14 Yanvar 2022, 14:40 3155
Hukumat qarori (5-son, 05.01.2022-y.) bilan Fuqarolarning xorijga chiqish biometrik pasportini olish uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ariza yuborish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Ma’muriy reglamentga ko‘ra, xorijga chiqish biometrik pasportini olish uchun fuqarolar arizani o‘z xohishiga ko‘ra quyidagilardan biriga berishi mumkin:
IIVning migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalariga kelgan holda;
davlat xizmatlari markazlariga kelgan holda;
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YIDXP) orqali.
Ariza berishda so‘rovnoma to‘ldiriladi, so‘rovnomada xato ma’lumotlar ko‘rsatilganda yoki hujjatlar to‘liq bo‘lmaganida, kamchiliklarni bartaraf etish uchun ariza beruvchiga 5 ish kuni beriladi, xatolar bartaraf etilmasa so‘rovnoma rad etiladi.
Ariza beruvchi arizasi qabul qilinganligi va fotosuratga tushish hamda qo‘l barmoq elektron izlarini olish uchun kelish kuni haqida 1 ish kunida xabardor qilinadi.

Установлен порядок получения биометрического паспорта для выезда за границу
Постановлением Правительства (№5 от 05.01.2022 г.) утвержден Административный регламент предоставления государственных услуг по подаче заявления на получение биометрического паспорта гражданина для выезда за границу через Единый портал интерактивных государственных услуг "my.gov.uz".
Согласно Административному регламенту, граждане могут подать заявление на получение биометрического паспорта для выезда за границу по одному из следующих вариантов:
• по прибытии в отделы миграции и оформления гражданства МВД;
• по прибытии в центры государственных услуг;
• через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ).
При подаче заявления заполняется анкета, в случае указания в анкете ошибочных данных или если документы заполнены не полностью, заявителю дается 5 рабочих дней на устранение недостатков, в случае неустранения ошибок анкета отклоняется.
Граждане оплачивают государственную пошлину за получение биометрического паспорта для выезда за границу в течение 3 рабочих дней.
Заявитель уведомляется в течение 1 рабочего дня о принятии заявления и дате прибытия для фотографирования и снятия электронных отпечатков пальцев.