Yangi uchastka ish unumdorligini ta'minlaydi
Ushbu obyekt konning tog'-transport va yordamchi texnikalariga birinchi va ikkinchi bosqich texnik xizmat ko'rsatish (TX-1 va TX-2) ishlarini sifatli tashkil etishga mo'ljallangan zamonaviy ishlab chiqarish uchastkasidir.
Uchastka hududining umumiy maydoni 4,5 gektarni tashkil etib, unda konda foydalaniladigan ulkan texnikalar va samosvallarga yuqori darajada texnik xizmat ko'rsatish uchun barcha zarur sharoitlarni yaratish ko'zda tutilgan.
Uchastka to'liq avtonom va ko'p tarmoqli tizim asosida loyihalashtirilgan bo'lib, uning hududida bir qator muhim infratuzilma inshootlari o'rin oladi.
Jumladan, ma'muriy-maishiy bino, ishchi-xodimlar uchun shinam oshxona, tovar-moddiy boyliklarini saqlaydigan omborxonalar hamda nazorat-o'tkazish punktlari barpo etilmoqda.
Majmua tarkibida tog'-transport vositalarini ta'mirlash va xizmat ko'rsatish uchun maxsus ko'rik chuqurlariga ega bo'lgan ayvon, mexanik ta'mirlash ustaxonasi,  gazda kesish va qo'lda payvandlash ustaxonasi, beton estakada, ishlatilgan moyni quyish estakadasi va uni saqlash uchun yer osti rezervuari qurilmoqda.
Shuningdek, yoqilg'i-moylash materiallarini saqlash uchun konteynerli maydoncha, bo'sh idishlarni saqlash uchun ayvon, yirik hajmli shinalar ombori, texnikalarni yuvish posti, yuvuvchilar uchun bino, tozalash inshooti hamda modulli nasos stansiyasi bunyod etilmoqda. Obyekt xavfsizligi va barqarorligini ta'minlash maqsadida hududda qattiq maishiy chiqindilar maydonchasi, azotli, kislorodli va propanli ballonlarni saqlash omborlari, avtoturargoh, transformatorli tashqi podstansiya, xo'jalik-ichimlik suv ta'minoti uchun nasos stansiyasi, yong'in nasos stansiyalari va to'xtash paviloni qurilishi ko'zda tutilgan. Energiya samaradorligini oshirish maqsadida majmuada yashil energiya texnologiyalariga alohida urg'u berilib, quyosh foto elektr stansiyasi uchun maxsus maydonchalar hamda uzluksiz elektr ta'minoti uchun dizel elektrostansiyasi barpo etilayapti.
Ayni paytda qurilish maydonidagi asosiy binolarda ishlar yakuniy bosqichga yetgan. Xususan, ko'rik chuqurlari mavjud bo'lgan ayvon binosining metall karkas qismlarini montaj qilish 95 foizga bajarilib, devorlarini profnastil bilan yopish ishlari olib borilayapti.
Ma'muriy-maishiy korpusda ichki xonalarning pardozlash, santexnika, elektrika va ventilyasiya tizimlarini o'rnatish ishlari deyarli 98 foizga yetdi. Hozirda ichki qismini jihozlash va binoning yon qismiga otmostka quyish jarayoni ketmoqda.
Tovar-moddiy boyliklar omborida metall konstruksiyalarini tayyorlash va montaj qilish ishlari 100 foizga bajarilib, tom va devor qismlari profnastil bilan yopildi. Shuningdek, ushbu binoni tabiiy yorug'lik bilan ta'minlash maqsadida tomiga yangi loyiha asosida nur o'tkazuvchi shaffof kompozit profnastil montaj qilindi va ichki qismidagi maishiy bino qurilishiga tayyorgarlik ko'rilmoqda.
Yirik hajmli shinalar omborida metall ustunlar 100 foizga o'rnatilib, bog'lovchi konstruksiyalar montaji 98 foizga yetdi, devor va tom qismlari profnastil bilan yopilmoqda.
Payvandlash va gazda kesish posti hamda mexanik ta'mirlash ustaxonasi binolarida metall ustunlar va bog'lovchi konstruksiyalarni tayyorlash hamda montaj qilish ishlari 100 foizga bajarilib, devor va tom qismlarini profnastil hamda sendvich panellar bilan qoplash ishlari to'liq yakunlandi.
Qurilish ishlari "Olmaliqmetallurgqurilish" tresti tomonidan amalga oshirilmoqda.
Mazkur zamonaviy texnik xizmat ko'rsatish uchastkasining ishga tushirilishi "Yoshlik 1" konida ishlayotgan tog'-transport texnikalarining sozligi va ish unumdorligini oshirishga xizmat qiladi. Bu tizim ortiqcha mehnat sarfi va texnik xizmat ko'rsatish vaqtini qisqartirishga, kon-metallurgiya sohasidagi ishlab chiqarish hajmini yanada kengaytirishga hamda qo'yilgan tog'-kon rejalarining o'z vaqtida va sifatli bajarilishiga mustahkam zamin yaratadi.

+998 71 619 23 33В рамках реализации крупных инвестиционных проектов, осуществляемых сегодня Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом, на территории месторождения «Ёшлик I» активно продолжается строительство важного объекта промышленной инфраструктуры.
Речь идёт о современном производственном участке, предназначенном для качественной организации технического обслуживания первого и второго уровня (ТО-1 и ТО-2) горнотранспортной и вспомогательной техники, эксплуатируемой на месторождении.
Общая площадь участка составляет 4,5 гектара. Здесь будут созданы все необходимые условия для проведения качественного технического обслуживания крупногабаритной техники и карьерных самосвалов.
Участок спроектирован как полностью автономный комплекс с разветвлённой инфраструктурой. На его территории предусмотрено строительство целого ряда производственных и вспомогательных объектов.
В их числе – административно-бытовое здание, комфортабельная столовая для работников, склады для хранения товарно-материальных ценностей, а также контрольно-пропускные пункты.
В состав комплекса также входят навес со специальными смотровыми канавами для ремонта и технического обслуживания горнотранспортной техники, механическая ремонтная мастерская, пост газовой резки и ручной сварки, бетонная эстакада, эстакада для слива отработанного масла и подземный резервуар для его хранения.
Кроме того, строятся контейнерная площадка для хранения горюче-смазочных материалов, навес для пустой тары, склад крупногабаритных шин, пост мойки техники, очистные сооружения и модульная насосная станция.
Для обеспечения безопасности и бесперебойной работы комплекса на его территории будут размещены площадка для твёрдых бытовых отходов, склады для хранения баллонов с азотом, кислородом и пропаном, автопарковка, наружная трансформаторная подстанция, насосная станция хозяйственно-питьевого водоснабжения, пожарные насосные станции и остановочный павильон.
Особое внимание уделяется и повышению энергоэффективности объекта. В рамках проекта предусматривается внедрение технологий «зелёной» энергетики: обустраиваются специальные площадки для солнечной фотоэлектрической станции, а также дизельная электростанция для обеспечения бесперебойного электроснабжения.
В настоящее время строительные работы на основных объектах комплекса выходят на завершающий этап. В частности, монтаж металлического каркаса навеса со смотровыми канавами выполнен на 95%. Сейчас продолжаются работы по обшивке стен профнастилом.
В административно-бытовом корпусе работы по внутренней отделке помещений, монтажу сантехнических, электрических и вентиляционных систем выполнены почти на 98%. В настоящее время ведутся работы по оснащению внутренних помещений и устройству отмостки вокруг здания.
На складе товарно-материальных ценностей изготовление и монтаж металлоконструкций завершены на 100%, кровля и стены полностью закрыты профнастилом. Для обеспечения здания естественным освещением на кровле в соответствии с новым проектным решением смонтирован светопрозрачный композитный профнастил.
На складе крупногабаритных шин металлические колонны установлены полностью, монтаж связевых конструкций выполнен на 98%. В настоящее время продолжается обшивка стен и кровли профнастилом.
На посту сварки и газовой резки, а также в здании механической ремонтной мастерской изготовление и монтаж металлических колонн и связевых конструкций выполнены на 100%. Работы по обшивке стен и кровли профнастилом и сэндвич-панелями полностью завершены.
Строительство объекта ведётся силами треста «Олмаликметаллургкурилиш».
Запуск современного участка технического обслуживания позволит повысить надёжность и производительность горнотранспортной техники «Ёшлик I». Создание такой инфраструктуры позволит сократить трудозатраты и время на техническое обслуживание, повысить эффективность производственных процессов и создать дополнительные условия для наращивания объёмов производства в горно-металлургической отрасли.
В конечном итоге новый объект станет важной частью производственной инфраструктуры месторождения и обеспечит своевременное и качественное выполнение поставленных горных планов.