Sohadagi raqamlashtirish yiliga 7 milliard so‘m mablag‘ni tejaydi
Xususan, 2023-yil boshida avtotransport va logistikani boshqarishning axborot tizimi joriy etildi. Bu esa kombinatda avtotransport texnika boshqaruvini 10 foizga sezilarli darajada oshirdi. Bundan tashqari, qog‘oz shakldagi yo‘l varaqalari, ma'lumotnomalar va hisobotlar 70 foizga optimallashdi. Natijada yiliga 7 milliard so‘mni tejash imkoniyatiga erishildi.
Kuni kecha dispetcherlarning mehnat jarayonini yanada muvofiqlashtirish hamda tizimni yanada takomillashtirish doirasida OKMK boshqaruv raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari v.b. A. Nadirov tomonidan Atomobil transporti boshqarmasi xodimlari bilan o‘rganish va tahliliy ishlar amalga oshirildi.
Axborot tizimini optimallashtirish bo‘yicha barcha taklif va tavsiyalar o‘rganildi. Moliyaviy va buxgalteriya hisobotlarini elektron shakllantirishda qo‘shimcha qulayliklarni yaratish bo‘yicha vazifalar belgilanib olindi.
Ta'kidlash mumkinki, raqamli yechimlarni joriy etish nafaqat jarayonlarni optimallashtiradi, balki korxonada transport va logistika menejmenti tizimini yanada rivojlantirish va takomillashtirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratadi.

07 December 2023, 9:40 1982
At the Almalyk Mining and Metallurgical Plant, work is in full swing to introduce digital technologies in various industries. This in turn allows you to significantly increase production efficiency.
In particular, the vehicle and logistics management information system introduced at the beginning of 2023 improved equipment management by 10%. In addition, the use of paper waybills, certificates and reports has been reduced by 70%. Savings in monetary terms amount to more than 7 billion soums per year. As part of the modernization and improvement of the work process of dispatchers in the acting system. Deputy Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC for digitalization A. Nadirov conducted an analysis and study with employees of the road transport department.
Suggestions and recommendations for optimizing the information system were carefully studied. The tasks for introducing additional conveniences in the generation of financial reports have been identified.
It should be noted that the introduction of digital solutions will not only optimize current processes, but will also create favorable conditions for the further development and improvement of the transport and logistics management system at the enterprise.