+998 71 619 23 33OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha komissiyasi tomonidan 21-oktyabr - Oʻzbek tili bayrami kuni va “Davlat tili to‘g‘risida”gi qonun qabul qilinganligining 36 yilligiga bag‘ishlab tarkibiy boʻlinmalarda maʼrifat soatlari tashkil etilmoqda.
Joriy yilning 10 oktyabr kuni Texnologik transport boshqarmasida oʻtkazilgan navbatdagi maʼrifat soatida badiiy kutubxona xodimlari G.Oʻrazbaeva, M.Omonova va OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha komissiyasi raisi U. Amanovlar ishtirok etishdi.
Tadbir mehmonlari O‘zbek tilining jamiyatdagi o‘rni, uning davlat mustaqilligi bilan bog‘liq ahamiyati va tilni saqlab qolish zarurati haqida so‘z yuritishdi. O‘zbek tili davlat tili sifatida mustahkamlanib, rasmiy idoralar va davlat boshqaruvi tizimida o‘zining nufuzini oshirganligi, uning sofligini asrab-avaylashimiz zaruruligi taʻkidlandi.
Darhaqiqat, bugun Oʻzbek tili siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy, maʼnaviy-maʼrifiy jabhalarda faol qoʻllanib, xalqaro minbarlarda baralla yangramoqda. Xorijiy mamlakatlarda tilimizga eʼtibor va uni oʻrganishga qiziqish kuchaymoqda.

+998 71 619 23 33As part of the celebration of October 21 – the Day of the Uzbek Language and the 36th anniversary of the adoption of the Law “On the State Language”, the Commission on Spiritual and Educational Affairs of the Trade Union Council of AMMC Employees is organizing a series of educational sessions across the complex’s departments.
On October 10 of this year, another such session was held at the Technological Transport Department, with the participation of the library specialists G.Urazbayeva, M.Omonova, and U.Amanov, Chair of the Commission on Spiritual and Educational Affairs of the AMMC Employees’ Trade Union Council.
During the event, the speakers discussed the significance of the Uzbek language in society, its role in strengthening national independence, and the importance of preserving it for future generations. They emphasized that the Uzbek language, as the state language, has secured a firm position within official institutions and state administration, and that its purity must be safeguarded.
Indeed, today the Uzbek language is actively used in political, legal, socio-economic, and cultural spheres, resonating confidently on international platforms. Interest in learning the Uzbek language is also growing in foreign countries.