Tabiatni asrash – bizning umumiy ma’suliyatimiz!
Atrof-muhitni asrash, tabiiy boyliklarni muhofaza qilish hamda ekologik muvozanatni ta’minlash bugungi kunda global ahamiyat kasb etayotgan dolzarb masalalardan biridir. Yashil hududlarni kengaytirish, havo sifatini yaxshilash va kelajak avlod uchun sog‘lom muhit yaratish yo‘lida amalga oshirilayotgan tashabbuslar jamiyat taraqqiyotining muhim mezoniga aylangan.
Ana shu ezgu maqsad yo‘lida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida OKMKning “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti ham faol ishtirok etyapti. Trest rahbarining umumiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Akmal Abduqodirovning maʻlum qilishicha 12,4 gektar umumiy maydonda 89 ming 50 dona terak ko’chatlari hamda 106 mingta qalamchalar ekildi. Bundan tashqari, trest ishchi-xodimlari tomonidan issiqxonalarda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, bugungi kunda 76 dona limon ko’chatlari ekilgan bo’lib, o’tgan yili 1 tonnadan ortiq hosil olingan hamda ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga tarqatilgan.
Umummilliy loyiha doirasida trestga biriktirilgan “Quruvchilar bog‘i”da ham obodonlashtirish ishlari jadal sur’atlarda olib borilib, 3 mingdan ortiq mevali hamda manzarali daraxtlar ekildi.
Trestga biriktirilgan “Mustaqillik” ko‘chasiga ham qariyb 200 tup uzum ko’chatlari, 2 mingga yaqin rayhon va atirgullar o’tqazildi.
“Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan amalga oshirilayotgan bu kabi sa’y-harakatlar nafaqat hududlarning ekologik holatini yaxshilash, balki yashil maydonlar ko‘lamini kengaytirib, aholi uchun qulay va musaffo muhit yaratishga xizmat qilmoqda. Shu bilan birga, mazkur tashabbuslar jamoatchilik orasida tabiatga mehr va mas’uliyat hissini yanada oshirishga zamin yaratadi.

Сохранение природы – наша общая ответственность
Охрана окружающей среды, рациональное использование природных ресурсов и поддержание экологического баланса сегодня относятся к числу важнейших задач мирового масштаба.
Расширение зелёных зон, улучшение качества воздуха и создание благоприятной среды для будущих поколений становятся неотъемлемой частью устойчивого развития общества. Свой вклад в эту работу вносит и трест «Олмаликметаллургкурилиш», активно участвующий в реализации общенационального проекта «Яшил макон» («Зелёный край»).
Как сообщил заместитель руководителя треста по общим вопросам Акмал Абдукодиров, на площади 12,4 гектара высажено более 89 тысяч саженцев тополя и 106 тысяч его черенков. Наряду с этим работники треста ведут масштабную работу в тепличных хозяйствах. В частности, здесь выращиваются 76 лимонных деревьев. В прошлом году было собрано более одной тонны урожая, который передали семьям, нуждающимся в социальной поддержке.
В рамках проекта продолжается благоустройство закреплённого за трестом парка «Курувчилар боги», где высажено свыше 3 тысяч плодовых и декоративных деревьев.
На закреплённом за трестом участке улицы Мустакиллик также проведены работы по озеленению: высажено около 200 саженцев винограда, а также почти 2 тысячи саженцев базилика и роз.
Проводимая трестом работа способствует улучшению экологической обстановки, расширению зелёных насаждений и созданию более комфортной городской среды. Не менее важно и то, что подобные инициативы формируют бережное отношение к природе и повышают экологическую ответственность общества.