+998 71 619 23 33Joriy yilning 10-oktyabr kuni Toshkent shahrida Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi va BSG kompaniyasi hamkorligida Xalqaro konchilik sammiti boʻlib oʻtdi.
Mazkur tadbirda togʻ-kon sanoati korxonalarining texnik rahbarlari, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mutaxassislari, servis kompaniyalarining top-menejerlari, hamda davlat boshqaruv apparati, ixtisoslashtirilgan institutlar va konsalting kompaniyalardan soha ekspertlari ishtirok etishdi.
Sammit doirasida togʻ-kon sanoati korxonalarini modernizatsiya qilish, raqamli yechimlar va yashil texnologiyalarni joriy etish, yangi konlarni oʻrganish va xom ashyoni qayta ishlashning innovatsion usullarini joriy etish hamda sohani rivojlantirishning istiqbolli yoʻnalishlari mavzulari muhokama qilindi.
Tadbirda "Olmaliq KMK" AJ bosh muhandisining mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi boʻyicha oʻrinbosari Shuhrat Joʻrayev "Yer osti va ochiq kon ishlarida xavfsizlik" mavzusida ma'ruza qilar ekan, ishlab chiqarish jarayonlarida avariyalarning oldini olish va xodimlarning sogʻligʻini muhofaza qilish boʻyicha asosiy chora-tadbirlar haqida alohida toʻxtalib oʻtdi. Shu bilan birga, xavfli hududlarda xatarlarni minimallashtirish, favqulodda vaziyatlarga tezkor javob berish uchun zamonaviy monitoring va avtomatlashtirilgan texnologiyalardan foydalanish naqadar muhimligini ta'kidladi.
Sammitning asosiy mavzularidan biri togʻ-kon sanoatiga xos boʻlgan murakkab ishlab chiqarish jarayonlarini raqamlashtirish orqali texnologiyalar samaradorligini oshirish, operatsion xarajatlarni kamaytirish hamda xodimlar uchun xavfsiz va qulay ish sharoitini yaratish boʻldi.
Ushbu xalqaro sammit togʻ- kon sanoatining asosiy muammolari va imkoniyatlarini muhokama qilish hamda kompaniyalar oʻrtasidagi hamkorlikni yoʻlga qoʻyish uchun muhim maydonga aylandi.

International mining summit was held
On October 10 of this year, the International Mining Summit was held in Tashkent in cooperation with the Innovative Development Agency under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and the BSG company.
This event was attended by technical managers of mining enterprises, specialists of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, top managers of service companies, and industry experts from the state administration apparatus, specialized institutes and consulting companies.
Within the framework of the summit, the topics of modernization of mining enterprises, introduction of digital solutions and green technologies, introduction of innovative methods of exploration of new mines and processing of raw materials, as well as promising directions of development of the industry were discussed.
At the event, Shuhrat Jorayev, deputy chief engineer of JSC "Almalyk MMC" for labor protection and industrial safety, gave a speech on the topic "Safety in underground and open-pit mining works", and the main measures to prevent accidents in production processes and protect the health of employees It was specifically mentioned. At the same time, he emphasized the importance of using modern monitoring and automated technologies to minimize risks in dangerous areas and to respond quickly to emergency situations.
One of the main topics of the summit was to increase the efficiency of technologies, reduce operational costs and create a safe and comfortable working environment for employees by digitizing the complex production processes specific to the mining industry.
This international summit has become an important platform for discussing the main problems and opportunities of the mining industry and establishing cooperation between companies.