07 Aprel 2025, 8:44 1695
Respublika iqtisodiyotiga salmoqli hissa qoʻshuvchi yirik loyihalar amalga oshirilayotgan OKMKga dunyoning koʻplab taniqli kompaniyalari oʻzlari uchun ishonchli hamkor sifatida qarashmoqda. Xususan, kuni kecha korxonaga yevropalik tadbirkorlar tashrif buyurgan boʻlsa 2-aprel kuni Xitoyning “Guangxi LiuGong Machinery Co., Ltd” vakillari kombinatda boʻlishdi.
Ma’lumot uchun mazkur kompaniya frontal yuklagichlar, ekskavatorlar, avtogreyderlar, yoʻl katoklari, vilkali yuklagichlar, beton nasoslar, bulldozer va samosvallar hamda yuk koʻtargichlar kabi 33 turdagi qurilish texnikalari ishlab chiqaradi. Oʻzining 65 yillik faoliyati davomida dunyo boʻylab 20 dan ortiq ishlab chiqarish maydonchalariga ega boʻlgan LiuGong, Markaziy Osiyo, jumladan, Qozogʻiston, Oʻzbekiston, Turkmaniston va boshqa mintaqalarga zamonaviy kon texnikalari, qurilish va transport sanoati uchun innovatsion maxsulotlar yetkazib bermoqda.
Tashrif davomida delegatsiya a’zolari kombinatnig yirik qurilish maydoniga aylangan 3-mis boyitish fabrikasiga boʻlishib u yerda oʻrnatilgan dunyoning yetkachi kompaniyalarida ishlab chiqarilgan uskuna va jihozlar bilan tanishishdi.
Turli davlatlarning OKMK bilan hamkorlik aloqalarini yoʻga qoʻyish istagi, uning xalqaro bozordagi oʻrni yanada mustahkamlanib, investitsion jozibadorligi kun sayin ortayotganligidan, oʻz navbatida dunyining yetakchi kompaniyalari bilan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish uchun ishonchli hamkor ekanligidan dalolatdir.

+998 71 619 23 33На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате реализуются крупные проекты, вносящие весомый вклад в экономику страны. Предприятие всё чаще привлекает внимание ведущих мировых компаний, рассматривающих комбинат как надёжного партнёра.
В частности, на днях АГМК принимало делегацию европейских предпринимателей, а 2 апреля текущего года комбинат посетили представители китайской компании «Guangxi LiuGong Machinery Co., Ltd.»
Для справки: «LiuGong» производит 33 вида строительной техники — от фронтальных погрузчиков и экскаваторов до автогрейдеров, дорожных катков, бетононасосов и подъёмников. За 65 лет существования компания открыла более 20 производственных площадок по всему миру. Сегодня она активно поставляет инновационную технику для горнодобывающей, строительной и транспортной отраслей в страны Центральной Азии, включая Казахстан, Узбекистан, Туркменистан и другие.
Во время визита делегация побывала на строительной площадке медной обогатительной фабрики-3 и ознакомилась с технологическим оснащением предприятия от ведущих мировых производителей.
Растущий интерес иностранных компаний к сотрудничеству с АГМК — это наглядное подтверждение укрепляющихся позиций комбината на международной арене, его инвестиционной привлекательности и репутации надёжного партнёра для реализации перспективных проектов.