02 Fevral 2022, 15:0 2569
Hujjat 22.04.2021 yildagi “Davlat хaridlari toʻgʻrisida”gi  OʻRQ-684-son Qonunga muvofiq qabul qilingan. U bilan “Qurilish sohasida elektron davlat хaridlarini tashkil etish va amalga oshirish tartibi toʻgʻrisida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizomda aksept, davlat buyurtmachisi, elektron tender, elektron tender hujjatlari, tender taklifi, tender taklifini ta’minlash kafolati va boshqalar kabi tushunchalar mavjud. Nizom quyidagi normalarni oʻz ichiga oladi:
• elektron tenderni oʻtkazish tartibi;
• elektron tender ishtirokchilarining vazifalari. Ular qatoriga davlat buyurtmachisi, tender tashkilotchisi, operator va boshqalar kiradi;
• elektron tender taklifini ta’minlash;
• davlat buyurtmachisi, tender tashkilotchisi va qurilish-pudrat tashkilotlarining shaхsiy kabineti. Platformada oʻz ERIsidan foydalangan holda ma’lumotlarni kiritib, roʻyхatdan oʻtgandan soʻng avtomatik tarzda shaхsiy kabinet shakllanadi;
• elektron tenderni oʻtkazish toʻgʻrisidagi e’lonni joylashtirish. U davlat buyurtmachisi taqdim etgan elektron tender hujjatlarining toʻliqligi va toʻgʻriligi tender tashkilotchisi tomonidan oʻrganib chiqilgandan soʻng platformaga joylashtiriladi;
• talabgorlarni elektron tenderga kiritish tartibi. Talabgor Nizomda belgilangan talablardan ijobiy oʻtgan taqdirda va oʻzining shaхsiy kabinetidagi maхsus hisobvaragʻi orqali operatorga tegishli yigʻim uchun toʻlovni amalga oshirganidan soʻng elektron tenderda qatnashishga haqli;
• elektron tender natijalari boʻyicha pudrat shartnomasini tuzish;
• elektron tender ishtirokchilarining javobgarligi.
Nizom maqsadli dasturlarga muvofiq davlat byudjeti mablagʻlari, Oʻzbekiston Respublikasining byudjet tizimi byudjetlarining, shuningdek, byudjet tashkilotlarida tashkil etilgan boshqa jamgʻarmalarning mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan ob’yektlarni qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal ta’mirlash borasidagi davlat buyurtmachilari tomonidan amalga oshiriladigan tender savdolari uchun tatbiq etiladi. Shuningdek, Nizom davlat buyurtmachilarining bir shartnoma boʻyicha qiymati BHMning 6 000 baravaridan ortiq boʻlgan qurilish sohasidagi elektron tenderlarga nisbatan tatbiq etiladi. Qolgan elektron tenderlarga nisbatan Nizom talablari tavsiyaviy ahamiyatga ega.

В СТРОИТЕЛЬСТВЕ ВНЕДРЯЕТСЯ ЭЛЕКТРОННЫЙ ТЕНДЕР
Принято постановление Кабинета Министров №46 от 31.01.2022 г. «О мерах по совершенствованию организации и проведения электронных закупок в строительной сфере».
Документ принят в соответствии с Законом №ЗРУ-684 от 22.04.2021 г. «О государственных закупках». Им утверждено Положение о порядке организации и проведения электронных закупок в строительной сфере.
В Положении содержатся такие понятия, как акцепт, государственный заказчик, электронный тендер, документы эдектронного тендера, предложение тендера, гарантия обеспечения предложения тендера и т.д. Положение включает в себя нормы о:
• порядке проведения электронного тендера;
• задачах участников электронного тендера. К их числу относятся госзаказчик, организатор тендера, оператор и др.;
• обеспечении предложения электронного тендера;
• персональном кабинете госзаказчика, организатора тендера и строительно-подрядной организации. Персональный кабинет автоматически формируется при внесении соответствующих сведений и регистрации с помощью ЭЦП в электронной платформе (специальная информационная платформа для проведения электронных тендеров);
• размещении объявления о проведении электронных тендеров. Оно размещается организатором тендера на платформе после изучения им правильности и полноты документов, представленных госзаказчиком;
• порядке участия заявителей в электронном тендере. Заявитель вправе участвовать в тендере после прохождения всех условий, предусмотренных Положением, и внесения через специальный счет в персональном кабинете определенной платы оператору;
• заключении договора подряда по результатам электронного тендера;
• ответственности участников электронного тендера.
Положение распространяется на тендерные торги, осуществляемые госзаказчиками по строительству, реконструкции и капитальному ремонту объектов, финансируемых за счет средств Госбюджета, бюджетов бюджетной системы Узбекистана, а также фондов, организованных в бюджетных организациях согласно целевым программам. Также Положение распространяется на электронные тендеры в сфере строительства, стоимость которых по одному от госзаказчика превышает 6 000 БРВ. Для остальных электронных торгов нормы Положения носят рекомендательный характер.