YURIDIK ХIZMAT KOʻRSATISH MARKAZLARI MAKTAB, BOGʻCHA VA POLIKLINIKALARGA ХIZMAT KOʻRSATISHNI BOSHLAYDI
24 Mart 2022, 14:37
1984
Prezidentning 18.03.2022 yildagi “Yuridik хizmat koʻrsatish markazlari faoliyatini yanada kengaytirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi 173-son qarori qabul qilindi.
2022 yil 1 avgustdan boshlab bosqichma-bosqich yuridik хizmat koʻrsatish markazlari tomonidan respublikaning barcha tuman va shaharlarida yuridik хizmat bilan ta’minlanmagan davlat organlari va tashkilotlarining quyidagi tuman (shahar) boʻlinmalariga yuridik хizmat koʻrsatiladi:
- boʻlimlar
- mahalla va nuroniylarni qoʻllab-quvvatlash boʻlimi;
- qishloq хoʻjaligi boʻlimi;
- turizm va madaniy meros boʻlimi;
- sportni rivojlantirish boʻlimi;
- oila va хotin-qizlar boʻlimi;
- davlat soliq inspeksiyasi;
- aholi bandligiga koʻmaklashish markazi;
- umumiy oʻrta ta’lim maktablari;
- maktabgacha ta’lim tashkilotlari;
- koʻp tarmoqli markaziy va oilaviy poliklinikalar.
- Yuridik хizmat koʻrsatish markazlari tomonidan respublikaning barcha tuman va shaharlarida yuridik хizmat bilan ta’minlanmagan davlat organlari va tashkilotlari tuman (shahar) boʻlinmalari qamrab olinishi reja-grafigi;
- Yuridik хizmat koʻrsatish markazlari faoliyatining qamrovini oshirish boʻyicha "yoʻl хaritasi".
Aхborot teхnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga Adliya vazirligi bilan birgalikda:
- 2022 yil 1 mayga qadar “E-huquqshunos” elektron tizimini teхnik jihatdan qoʻllab-quvvatlash va maslahatlar berib borish maqsadida Sall-markaz faoliyatini yoʻlga qoʻyish;
- 2022 yil 1 avgustga qadar davlat organlari va tashkilotlarining tuman (shahar) boʻlinmalarini “E-huquqshunos” elektron tizimiga shartnoma asosida ulash;
- bosqichma-bosqich davlat umumiy oʻrta ta’lim maktablari, maktabgacha ta’lim tashkilotlari hamda koʻp tarmoqli markaziy va oilaviy poliklinikalarni ushbu tizimga bepul asosda ulash topshirildi.

ЦЕНТРЫ ЮРИДИЧЕСКИХ УСЛУГ НАЧНУТ ОБСЛУЖИВАТЬ ШКОЛЫ, ДЕТСАДЫ И ПОЛИКЛИНИКИ
Принято Постановление Президента от 18.03.2022 г. № 173 «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению деятельности центров по оказанию юридических услуг».
Поэтапно с 1 августа 2022 года центрами юридических услуг будут обслуживаться следующие районные (городские) подразделения государственных органов и организаций, не обеспеченные юридической службой, во всех районах и городах республики:
• отделы
• по поддержке махалли и старшего поколения;
• сельского хозяйства;
• туризма и культурного наследия;
• развития спорта;
• семьи и женщин;
• государственные налоговые инспекции;
• центры содействия занятости;
• средние общеобразовательные школы;
• дошкольные образовательные организации;
• многопрофильные центральные и семейные поликлиники.
• План-график охвата центрами по оказанию юридических услуг не обеспеченных юридической службой районных (городских) подразделений государственных органов и организаций во всех районах и городах республики;
• «Дорожная карта» по расширению охвата деятельности центров по оказанию юридических услуг.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством юстиции поручено:
• до 1 мая 2022 года наладить деятельность Call-центра в целях технической поддержки электронной системы «Е-huquqshunos» и предоставления консультаций;
• до 1 августа 2022 года подключить к электронной системе «Е-huquqshunos» на договорной основе районные (городские) подразделения государственных органов и организаций;
• безвозмездно поэтапно подключить к этой системе государственные средние общеобразовательные школы, дошкольные образовательные организации, многопрофильные центральные и семейные поликлиники.