“Yashil makon” umummilliy loyihasi – bir yillik tadbir emas”
Bahor fasli - borliqning uyg‘onish, yangilanish faslidir. Ko‘klam kelishi bilan hamma joylarda obodonlashtirish, ko‘chat va gul ekish ishlari boshlanadi.
Bugun “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruv raisi, senator Abdulla Xursanov “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hududlarni aylandi.
Dastlab, Mudofaa vazirligi Toifalangan obyektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligi harbiy qismida bo‘lgan Abdulla Xursanov qismdagi issiqxonani ko‘zdan kechirdi.
Shuningdek, senator Piskent tumanida joylashgan, davlat muhofazasiga olingan “Qirqqizota” ziyoratgohida ham bo‘lib, kombinat mas'ullari zimmasiga ushbu hududni obodonlashtirish, ko‘kalamzorlashtirish vazifalarini yukladi.
Mazkur ziyoratgoh yaqin kelajakda barcha talablarga javob beradigan turizm maskaniga aylanishini ta'kidladi.
Shuningdek, Abdulla Xursanov shaxsiy namuna sifatida bahorgi ko‘chat ekish tadbirlari doirasida ziyoratgoh hududiga daraxt ko‘chatini ekdi.
- Davlatimiz rahbari ta'kidlaganidek, “Yashil makon” umummilliy loyihasi – bu bir yillik tadbir emas”. Ko‘p ming sonli kombinat mehnat jamoasi ham mazkur loyihada faol ishtirok etib kelmoqda. Bugun biz tabiatga mehr va e'tibor bersak kelajak avlodimiz munosib ekologik sharoitda yashaydi. Buning uchun barchamiz mas'uliyatni his etib yer va suv resurslarini asrash hamda daraxt ko‘chatlarini ekib, bog‘ yaratishimiz lozim, - deydi Abdulla Xursanov.

Общенациональный проект «Яшил макон» – это не мероприятия на один год
Весна – время пробуждения и обновления природы. С ее приходом повсюду начинают благоустраивать территории, высаживать деревья и цветы.
Сегодня председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», сенатор Абдулла Хурсанов посетил несколько объектов в рамках общенационального проекта «Яшил макон».
Сначала он побывал в военной части войск охраны категорированных объектов Министерства обороны Республики Узбекистан. Здесь он осмотрел теплицу и отметил высокий уровень её организации.
Затем сенатор посетил святыню «Қирққизота» в Пискентском районе, находящуюся под государственной охраной. Он поручил ответственным лицам комбината провести работы по благоустройству и озеленению этой территории.
Также А. Хурсанов подчеркнул, что в скором времени этот исторический объект должен стать полноценным туристическим центром, соответствующим современным требованиям.
Кроме этого, в рамках весенней кампании по посадке деревьев он лично высадил саженцы на территории святого места.
Как подчеркнул наш Президент, Общенациональный проект «Яшил макон» – это не мероприятия на один год. Многотысячный коллектив комбината принимает в нем активное участие. Если мы будем заботиться о природе, то обеспечим будущим поколениям достойные экологические условия. Поэтому каждый из нас должен осознать свою ответственность – беречь землю и водные ресурсы, высаживать деревья и создавать сады, – отметил Абдулла Хурсанов.