05 Iyul 2023, 10:7 3499
Xabaringiz bor, ayni kunlarda poytaxtimizda “Yangi O‘zbekiston: taraqqiyot, innovatsiya va ma'rifat” mazusida xalqaro sheriklik tashabbuslari haftaligi bo‘lib o‘tmoqda.
Joriy yilning 7-iyuliga qadar davom etadigan mazkur nufuzli xalqaro anjumanda dunyoning qaryib barcha qit'asidan, ya'ni 60dan ziyod mamlakatdan 450dan ortiq davlat arboblari, siyosatchilar, yirik biznes vakillari va ekspertlar, shuningdek, qator xalqaro tashkilotlarning vakillari ishtirok etishmoqda.
Xalqaro haftalik doirasida tadqiqot va tahliliy markazlar, biznes hamjamiyat, vazirlik va idoralar tomonidan 50dan ziyod konferensiya, davra suhbatlari va amaliy muloqotlar tashkil etilayapti.
Joriy yilning 4-iyul kuni haftalik doirasida O‘zbekiston Kinematografiya agentligining “Event Hall” tadbirlar zalida “O‘zbekistonda tog‘-kon sanoati va geologiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar: natijalar va istiqbollar” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
Mazkur tadbirda qator xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlarning ishbilarmon doira vakillari hamda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati vakillari ham ishtirok etishdi.
O‘zbekistonda tog‘-kon sanoati va geologiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar: natijalar va istiqbollar”, “Kon-geologiya tizimining bugungi rivojlanish bosqichi va istiqboldagi imkoniyatlar”, “Transformatsiya yo‘lida” kabi mavzularida o‘tgan muloqot tadbirida so‘nggi yillarda respublikada olib borilayotgan investitsion muhitni yaxshilashga doir islohotlar mazmuni va sohadagi keng o‘zgarishlar tahliliga atroflicha to‘xtalib o‘tildi, tadbir ishtirokchilari o‘zlarining qiziqtirgan savollariga batafsil javoblar oldilar.
O‘zbekiston Respublikasida mineral-xomashyo zaxiralarini o‘stirish istiqbollari, qimmatbaho, rangli va qora metallar, uran va ko‘mir ishlab chiqarishni rivojlantirish hamda chet el investorlari uchun jozibador investitsiya muhitini takomillashtirish va salmoqli investitsiya loyihalarini yo‘lga qo‘yish imkoniyatlari oshib bormoqda.
Yurtimizdagi yer osti boyliklari potensiali katta. Foydali qazilmalarning likvid turlari, shu jumladan oltin, kumush, mis, uran, kaliy, fosforit va kaolinning mineral zaxiralari bo‘yicha O‘zbekiston dunyoning yetakchi mamlakatlari o‘nligiga kiradi.
Dunyodagi eng yirik etalon konlar qatoridan o‘rin olgan Navoiy viloyatidagi Muruntov oltin koni, Olmaliqdagi Qalmoqqir mis konlari negizida yiliga 100 tonnadan ortiq oltin, 150 ming tonna mis, 4 ming tonna uran ishlab chiqarish natijasida, O‘zbekiston tog‘-kon va metallurgiya sohasida alohida e'tiborli mamlakatlar qatoridan o‘rin olgan.
Mis klasteri tashabbusi misol sifatida olinadigan bo‘lsa, bunda dastlabki geologiya-qidiruv ishlaridan tortib, ya'ni keyingi 5 yilda 730 tonna oltin va 1,5 mln tonna mis zaxiralarini o‘stirish bilan birga, Olmaliqda yangi topilgan “Yoshlik” koni negizida 200 mln tonna rudalarni qayta ishlash hisobiga mis mahsuloti ishlab chiqarish hajmini yiliga 500 ming tonnaga yetkazish mega-loyihasi amalga oshirilmoqda.
-    Bugungi anjumanning ahamiyati mamlakatimiz iqtisodiy rivoji uchun juda katta ta'sir ko‘rsatadi,-  deydi anjumanda ekspert sifatida ishtirok etgan OKMK boshqaruvi raisining raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Azizov. – Anjumanda xorijiy investorlarni yurtimizga jalb qilish, investitsiya kiritish masalalari ko‘rib chiqildi. Xorijiy hamkorlar yurtimizdagi amalga oshirilayotgan  va istiqboldagi loyihalar bo‘yicha mahalliy ekspertlardan ma'lumotlar olishdi. Tadbirda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari va kelgusidagi ishlar haqida ma'lumot berdik. Hozirda kombinatda 100dan oshiq investitsiyaviy loyihalar amalga oshirilayapti. Asosiysi “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish mega loyhasi bo‘lib, uning doirasida qurilayotgan 3-Mis boyitish fabrikasi, Metallurgiya kompleksi qurilish haqida konferensiya ishtirokchilarga ma'lumotlar berildi. Oldimizda turgan asosiy vazifa mis ishlab chiqarishni 2028-yilga kelib 400 000 tonnaga, 2030-yilga kelib esa 500 000 tonnaga yetkazish kerak bo‘ladi.
So‘nggi yillarda keng islohotlar, xususan investitsiya qonunchiligi takomillashuvi, kon-geologiya sohasidagi soliq islohotlari, moliya bozorlari liberallashuvi, institusional o‘zgarishlar yuz berdi. Bular o‘z navbatida investorlar uchun kapital va moliyaviy imkoniyatlardan kengroq foydalanish, ma'muriy to‘siqlarni bartaraf etish, investitsion faoliyatda shaffoflikni oshirishga zamin yaratib, asosiysi ishonch va barqarorlik muhitini vujudga keltirdi.
Mazkur islohotlar va investorlar uchun qulay sharoitlar takomillashuvi misoli sifatida, asosiy foydali qazilmalardan bo‘lgan oltin, kumush, mis va uran qazib olish uchun soliqlar (royalti) 15 foizdan 7 foizga, volfram va boshqa metallar uchun 2,5 foizgacha pasaytirildi.
Bundan tashqari, geologiya-qidiruv ishlarini o‘tkazish bosqichida yer qa'ridan foydalanuvchilar yer solig‘idan ozod etilib, zamonaviy texnika va texnologiyalarni olib kirishida bir qator bojxona imtiyozlari taqdim etilmoqda. Bu o‘z navbatida kon-geologiya sohasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investisiyalar salmog‘ini oshirib, tegishli geologik xizmatlar bozori hamda Junior mayning, ya'ni sohada kichik va o‘rta biznesning keng rivojiga turtki bo‘lmoqda.

+998 71 619 23 33В эти дни в Ташкенте проходит Неделя инициатив международного партнерства «Новый Узбекистан: прогресс, инновации и просвещение».
В престижной международной конференции, которая продлится до 7 июля, принимают участие более 450 государственных деятелей, политиков, представители крупного бизнеса, эксперты, а также представители ряда международных организаций из более 60 стран.
В рамках Недели инициатив международного партнерства проводятся более 50 конференций и встреч исследовательских и аналитических центров, бизнес-сообществ, министерств и ведомств.
4 июля 2023 года в зале мероприятий Узбекского агентства кинематографии «Event Hall» в Ташкенте состоялась международная конференция «Проводимые реформы в горнодобывающей промышленности и геологии в Узбекистане: результаты и перспективы».
В мероприятии приняли участие представители международных и зарубежных организаций, деловых кругов, а также Алмалыкского горно-металлургический комбината.
В ходе диалога на такие темы, как «Проводимые реформы в горнодобывающей промышленности и геологии в Узбекистане: результаты и перспективы», «Современный этап развития горно-геологической системы и перспективы», «На пути к трансформации», были подробно рассмотрены содержание реформ, проводимых в последние годы в республике для улучшения инвестиционного климата и анализ широких изменений в отрасли. Участники конференции получили подробные ответы на интересующие их вопросы.
В Республике Узбекистан ускоряются темпы прироста минерально-сырьевых запасов, развития производства драгоценных, цветных и черных металлов, урана и угля, а также отмечается улучшение инвестиционного климата, привлекательного для иностранных инвесторов, и возможности реализации крупных инвестиционных проектов.
Потенциал недр нашей страны огромен. По запасам высоколиквидных видов полезных ископаемых, в том числе золота, серебра, меди, урана, калия, фосфоритов и каолина, Узбекистан входит в десятку ведущих стран мира.
В результате добычи более 100 тонн золота, 150 тысяч тонн меди, 4 тысяч тонн урана в год, которую обеспечивают крупнейшие мировые месторождения Мурунтауского золотого рудника в Навоийской области, Кальмакырского медного рудника в Алмалыке и других геологических объектов, Узбекистан является полноправным участником мировой горнодобывающей и металлургической промышленности.
Если взять в качестве примера инициативу по созданию Медного кластера, то видно, как реализуется мегапроект по увеличению производства меди до 500 тысяч тонн в год за счет переработки 200 миллионов тонн руды на базе недавно открытого рудника «Ёшлик» в Алмалыке. Для этого в следующие 5 лет за счет масштабных геологоразведочных работ должен быть обеспечен прирост запасов золота – 730 тонн и меди – 1,5 млн тонн.
Заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Азизов: «Сегодняшняя конференция играет очень важную и значимую роль в экономическом развитии нашей страны. В ходе мероприятия рассмотрены вопросы привлечения инвестиций зарубежных инвесторов. Иностранные партнеры получили от местных экспертов подробную информацию о проводимых в нашей стране проектах, а также предусмотренных в перспективе. Мы рассказали об осуществляемых на АГМК инвестиционных проектах и предстоящих работах. В частности, на сегодняшний день на комбинате ведутся работы по реализации более 100 инвестпроектов. Основным является «Освоение месторождения «Ёшлик I», в рамках которого строятся медная обогатительная фабрика-3 и новый металлургический комплекс. Главная задача, стоящая перед нами сегодня, это доведение производства меди до 400 000 тонн к 2028 году и до 500 000 тонн – к 2030 году.
В последние годы произошли обширные реформы, в частности совершенствование инвестиционного законодательства, изменение налогообложения в горнодобывающей отрасли, либерализация финансовых рынков, институциональные преобразования. Это, в свою очередь, подготовило почву для более широкого доступа инвесторов к капиталу и финансовым возможностям, устранения административных барьеров, повышения прозрачности инвестиционной деятельности и, главное, создало атмосферу доверия и стабильности.
В качестве примера этих реформ и улучшения условий для инвесторов можно привести снижение налогов (роялти) на добычу основных видов полезных ископаемых – золота, серебра, меди и урана с 15% до 7%, а на вольфрам и другие металлы до 2,5%.
Кроме того, на этапе проведения геологоразведочных работ недропользователи освобождены от уплаты земельного налога, а при импорте современного оборудования и технологий предоставляется ряд таможенных преференций. Это, в свою очередь, увеличивает вес прямых иностранных инвестиций в горно-геологическую отрасль и стимулирует широкое развитие рынка соответствующих геологических услуг, а также малого и среднего бизнеса в этой области.