08 Avgust 2024, 10:1 3920
Ushbu loyihaning qiymati 69 393 500 yevro bo‘lib, sex Metso Outotec kompaniyasi loyihasi asosida barpo etilmoqda.
Mazkur obyektning qurilish ishlariga pudratchi tashkilot sifatida “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti mehnat jamoasi jalb etilgan.
Qurilish ishlari 2023-yil may oyida boshlangan bo‘lib, sex 2025-yil dekabr oyida foydalanishga topshirilishi ko‘zda tutilgan.
- Sex qurilishida trestning 4 ta uchastkasi ishtirok etishmoqda. Bugungi kunga kelib, sexning quruq elektrofiltr va Gazni tozalash bo‘limining 1- va 2-liniyalari, tonnel obyektlarida yer ishlari, beton ishlari va anker boltlarni o‘rnatish ishlari yakunlangan, - deydi trest ish boshqaruvchisi Aziz Kamolov. - Shag‘al to‘kish ishlari bajarilmoqda. Hozirda metall konstruksiyalarni yig‘ishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Quritish-singdirish bo‘limining 1- va 2-liniyalari obyektida esa kotlovan qazish ishlari bajarilgan. Armatura to‘qish, beton qo‘yish ishlari olib borilayapti.
Kontakt-kompressor bo‘limi obyektida esa kotlovan qazish ishlari bajarilib, beton ishlariga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Kolonnaalar, armatura to‘qish ishlari olib borilayapti.
Shuningdek, Ixtisoslashtirilgan ta'mirlash ishlari boshqarmasining gazni tozalash va shamollatish uskunalarini ta'mirlash bo‘yicha 3-bo‘linmasi ham qurilish ishlarida faol ishtirok etishmoqda.
Ayni paytda bo‘linmamiz ishchilari yangi barpo etilayotgan 6-sulfat kislotasi sexida elektrofiltrning korpus qismini yig‘ish ishlarini bajarishmoqda, - deydi bo‘linma ustasi Jasur Mirzakimov. - Jami bo‘lib 2ta elektrofiltr yig‘iladi. 1 dona elektrofiltrni yig‘ish uchun 3 oy muddat belgilangan bo‘lib, biz bu ishni 2 oy muddatda bajarishni rejalashtirganmiz. Bundan tashqari, turli sig‘imlarni ham yig‘ish ishlarini amalga oshiramiz.
Ushbu yangi barpo etilayotgan 6-sonli Sulfat kislotasi sexining ishlab chiqarish yillik quvvati 180 000 tonna bo‘lib, 2 ta navbatdan tashkil topgan bo‘ladi. Sex ishga tushishi natijasida Kuydirish sexidagi texnologik ishlab chiqarish jarayonida hosil bo‘ladigan chiqindi gazlarni to‘liq qayta ishlash imkoniyati yaratiladi. E'tiborlisi, hozirgi kunda Rux zavodi sulfat kislotasi sexida 1-navli oltingugurt kislotasi ishlab chiqarilayotgan bo‘lsa, yangi sexda sifati yuqori mahsulot tayyorlanadi. Eng muhimi yangi sex atrof-muhit va ekologiyaning ifloslanishini oldi oladi. Atmosferaga chiqindi gazlarnini chiqishiga yo‘l qo‘ymaydi.
Ma'lumot uchun: sulfat kislotasi asosan kimyo sanoatida qishloq xo‘jaligi uchun mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarishda, uran radioaktiv moddasini qazib olishda foydalaniladi. Shuningdek, sulfat kislotasi metallurgiyada, neftni tozalashda, bo‘yoqchilik sanoatida, sun'iy tolalar, portlovchi moddalar, xlorid kislota olishda, qo‘rg‘oshinli akkumulyatorlarda elektrolit sifatida ishlatiladi.

Строительство нового сернокислотного цеха идет полным ходом
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2018 г. №ПП-3954 «О мерах по реконструкции и стабилизации основных производственных мощностей АО «Алмалыкский ГМК» в настоящее время на цинковом заводе АГМК ведется строительство нового сернокислотного цеха №6.
Стоимость данного проекта составляет 69 393 500 евро. Строительные работы объекта, который возводится по проекту финской компании «Metso Outotec», ведутся специалистами треста «Олмаликметаллургкурилиш».
Строительство начато в мае 2023 года, а ввод запуск цеха запланирован на декабрь 2025 года.
Как рассказал управляющий делами ТОМК Азиз Камалов, в строительстве цеха участвуют 4 участка ТОМК. На сегодняшний день завершены первая и вторая линии в отделениях сухого электрофильтра и очистки газа, земляные работы, бетонные работы и монтаж анкерных болтов на тоннелях. В настоящее время ведется подготовка к сборке металлоконструкций.
На объекте первой и второй линий сушильно-абсорбционного отделения выполнены земляные работы. В настоящее время ведутся арматурные и бетонные работы. В контактно-компрессорном отделении осуществляются земляные и арматурные работы, идет подготовка к бетонным работам.
В строительстве также активно задействованы специалисты подразделения №3 по ремонту газоочистного и вентиляционного оборудования управления специализированных ремонтных работ.
В настоящее время работники данного подразделения выполняют работы по сборке корпусной части электрофильтра в новом сернокислотном цехе №6. Всего будет установлено 2 электрофильтра. Стоит отметить, что срок сборки 1 такого оборудования составляет 3 месяца. Однако специалисты УСРР планируют завершиться данную работу за 2 месяца.
Новый цех будет иметь производственную мощность 180 000 тонн серной кислоты в год. В результате ввода в эксплуатацию этого цеха будет налажена переработка выхлопных газов, образующихся в производственно-технологическом процессе обжигового цеха. Стоит отметить, что на существующих мощностях цинкового завода производится серная кислота первого сорта, а современные технологии нового цеха позволят выпускать продукцию высшего качества. И самое главное – удастся минимизировать негативное воздействие на окружающую среду.
Для справки: серная кислота применяется в многих производственных направлениях – в производстве пластмасс, изготовлении красок, моющих средств, разнообразных минеральных удобрений, взрывчатых веществ, ряда других кислот, в изготовлении искусственных волокон, также она применяется в фармацевтической промышленности, металлургии и для очистки нефтепродуктов.