Farovonligimiz zaxmatkashlari
18-aprel kuni mamlakatimiz uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi xodimlari o‘z kasb bayramlarini nishonlashdi. Bugungi hayotimizni kommunal xizmat sohasi xodimlarining kecha-yu kunduz barqaror faoliyatisiz tasavvur qilish qiyin. “Olmaliq KMK” AJning Uy-joylarni ta'mirlash va ulardan foydalanish boshqarmasi faoliyati ana shu yo‘nalishga dahldor. Mazkur jamoaning bugungi vazifalari xususida boshqarma boshlig‘i v.b. Dilorom Usanova quyidagi ma'lumotlarni biz bilan baham ko‘radi.
- Boshqarmamiz faoliyati nihoyatda katta, hattoki chegarasiz, deb ta'rif bergan bo‘lardim. Nega? Chunki, kommunal soha xodimlarining ishlari bir qarashda ko‘zga tashlanmaydi: yorug‘lik, issiqlik, suv ta'minoti, xonadonlardagi shinamlik, kvartallar va shahar ko‘chalaridagi tartib hamda ozodalik, dov-daraxtlar, gulzorlar, sifatli kommunal xizmatlari... Bularning barchasi tabiiy bo‘lishi shartdek qabul qilinadi. Aslida esa bu qulayliklar, go‘zal manzaralar ortida yuzlab kishilar, shahrimizda obodlik va ozodalik muhitini yaratib borayotgan insonlarning mashaqqatli va matonatli mehnatlari yotadi.
Biz aholi uchun farovon turmush tarzini ta'minlash yo‘lida ter to‘kamiz. Yildan-yilga zimmamizga yuklatilayotgan vazifalar va ular ortidan mas'uliyat tobora ortib bormoqda. Uy-joy kommunal sohasida ulkan o‘zgarishlar yuz bermoqda: raqamlashtirish hayotimizda tobora mustahkam o‘rin olib borayapti, bu esa texnik va kommunal xizmatlar uchun to‘lovlarning eng qulay va maqbul shakllarini joriy etish, shu bilan birga turar-joylar, yo‘laklar ta'mirlanishi, ko‘chalar, xiyobonlar va hovlilar obodonlashtirilishi imkoniyatlarini oshirmoqda. Maxsus bilim va malakani talab qiladigan murakkab mexanizmlar va texnikalar hayotimizga mustahkam kirib bormoqda. Shu sababli ham murakkab vaziyatlarda aniq va hamjihatlikda faoliyat olib borishga qodir bo‘lgan o‘z ishining ustasi bo‘lgan professionallar boshqarmamizda mehnat qilishadi.
Kommunal soha xodimlari ishi sermashaqqat, asabiy, o‘z o‘rnida xavfli hamdir. Turar-joylardagi muhandislik tarmoqlarining ayanchli ahvoli vaziyatni yana ham murakkablashtiradi. Lekin shu kabi muammolarga qaramasdan biz qanday qilib yakuniy natijalarga erishish mumkinligini har kuni isbotlab kelmoqdamiz. Bizning sohamizda natijadorlikning mezoni tadbirlarning obdon va puxta rejalashtirilishidir. Va albatta, odamlar bilan doimiy muloqot, har kunlik muammolar yechimiga oqilona yondashuv ham muhim ahamiyat kasb etadi.
UJTFB 3 ta uy-joylarni ta'mirlash uchastkalari, elektr, dispetcherlik, abonentlar uchastkalari, ishlab chiqarish chiqindilarini qabul qilib olish va to‘plash, xo‘jalik uchastkasi va ikkita umumiy yotoqxonani o‘z ichiga olgan.
Uy-joylarni ta'mirlash uchastkalari aholi turar- joy binolaridagi umumiy foydalanishdagi yo‘laklar, zinapoyalar maydonlari, kirish yo‘laklari ichi va yerto‘lalar elektr shchitlariga texnik xizmat ko‘rsatadi, tom ustilarida joriy va kapital ta'mir ishlarini amalga oshiradi, uylar oldi hududlari va shahrimizning bizga biriktirilgan ko‘chalarida tartibga keltirish ishlarini olib borishadi. Mazkur uchastkalar xodimlari turli nosozliklarni aniqlash maqsadida o‘z tasarrufidagi binolarni ko‘zdan kechirib chiqishadi, zaruriyatga qarab tegishli chora- tadbirlarni ko‘rishadi.
Boshqarmamizning elektr xizmati turar-joylarning elektr shchitlari, transformator nimstansiyalari, kvartallar ichi va Amir Temur, Sharof Rashidov, qisman Ehtirom ko‘chalarining yoritilishi va uning sozligi uchun javobgar.
Dispetcherlik-mexanika xizmatimiz maishiy chiqindilar olib chiqilishi bilan shug‘ullanadi, bu maqsadlar uchun zarur texnikalarimiz mavjud. Bundan tashqari, xizmatda avariyali vaziyatlarda aholidan shikoyatlar kechayu-kunduz qabul qilib borilishi ham yo‘lga qo‘yilgan.
Abonentlar xizmati ko‘rsatilgan xizmatlar va texnik xizmatlarga to‘lovlar o‘z vaqtida amalga oshirib borilishiga javob beradi, debitorlik qarzdorliklar kamaytirib borilishi, issiq suv hisoblagichlari almashtirilishi, yangisi o‘rnatilishi, hisoblagichlar tamg‘alanib borishini nazorat qilib boradi. Imkoniyatdan foydalanib aholiga shuni eslatib qo‘yishim kerakki, bolling tizimi joriy etilishi munosabati bilan UJTFBning g‘aznaxonasi faoliyati tugatildi. Endilikda har bir abonent to‘lovlar uchun o‘ziga ma'qul bo‘lgan usulni tanlab olishi: Ipoteka banki, pochta bo‘limlari kassalari, ommaviy bo‘lgan Payme, Click va boshqa to‘lov ilovalaridan foydalanishlari mumkin. To‘lovni amalga oshirishdan oldin bizning abonentlar bo‘limimizga murojaat qilib, qiyoslashlarni amalga oshirishlari maqsadga muvofiqdir.
Xo‘jalik uchastkamiz Totuvlik ko‘chasidagi 9- va 11-uylarga, shuningdek OKMK Ijro apparatining tog‘-konchilik, geologiya va marksheyderlik bo‘limlari faoliyat yuritadigan binolar va ularga chegaradosh bo‘lgan hududlarga xizmat ko‘rsatadi.
Umumiy foydalanish maydoni 1,7 gektarni tashkil etuvchi ishlab chiqarish chiqindilarini qabul qilish va to‘plab borish uchastkasi kombinat korxonalaridan olib chiqilgan chiqindilarni to‘plab borish vazifalarini bajarib boradi.
O‘z issiqxonamizda bir necha yillardan beri yil davomida turli bir yillik gul ko‘chatlarini yetishtirib kelayapmiz. Aynan shu gullar shahrimiz ko‘chalari va xiyobonlariga nafis go‘zalik baxsh etmoqda. Joriy yilda bizning gul ko‘chatlarimiz “Yoshlik I” koni va 3-MBF hududlariga ham ekildi.
Bundan tashqari, boshqarmamiz jamoasi “Yashil makon” umumilliy loyihasida ham faol ishtirok etib kelmoqda. Shahrimiz va kombinat bo‘linmalari ob'ektlariga o‘tqaziladigan 100 mingdan ziyod terak va tol ko‘chatlarini ekishga tayyorlash mazkur yo‘nalishdagi eng so‘nggi ishlarimizdan biri hisoblanadi.
Men yuqorida ta'kidlab o‘tgan barcha keng tarmoqli ishlar bilan jamoamizning 400 nafardan ziyod ishchi-xodimlari - chilangar-santexniklar, gazpayvandlovchilar, tom yopuvchilar, yuklovchilar, traktorchilar, suvoqchi-bo‘yoqchilar, hovli ishchilari va boshqa xizmatchilarimiz shug‘ullanishadi.
Shu o‘rinda boshqarmamiz jamoasini, shu bilan bir qatorda barcha kommunal sohasi xodimlarini yaqinlashib kelayotgan kasb bayramlari bilan muborakbod etaman. Har kunlik mashaqqatli va mas'uliyatli mehnatlari, shahrimizning yanada go‘zal va farovon bo‘lishi yo‘lidagi fidoyiliklari uchun samimiy minnatdorchiligimni bildiraman! Barcha hamkasblarimizga bitmas-tuganmas g‘ayrat, tolmas bilak, samarali mehnat, muammolar oqilona yechimida sabr-bardosh va zakovat, qat'iy ishonch, mustahkam sog‘lik, oilalariga farovonlik va tiniq bahoriy kayfiyat, ko‘tarinkilik hamisha hamroh bo‘lishini tilayman!

+998 71 619 23 3318 апреля в нашей стране свой профессиональный праздник отметили труженики сферы жилищно-коммунального обслуживания. Нашу жизнь трудно представить без стабильной круглосуточной работы коммунальных служб. И одна из них – жилищное ремонтно-эксплуатационное управление АО «Алмалыкский ГМК». Рассказать о буднях вверенного ей коллектива мы попросили и.о. начальника этого подразделения комбината Дилором УСАНОВУ.
- Сфера деятельности ЖРЭУ – огромна, я бы даже сказала, необъятна. Почему? Да потому, что работа коммунальщиков на первый взгляд незаметна: свет, тепло, водоснабжение, уют в домах, чистота и порядок в кварталах и на улицах города, цветы и деревья, качественные бытовые услуги… Все это воспринимается как должное. А ведь за этим – ежедневный кропотливый труд сотен людей, которые дарят алмалыкчанам красоту и чистоту.
Мы работаем, чтобы обеспечить комфортную жизнь населению. С каждым годом все сложнее задачи и все большая ответственность ложится на наши плечи. В жилищно-коммунальной сфере происходят большие изменения: все прочнее в нашу жизнь входит цифровизация, что позволило внедрить удобные формы оплаты за техническое обслуживание и коммунальные услуги, ремонтируются дома и подъезды, благоустраиваются дворы и улицы…
Появляются сложные механизмы и техника, требующие специальных знаний и умений. Поэтому у нас трудятся настоящие профессионалы своего дела, способные действовать четко и слаженно в самых сложных ситуациях.
Работа коммунальщиков - хлопотная, нервная, а порой и опасная. Ко всем сложностям добавляется и состояние инженерной инфраструктуры жилых домов. Но, несмотря на все проблемы, мы стараемся ежедневно доказывать, как можно и нужно работать. Главным залогом успешной работы в нашей сфере является тщательное планирование мероприятий. И, конечно, постоянный контакт с людьми, живое общение каждый день.
ЖРЭУ сегодня – это три жилищных ремонтно-эксплуатационных участка, электро-, диспетчерско- механическая, абонентская службы, участок по приему и складированию производственных отходов, хозяйственный участок, два общежития.
Жилучастки обеспечивают техническое обслуживание мест общего пользования (подъездов, лестничных площадок, внутриподъездных и подвальных электрощитков, чердаков, подвалов) в жилых домах, проводят текущий и капитальный ремонт кровель, убирают придомовые территории и закрепленные улицы города. Работники жилучастков проводят ежедневные обходы своих домов не предмет выявления различных неисправностей, по мере необходимости принимаются соответствующие меры.
Электрослужба в ответе за исправность электрощитков жилых домов, внутриквартальное освещение и уличное освещение улиц Темура, Рашидова, частично – Эхтиром.
Диспетчерско-механическая служба занимается вывозом мусора, для чего имеется необходимая техника (тракторы, экскаватор, погрузчики) и круглосуточным приемом заявок от жителей в случае аварийных ситуаций.
Абонентская служба отвечает за своевременную оплату за предоставленные услуги и техническое обслуживание, следит за уменьшением дебиторской задолженности, сменой и установкой счетчиков горячей воды, занимается их опломбированием. Пользуясь случаем, хочу напомнить нашим жильцам, что в связи с внедрением биллинговой системы упразднена касса ЖРЭУ. Теперь каждый абонент может выбрать удобный способ оплаты: через кассы Ипотека- банка, почтовые отделения, популярные приложения Payme, Click и др. Но, прежде чем производить оплату, не забудьте прийти на сверку в наш абонентский отдел.
Хозучасток занимается обслуживанием реконструированных домов №№9 и 11 по ул. Тотувлик, а также здания, где сегодня размещены горный, геологический и маркшейдерский отделы исполнительного аппарата АГМК, и прилегающей к нему территории.
Коллектив участка по приему и складированию производственных отходов, размещенный на 1,7 гектара, складирует промышленные отходы, вывезенные с территорий подразделений комбината.
В теплице уже не первый год круглый год выращиваем различные однолетние цветы, которые затем украшают улицы города, территории подразделений комбината. В этом году мы высаживали их и на карьере «Ёшлик I» и МОФ-3.
Активно участвуем мы и в общенациональном проекте «Яшил макон». Одно из последних наших мероприятий – подготовка более 100 тысяч черенков тополя и ивы, которые скоро появятся на улицах Алмалыка и на территориях объектов комбината.
И всей этой многоплановой работой занимается всего около 400 тружеников: слесари-сантехники, газосварщики, дворники, кровельщики, грузчики, трактористы, штукатуры-маляры, горничные и др.
Поздравляю коллектив ЖРЭУ с профессиональным праздником! Искренне благодарю за ежедневный нелегкий и ответственный труд, за стремление сделать родной город краше! Желаю коллегам неиссякаемой энергии, плодотворной работы и успешного решения задач, а также оптимизма, крепкого здоровья, благополучия и прекрасного весеннего настроения!