+998 71 619 23 332026-yil 26-fevral kuni Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi tomonidan McKinsey & Company xalqaro konsalting kompaniyasi bilan hamkorlikda OKMK Muhandislik maktabida soha korxonalari uchun raqamli yechimlar va sun’iy intellektni qo‘llashga bag‘ishlangan qo‘shma seminar-trening tashkil etildi.
Tadbirni Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirining birinchi o‘rinbosari Feruza Xamidova kirish so‘zi bilan ochib berdi. Sohani raqamlashtirishning ahamiyati, sun’iy intellektdan unumli foydalangan holda bir qator muammolarga yechimlar topilayotgani, axborot texnologiyalarining soha rivojiga hissa qo‘shayotgani ta’kidlandi.
O‘zaro tajriba almashinuvini amalga oshirishda muhim o‘rin tutgan mazkur seminar-treningda “NKMK” AJ, “Olmaliq KMK” AJ, “O‘zmetkombinat” AJ, “O‘zTMK” AJ hamda “Navoiyuran” DK mas’ullari ishtirok etishdi.
Seminarda sanoat korxonalarining Raqamlashtirish bo‘yicha mas’ullari o‘z korxonalarida raqamli yechimlarni joriy etish tajribasi yuzasidan ma’ruzalar qilishdi.
Shuningdek, McKinsey xalqaro konsalting kompaniyasi vakillari tomonidan “Kon-metallurgiya kompleksi uchun raqamli va sun’iy intellekt yechimlariga misollar”, “Sun’iy intellektni muvaffaqiyatli tatbiq etishning asosiy omillari” mavzularida taqdimot o‘tkazishdi.
Tadbir ishtirokchilari seminardan so‘ng, OKMK Ishlab chiqarishni muvofiqlashtirish bo‘limida ham bo‘lishib, raqamlashtirish doirasida joriy etilgan “Qalmoqqir” va “Yoshlik I” konlarida avtomatlashtirilgan kon-transport boshqaruv tizimi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Bu tizimning afzalligi shundaki, kondan chiqayotgan yuk oqimlarini optimal boshqarish, kon ishini tezkor hisobga olish va nazorat qilish, ekspluatatsiya rejimlarini monitoring qilish va mehnat unumdorligini oshirish, ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish va kon massasini qazib olish hajmini oshirishdan iborat. Tizimning birinchi bosqichi muvaffaqiyatli amalga oshirilib, yaqindi ikkinchi bosqichini joriy etish ishlari boshlandi.
Shuningdek, tadbir mehmonlari “Qalmoqqir” va “Yoshlik-1” konlarida ham bo‘lishib, kon faoliyati, texnologik ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishdilar.
Xulosa qilib aytganda, sun’iy intellekt konchilik va metallurgiya sohasini "an’anaviy og‘ir sanoat"dan "yuqori texnologik industriya"ga aylantirmoqda. Raqamli yechimlarni bugun o‘zlashtirish — ertangi kunning texnologik mustaqilligi va xavfsizligini ta’minlash demakdir. Sanoat va intellektning uyg‘unligi soha rivojida yangi sahifa ochmoqda.

+998 71 619 23 3326 февраля этого года Министерство горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан совместно с международной консалтинговой компанией «McKinsey & Company» провело в инженерной школе Алмалыкского горно-металлургического комбината (АГМК) совместный семинар-тренинг, посвящённый внедрению цифровых решений и технологий искусственного интеллекта на предприятиях отрасли.
С приветственным словом выступила первый заместитель Министра горнодобывающей промышленности и геологии Феруза Хамидова. В своём обращении она подчеркнула стратегическую значимость цифровой трансформации отрасли, отметив, что эффективное использование технологий искусственного интеллекта уже сегодня позволяет находить практические решения для целого ряда производственных задач, а современные информационные системы становятся важным драйвером развития горно-металлургического комплекса.
В работе семинара приняли участие представители крупных отраслевых предприятий: представители АО «Алмалыкский ГМК», АО «Навоийский ГМК», АО «Узметкомбинат», АО «УзТМК», ГП «Навоийуран».
Специалисты в сфере цифровизации представили доклады о практическом опыте внедрения цифровых решений на своих предприятиях – от автоматизации производственных процессов до построения систем аналитики и мониторинга.
Эксперты компании «McKinsey & Company» выступили с презентациями на темы «Примеры цифровых и ИИ-решений для горно-металлургического комплекса» и «Ключевые факторы успешного внедрения искусственного интеллекта», подробно остановившись на организационных и технологических аспектах трансформации.
После завершения семинара участники посетили отдел координации производства АГМК, где ознакомились с работой автоматизированной системы управления горнотранспортным комплексом, внедрённой на рудниках «Кальмакыр» и «Ёшлик I».
Преимущества данной системы заключаются в оптимизации потоков горной массы, оперативном учёте и контроле горных работ, мониторинге эксплуатационных режимов, повышении производительности труда и снижении производственных затрат. Кроме того, система способствует увеличению объёмов добычи. Первый этап проекта успешно реализован, в настоящее время начаты работы по внедрению второго этапа.
Гости также побывали на смотровых площадках рудников «Кальмакыр» и «Ёшлик I», где на месте ознакомились с технологическими процессами добычи руды.
В целом можно отметить, что искусственный интеллект постепенно трансформирует горно-металлургическую отрасль – из традиционной тяжёлой промышленности она превращается в высокотехнологичный сектор экономики. Освоение цифровых решений сегодня – это основа технологической независимости и промышленной безопасности завтра. Синергия индустрии и интеллектуальных технологий открывает новую страницу в развитии отрасли.