02 Aprel 2024, 13:36 2441
Bugun Olmaliq shahar hokimligida kombinatda amalga oshirilayotgan “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasi doirasida barpo etilishi ko‘zda tutilgan yangi metallurgiya majmuasini qurish bo‘yicha jamoatchilik eshituvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Olmaliq shahar hokimi Qobil Hamdamov, OKMK mas'ullari, kichik va o‘rta biznes vakillari hamda shahar faollari ishtirok etishdi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida qurilayotgan yangi metallurgiya majmuasi bo‘yicha Investitsiyalar departamenti rahbari o‘rinbosari Obid Jonsaidov taqdimot o‘tkazdi.
- Yangi metallurgiya majmuasi “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish” investitsiya loyihasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 26-maydagi PQ–4731-sonli qarori asosida qurilmoqda, - deydi O.Jonsaidov. - Loyihani amalga oshirish natijasida kombinat bo‘yicha mis ishlab chiqarish 2 barobarga, oltin 1,7 barobarga, kumush 1,3 barobarga ortadi.
Bundan tashqari, muhim jihat texnologik zararli gazlarni ushlab qolish darajasi 30 foizga ortadi. Loyihaning amalga oshirilishining dolzarbligi shundaki kombinatda chiqariladigan mis katodi mamlakatimiz elektrotexnika sanoati korxonalari uchun asosiy xomashyo hisoblanadi. Mis katodini ishlab chiqarish quvvatlarini oshirilishi, kabel', mis quvurlari, mis folgasi, mis fitinglari kabi tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish hajmlarini oshirishiga ham xizmat qiladi. Bu esa o‘z navbatida, xom-ashyoni respublikaning o‘zida qayta ishlab, qo‘shimcha qiymatga ega yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarishini ta'minlaydi.
Mazkur loyihaning amalga oshirilishi natijasida ko‘plab yangi ish o‘rinlarini ham yaratilishini alohida ta'kidlash joiz.
Taqdimot davomida ishtirokchilarga loyiha bo‘yicha tarqatma materiallar ham berildi.
Aziz hamshaharlar, Sizlarda loyiha bo‘yicha taklif va e'tirozlaringiz bo‘lsa ularni (+998 70) 619-23-33 telefon raqamiga yoki info@agmk.uz elektron pochta manziliga yuborishingizni so‘rab qolamiz.

Новый металлургический комплекс будет иметь важное значение для развития региона
Сегодня в Алмалыкском городском хокимияте состоялись общественные слушания, направленные на информирование общественности о строительных работах нового металлургического комплекса.
В мероприятии приняли участие хоким Алмалыка Кобил Хамдамов, ответственные лица АГМК, представители малого и среднего бизнеса, а также общественные активисты города.
В ходе мероприятия заместитель руководителя департамента инвестиций Обид Жонсаидов провел презентацию, рассказав о новом металлургическом комплексе: «Новый металлургический комплекс возводится в рамках реализации инвестиционного проекта «Освоение месторождения Ёшлик I» на основании Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-4731 от 26 мая 2020 года. В результате реализации проекта производство меди на АГМК увеличится в 2 раза, золота – в 1,7 раза, серебра – в 1,3 раза».
Стоит отметить, что в результате запуска нового комплекса на 30% повысится уровень очистки газовых выбросов. Актуальность реализации данного проекта заключается в том, что производимая комбинатом катодная медь является основным сырьем для предприятий электротехнической промышленности Узбекистана. Увеличение производственных мощностей катодной меди также будет способствовать увеличению объемов производства готовой медной продукции (кабели, трубы, фольга, фитинги) с добавленной стоимостью.
Важно также подчеркнуть, что в результате реализации данного проекта будут созданы новые рабочие места.
В ходе мероприятия специалисты комбината представили подробную информацию о значении проекта в развитии города и региона в целом.
Дорогие алмалыкчане, если у вас есть предложения и возражения по проекту, просим вас звонить по телефону (+998 70) 619-23-33 или писать на электронный адрес info@agmk.uz.