Taktik o‘quv mashg‘ulotiga “yaxshi” bahosi qo‘yildi
Bugun Mis kompleksida yong‘in taktik o‘quv mashg‘uloti hamda ko‘rgazmali seminar tashkil etildi. Tadbirda Mudofaa vazirligining alohida bataloni shaxsiy tarkibi,Toshkent viloyati favqulodda vaziyatlar boshqarmasi hamda Olmaliq shahar FV bo‘limi rahbariyati, kombinat fuqaro muhofazasi otryadi, Mis boyitish fabrikasi va Mis eritish zavodi fuqaro muhofazasi tuzilmalari, ko‘ngilli yong‘in o‘chirish drujinasi, o‘t o‘chiruvchilar ishtirok etishdi.
Seminarning nazariy qismida Toshkent viloyati favqulodda vaziyatlar boshqarmasi boshlig‘i Nuriddin Tikashev hamda boshqa mas'ullar so‘z chiqib, barchani ogohlikka chorladi.
2021-yilda mamlakatimizda, viloyatda hamda shahrimizda sodir bo‘lgan yong‘inlar, is gazidan zaharlanish holatlari va ularning sabablari tahlil etildi. Jumladan, 2021-yilda Respublikamizda 144ta favqulodda vaziyat sodir bo‘lib, ularning 93tasi texnogen, 51tasi esa tabiiy tusga ega. Ro‘y bergan holatlar bo‘yicha 279 nafar fuqaro turli darajadagi tan jarohati olgan. 335 nafar fuqaro esa vafot etgan. Yurtimizda o‘tgan yilda jami bo‘lib 10667ta yong‘in sodir bo‘lgan. Natijada 240 nafar fuqaro turli darajada kuyish jarohatini olgan, 112 nafari esa nobud bo‘lgan. Ahamiyatlisi, 2021-yilda kombinatda yong‘in holatlari sodir bo‘lishiga yo‘l qo‘yilmagan.
Seminarning amaliy qismida yong‘in taktik o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi. Unda yong‘in xavfsizligi texnika vositalari va o‘t o‘chirish vositalari namoyish etildi. Ro‘y bergan yong‘in holatida Favqulodda vaziyatlar bo‘limining qutqaruvchilari, o‘t o‘chiruvchilar, fuqaro muhofazasi tuzilmalari, ko‘ngilli yong‘in o‘chirish drujina a'zolarining qanday harakat qilishi baholandi. Shuningdek, yong‘inni bartaraf etish, jabrlanganlarga birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish, ishchilarni xavfsiz joyga evakuasiya qilish kabi vazifalar bajarildi.
Mutaxassislar tomonidan Mis kompleksining yong‘in gidrantlari, kranlar, suv havzalari, o‘t o‘chirish vositalari tekshirildi.
Mas'ullar tomonidan savollarga batafsil javob berildi. Toshkent viloyati favqulodda vaziyatlar boshqarmasi rahbariyati tomonidan seminarga “yaxshi” bahosi qo‘yildi

«Предупреждение ЧС и ЧП на объекте – прежде всего!»
Пожарно-тактические учения и показательный семинар под этим лозунгом проведены сегодня на территории медного комплекса АГМК.
В мероприятии приняли участие руководство Управления по чрезвычайным ситуациям Ташкентской области, Отдела по чрезвычайным ситуациям города Алмалык, личный состав отдельного батальона Министерства обороны, отряд гражданской защиты комбината, формирования ГЗ и добровольной пожарной дружины медной обогатительной фабрики и медеплавильного завода, пожарные бойцы с техникой и вооружением.
В теоретической части семинара выступили начальник службы центра оперативного реагирования УЧС Ташкентской области Нуриддин Тикашев, заместитель начальника ОЧС Алмалыка по службе Эркин Буляшев, начальник отдела обеспечения пожарной безопасности объектов Комбината Адхам Ахроров, заместитель командира ОГЗ по пожарной безопасности Рахматулло Курбанов, заместитель начальника штаба ГЗ МОФ инженер ПБ Бахром Мингбаев.
В ходе семинара проанализированы ЧС, ЧП, пожары, отравления от угарного газа жителей, происшедшие В 2021 году по республике, Ташкентской области и городу Алмалык. В частности, в прошлом 2021 году произошло 144 ЧС и ЧП (93 техногенного характера, 51 природного характера), вследствие которых получили различные травмы 279 человек, погибли 335 человек. В 2021 году произошло 10 667 пожаров, получили ожоги различной степени 240 человек, 112 человек погибли.
По итогам 2021 года по предприятиям Комбината пожаров, возгораний не допущено.
В практической части проведено пожарно-тактическое учение, в ходе которого показаны пожарная техника и вооружение. Продемонстрированы действия пожарных бойцов, спасателей ОЧС, формирований ГЗ и ДПД МОФ и МПЗ при ликвидации пожара на объекте, оказание первой медицинской помощи пострадавшим, порядок эвакуации рабочих в безопасные места. Также обследованы пожарные гидранты, краны, водоемы, огнетушители.
Начальник пожарной спасательной части №41 ОЧС Алмалыка Гияс Каюмов подробно довел членам формирований ГЗ и ДПД МОФ и МПЗ порядок использования огнетушителей и соблюдение правил ПБ на работе и в быту. Все участники получили исчерпывающие ответы на свои вопросы.