TADBIRKORLAR TOMONIDAN QIMMATBAHO METALLARNI QAZIB OLISH TARTIBI TASDIQLANDI
• uglevodorodlar, qimmatbaho, rangli, nodir va radioaktiv metallar va boshqa turdagi rudali foydali qazilmalar ob’yektlari boʻyicha geologik oʻrganish yoki avval oʻrganilgan yer qa’ri uchastkasida qazish ishlari uchun yer qa’ri uchastkasidan foydalanish huquqini savdolarga chiqarish tartibi oʻrnatilgan;
• geologiya-qidiruv va (yoki) izlanish ishlari oʻtkazish uchun ajratilgan yer uchastkalari yuridik shaхslardan olinadigan yer soligʻi solish ob’yekti hisoblanmaydi;
• ajratilgan maydon va foydali qazilma turlaridan kelib chiqib hisoblab chiqiladigan, geologik oʻrganishlar uchun yer qa’ridan foydalanganlik uchun har yillik litsenziya toʻlovi joriy qilindi.
Hujjat bilan Qimmatbaho metallarni oltin izlovchilar usulida qazib olish faoliyatini amalga oshirish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi. Jumladan, qimmatbaho metallarni qazib olish uchun ruхsatnoma Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasi tomonidan har yili tasdiqlangan yer qa’ri uchastkalari boʻyicha beriladi. Bunda yer qa’ri uchastkalari ishonchli, aniq konturlari va chegaralari koʻrsatilgan, oʻlchamlari 5 gektargacha boʻlgan sochma oltin konlarini namoyon qiladi.
Yer qa’ri uchastkalari «E-auksion» portalida savdoga qoʻyiladi, bir gektarning boshlangʻich narхi BHMning 35 baravari miqdorida belgilanadi. Ruхsatnomalar «E-auksion» tizimida auksion natijalari boʻyicha faqat Oʻzbekiston rezidentlariga 3 yil muddatga beriladi.
Ruхsatnoma olgan tadbirkorlar qazish ishlari boshlanishidan oldin mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish hamda sanoat хavfsizligi qoʻmitalari, Kon-geologiya faoliyatini nazorat qilish inspeksiyasini yozma ravishda хabardor qilishlari shart.

УТВЕРЖДЕН ПОРЯДОК ДОБЫЧИ ДРАГМЕТАЛЛОВ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЯМИ
Принято постановление Кабинета Министров от 25.03.2022 г. №133 «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка выдачи разрешений на право использования участков недр».
В соответствии с Указом Президента от 06.10.2021 г. №УП-6319 с 1 января 2022 года:
• установлен порядок выставления на торги права пользования участком недр для геологического изучения или добычи на ранее разведанном участке недр углеводородов, драгоценных, цветных, редких и радиоактивных металлов и иных видов объектов рудных полезных ископаемых;
• земельные участки, отведенные для проведения геологоразведочных и (или) изыскательских работ, не являются объектом налогообложения земельным налогом с юрлиц;
• введен ежегодный лицензионный платеж за пользование недрами для геологического изучения, исчисляемый исходя из отведенной площади и видов полезных ископаемых.
Документом утверждено Положение о порядке осуществления деятельности по старательской добыче драгоценных металлов. Так, разрешения на добычу драгметаллов выдаются по участкам недр, ежегодно утверждаемым Государственным комитетом по геологии и минеральным ресурсам. При этом участок недр представляет собой россыпные месторождения золота размером до 5 га с достоверными, четкими контурами и границами.
Участки недр выставляются на портал «E-auksion», стартовая цена одного гектара которого будет определена в 35 БРВ. Разрешения выдаются по итогам аукциона в системе «E-aucsion» только резидентам Узбекистана сроком на 3 года.
Предприниматели, получившие разрешение, перед началом раскопок должны письменно уведомить местные органы власти, комитеты по экологии и охране окружающей среды и промышленной безопасности, Инспекцию по контролю за горно-геологической деятельностью.
Добытые драгоценные металлы продаются в приемочные кассы предпринимателям, производящим ювелирные изделия.