed sincere gratitude and deep respect to the elderlies. The event, held in a warm and cordial atmosphere, left a lasting impression on all participants and served to strengthen the youth's sense of loyalty to their homeland, respect for national values, and gratitude to the older generation.