+998 71 619 23 33OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha komissiyasi tomonidan 21-oktyabr - Oʻzbek tili bayrami kuni va “Davlat tili to‘g‘risida”gi qonun qabul qilinganligining 36 yilligiga bag‘ishlab tarkibiy boʻlinmalarda maʼrifat soatlari tashkil etilmoqda.
Joriy yilning 10 oktyabr kuni Texnologik transport boshqarmasida oʻtkazilgan navbatdagi maʼrifat soatida badiiy kutubxona xodimlari G.Oʻrazbaeva, M.Omonova va OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha komissiyasi raisi U. Amanovlar ishtirok etishdi.
Tadbir mehmonlari O‘zbek tilining jamiyatdagi o‘rni, uning davlat mustaqilligi bilan bog‘liq ahamiyati va tilni saqlab qolish zarurati haqida so‘z yuritishdi. O‘zbek tili davlat tili sifatida mustahkamlanib, rasmiy idoralar va davlat boshqaruvi tizimida o‘zining nufuzini oshirganligi, uning sofligini asrab-avaylashimiz zaruruligi taʻkidlandi.
Darhaqiqat, bugun Oʻzbek tili siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy, maʼnaviy-maʼrifiy jabhalarda faol qoʻllanib, xalqaro minbarlarda baralla yangramoqda. Xorijiy mamlakatlarda tilimizga eʼtibor va uni oʻrganishga qiziqish kuchaymoqda.

+998 71 619 23 33В честь 21 октября – Дня праздника узбекского языка и 36-летия принятия Закона «О государственном языке» Совет профсоюза работников АГМК, комиссия по духовно-просветительской работе проводит во всех структурных подразделениях комбината цикл просветительских часов, посвящённых этой знаменательной дате.
10 октября очередное мероприятие состоялось в управлении технологического транспорта. В нём приняли участие сотрудники библиотеки художественной литературы Г. Уразбаева и М. Омонова, а также председатель комиссии по духовно-просветительской работе Совета профсоюза работников АГМК У. Аманов.
Выступающие отметили важную роль узбекского языка в жизни общества, его неразрывную связь с государственной независимостью и необходимость бережного отношения к языковому наследию. Было подчеркнуто, что государственный язык прочно утвердился в официальных учреждениях и органах управления, а сохранение его чистоты – обязанность каждого гражданина.
Сегодня узбекский язык активно используется в политико-правовой, социально-экономической и культурно-просветительской сферах, звучит с международных трибун, а интерес к его изучению растёт во многих зарубежных странах.