Tabiatni asrash – bizning umumiy ma’suliyatimiz!
Atrof-muhitni asrash, tabiiy boyliklarni muhofaza qilish hamda ekologik muvozanatni ta’minlash bugungi kunda global ahamiyat kasb etayotgan dolzarb masalalardan biridir. Yashil hududlarni kengaytirish, havo sifatini yaxshilash va kelajak avlod uchun sog‘lom muhit yaratish yo‘lida amalga oshirilayotgan tashabbuslar jamiyat taraqqiyotining muhim mezoniga aylangan.
Ana shu ezgu maqsad yo‘lida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida OKMKning “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti ham faol ishtirok etyapti. Trest rahbarining umumiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Akmal Abduqodirovning maʻlum qilishicha 12,4 gektar umumiy maydonda 89 ming 50 dona terak ko’chatlari hamda 106 mingta qalamchalar ekildi. Bundan tashqari, trest ishchi-xodimlari tomonidan issiqxonalarda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, bugungi kunda 76 dona limon ko’chatlari ekilgan bo’lib, o’tgan yili 1 tonnadan ortiq hosil olingan hamda ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga tarqatilgan.
Umummilliy loyiha doirasida trestga biriktirilgan “Quruvchilar bog‘i”da ham obodonlashtirish ishlari jadal sur’atlarda olib borilib, 3 mingdan ortiq mevali hamda manzarali daraxtlar ekildi.
Trestga biriktirilgan “Mustaqillik” ko‘chasiga ham qariyb 200 tup uzum ko’chatlari, 2 mingga yaqin rayhon va atirgullar o’tqazildi.
“Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan amalga oshirilayotgan bu kabi sa’y-harakatlar nafaqat hududlarning ekologik holatini yaxshilash, balki yashil maydonlar ko‘lamini kengaytirib, aholi uchun qulay va musaffo muhit yaratishga xizmat qilmoqda. Shu bilan birga, mazkur tashabbuslar jamoatchilik orasida tabiatga mehr va mas’uliyat hissini yanada oshirishga zamin yaratadi.

Protecting Nature is our Shared Responsibility!
Environmental protection, protection of natural resources and ensuring ecological balance are among the urgent issues of global importance today. The initiatives to expand green areas, improve air quality and create a healthy environment for future generations have become an important criterion for the development of society.
“Olmaliqmetallurgqurilish” Trust of AMMC is also actively participating in this noble goal within the framework of the “Green Space” nationwide project. According to Akmal Abdukodirov, deputy head of the trust for general issues, 89,050 poplar seedlings and 106,000 cuttings were planted on a total area of ​​​​12.4 hectares. In addition, the trust employees are carrying out extensive works in greenhouses. In particular, 76 lemon seedlings have been planted today, and last year more than 1 ton of harvest was obtained and distributed to families in need of social protection.
Within the framework of the nationwide project, landscaping work was also carried out at a rapid pace in the “Builders' Garden” attached to the trust, and more than 3 thousand fruit and ornamental trees were planted.
About 200 grape seedlings, about 2 thousand basil and roses were planted on “Mustaqillik” street adjacent to the trust.
Such efforts taken by “Olmaliqmetallurgqurilish” Trust not only improve the ecological condition of the regions, but also expand the scope of green spaces and create a comfortable and clean environment for the population. At the same time, these initiatives create a basis for further increasing the sense of love for nature and responsibility among the public.